Lucie Libovická o klubu Empiria 21: Vracíme radost z podnikání

Naproti mne sedí atraktivní usměvavá blondýnka. Lucie Libovická je přemýšlivá, přesto z ní čiší spontánnost, výřečná, ale nepoví žádné slovo navíc. Netušila jsem, že na mě čeká náhled do duše ženy, která své pracovní i společenské aktivity šarmantním způsobem spojila i se svým osobním životem.

V jejím podnikatelském klubu Empiria 21 je networking silnou doménou stejně jako propojení podnikatelů ve všech sférách. Od těch, co stojí na startovací čáře, až po ty nejvyšší hráče. Letos navíc odstartovala nový projekt pro majitele firem s názvem Expertní board 21. Jak vlastně začal Luciin příběh?

Podnikám od 90. let. Nikdy jsem nebyla zaměstnanec, vždy jsem nesla zodpovědnost sama za sebe. Naše bývalá firma se zaměřovala na tištěná média, jak vlastní, tak na tvorbu časopisů pro obce a města. V práci mne bavila komunikace s obchodními partnery a zejména setkávání se a rozhovory s úspěšnými lidmi. Vzpomínám na toto období ráda. Inspirovalo mne, jak jsou tito lidé pokorní, vstřícní, ochotní sdílet své know-how.

V roce 2015 bylo jasné, že tištěná média ztrácejí u čtenářů svou pozornost, a tak jsem začala hledat pro naše klienty nové cesty, jak oslovit zákazníky. Jednou z našich klientek byla Švýcarka Barbara, se kterou jsme uspořádaly komorní event pro naše obchodní partnerky. Ten byl natolik úspěšný, že jsme se rozhodly přibrat ještě kolegu Petra, ve spolupráci pokračovat a založit firmu. Tak vznikl Podnikatelský klub Empiria 21, který sdružuje podnikatele, živnostníky a majitele firem, kteří upřednostňují osobní kontakt a networking. Pořádáme pravidelná klubová setkání pro členy, jednorázové večerní akce i workshopy.

Naši členové chápou, že networking netkví v bezhlavém sbírání kontaktů a prodeji na první schůzce, ale základem je dlouhodobost, budování vztahů a nabídka pomoci dříve, než očekávám protislužbu.

Když na jaře vypukla pandemie, měli jsme již připravenou online platformu pro setkávání našich klubů a díky tomu jsme dál mohli podporovat podnikatele z celé republiky, ať již novými kontakty, tak i radami a sdílením informací, jak řeší lidé situace spojené s pandemickými opatřeními ve svých firmách napříč obory. Velmi často jsem na těchto setkáních slyšela povzdechy podnikatelů i vysoce postavených manažerů, jak jsou ve svých pozicích a rozhodování osamoceni. Řada z nich cítí extrémní tlak na řešení nových situací a zároveň nemají ve firmě s kým sdílet své problémy, které nechtějí nosit domů. Myšlenka, jak jim pomoci, vyústila v červnu společně s mou dlouholetou byznys koučkou Danielou v založení firmy Expertní board 21. Každý z boardů sdružuje vždy osm majitelů nebo CEO firem, kteří se jednou měsíčně scházejí a společně řeší svá témata z oblasti personalistiky, marketingu, delegování, time managementu či firemních pravidel. Každý může představit svůj problém a získá zpětnou vazbu od ostatních členů, kteří na základě vlastních zkušeností navrhují, jak by situaci řešili oni. Členy skupiny opravdově zajímají problémy druhých, protože často jsou i jejich výzvami k řešení. Nikdo neposlouchá jen ze zdvořilosti, ale všichni se aktivně zapojují.

Každého setkání se účastní i odborný mentor s dlouholetou zkušeností v pracovní psychologii a byznys koučinku a pomáhá nalézt účastníkům ta správná řešení jejich otázek. Po mastermindové části přichází na board jeden předem vybraný host z řad osobností a odborníků v ČR, se kterým diskutujeme témata, která nás zajímají.

Sestavit board je velká alchymie, kdy dopředu musíte odhadnout správnou kombinaci oslovených lidí, aby k sobě ladili jak z hlediska oborů a podnikatelských zkušeností, tak i osobního nastavení. V tom nám hodně pomáhají naše zkušenosti, které jsme s kolegyní za dlouhá léta nasbíraly při práci s klienty a také široké portfolio našich kontaktů v byznysové sféře.

Je to náročná práce, ale extrémně mě naplňuje a baví, jak se myšlenka setkává s ohlasem. Je skvělé vidět, jak podnikatelé díky boardům nacházejí čas na řešení strategie svých firem, jak se dokážou navzájem podpořit a získat novou energii.

Vize do budoucna? Právě proto, že nejrůznější opatření proti šíření koronaviru zasahují do našich životů, chceme dál rozvíjet boardy v Praze, Brně a dalších městech ČR a stále intenzivněji podporovat a propojovat podnikatelskou komunitu. Žijeme v době hledání nových cest. Jsem přesvědčena, že kdo se této turbulentní době nepřizpůsobí a na řešení zůstane sám, bude mít mnohem menší šanci uspět. Historie potvrzuje, že čím složitější byla doba, tím větší oporu poskytovaly svým členům nejrůznější cechy a profesní uskupení. Tím, že sdílíme složité situace, získáváme nejen odborné rady a nápady na řešení, ale také více energie a chuti do života. Mnohdy tak slýchám od našich klientů, že jim vracíme radost z podnikání, což se stalo mottem naší nové společnosti. Když děláme něco s radostí, tak nám jde práce vždy lépe od ruky!

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,