Ondřej Zita a Luděk Šteigl
Ondřej Zita a Luděk Šteigl se znají už od střední školy a už tehdy prý plánovali, že „spolu něco vymyslí“. „Výrobě nábytku předcházely z dnešního pohledu trochu vtipné ambice rozjet výrobu těstovin,“ vzpomíná Ondřej Zita. „Měli jsme zakoupené stroje, originální recepturu pro naše nudle, a dokonce i navržený obal! Díky bohu jsme si včas uvědomili, že výroba potravin nebude pro nás to pravé, a rozhodli jsme se věnovat oblasti, ke které máme oba blíž, i když každý z trochu jiného úhlu,“ popisuje.
Zatímco Ondřej vystudoval grafický design, Luděk se vyučil truhlářem. Zatímco Ondřej studoval na UMPRUM, Luděk se učil řemeslu v jedné londýnské truhlárně. „Chvíli trvalo, než nám docvaklo, že Luďkovi technické znalosti a můj background v designu jsou skvělá kombinace,“ směje se Ondřej. Potom už stačilo jen oslovit produktové designéry, vyvinout první artikly, vymyslet správné jméno pro novou značku a pustit se do toho. V Praze tak vznikla značka designového nábytku Master & Master. „Začátky byly správně punkové, ale to k tomu prostě patří. Dnes na to vzpomínáme s úsměvem,“ shrnuje.

Jak se vyvíjel váš zájem o nábytkový design?
Ondřej: Design mě bavil prakticky od střední školy. Věděl jsem, že bych chtěl studovat grafiku. Studium na UMPRUM ale můj zájem o tuhle disciplínu posunulo dál. Potkal jsem tam totiž spoustu šikovných lidí – designérů, se kterými se dodnes vídáme jako kamarádi i spolupracovníci.
Vyvrcholilo to tím, že jsem si v posledním ročníku studia uvědomil, že se nechci věnovat přímo grafickému designu, ale že bych chtěl vzdělání v tomto oboru využít jiným způsobem. Například při budování vlastní značky.
Návrhy i výrobu si děláte sami? Kam chodíte pro inspiraci?
Ondřej: Produkty si sami nenavrhujeme. Master&Master funguje pouze jako výrobce. Jsme rádi, že kolem sebe máme skvělé produktové designéry, se kterými je radost spolupracovat. Patří mezi ně třeba Lucie Koldová, Jíří Pelcl, Michal Malášek, Tomáš Varga, Jakub Pollág, studio Herrmann & Coufal nebo Jan Čapek.
Všichni nějak působí nebo působili na zmíněné UMPRUM. Návrhy spolu konzultujeme od počátečního konceptu na papíře, v průběhu prototypování, až po finální výrobní dokumentaci. Máme vlastní truhlárnu i kovovýrobu, kde se odehrává drtivá většina výrobního procesu. Je to zároveň i naše laboratoř, kde můžeme zkoušet nové věci.

Jak dlouho trvá, než se z nápadu na papíře postaví prototyp nového nábytku?
Luděk: Většinou nám proces vývoje nového produktu, tedy od vizualizace až po finále, kdy je produkt oficiálně představen na webu, zabere přibližně půl roku. V závislosti na složitosti daného produktu se to ale může lišit. Například design židle, na které nyní pracujeme, je konstrukčně trochu náročnější a vyžaduje trochu více trpělivosti během vývoje. Čas v takovém případě není až tak rozhodující. Chceme mít spíš jistotu, že židle bude vyladěná nejen po estetické, ale také ergonomické stránce.
Jak by podle vás měl vypadat dokonalý nábytek?
Luděk: My se snažíme dokonalost nacházet v jednoduchosti. Slovy interpretujícími prezidenta Kennedyho „Not because it’s easy, but because it’s hard“. Vytvoření něčeho jednoduchého totiž bývá to nejtěžší. Dokonalý kus nábytku se odvíjí od kvality a kvalitní musí být nejen design, ale také řemeslné zpracování a v neposlední řadě použité materiály, aby nábytek něco vydržel.
Ondřej: Dřív se nábytek dědil, právě proto, že neztratil nic ze své funkční ani estetické hodnoty. Design takového produktu zároveň vyžaduje nadčasový charakter, který v budoucnosti ze své atraktivity neztratí vůbec nic. Pořizovací cena kvalitního designu z kvalitního materiálu je samozřejmě vyšší, ale pokud budeme přemýšlet v delším horizontu, investice už není tak vysoká a vyplatí se.

Mohou vaše produkty zakoupit i zákazníci z Německa?
Luděk: Naše výrobky doručujeme do všech zemí EU. Zrovna němečtí zákazníci si nás nacházejí velice často a do Německa odesíláme zásilky prakticky denně. Je to jednoduché. Stačí požadované zboží objednat přes náš e-shop, a pokud zákazník potřebujete produkt v jiném rozměru, barvě nebo materiálu, než je uvedeno na webu , stačí prostě napsat e-mail a my už se mu ozveme.
Foto: Facebook / Master & Master
Tento článek si můžete přečíst i v němčině.