Megalomanský projekt rozšíření berlínského Bundeskanzleramtu

Jak známo, Německo má hodně superlativ. Například má druhý největší parlament na světě (po Číně), a po Erdoganově paláci v Ankaře druhé největší vládní ústředí – Bundeskanzleramt v Berlíně. Se stávající plochou 25 347 m² je Bundeskanzleramt osmkrát větší než Bílý dům a třikrát větší než Elysejský palác v Paříži. Ale to nestačí.

Angela Merkel a její kabinet se rozhodli, že do roku 2028 by měl být Bundeskanzleramt zdvojnásoben na plochu 50 000 metrů čtverečních výstavbou nové budovy na druhé straně Sprévy. Proč právě v době napjatých rozpočtů se musí o “paláci” uvažovat, je mnohým záhadou. I kontrolní úřad se pozastavuje nad plánovanými výdaji:

– Plánována je mateřská škola pro 12 až 15 dětí s podlahovou plochou
266,5 m². Cena: 2,8 milionu eur. Plocha na dítě je tak třikrát větší, než mají “normální” školky, uvádí kontrolní úřad.

– Plánuje se devět zimních zahrad, z nichž každá bude přesahovat pět pater. Více než 14 milionů eur se odhaduje na zasklení, ochranu zimních zahrad před sluncem a přístupové systémy pro čištění skla.

– Zdvojnásobení kancelářských prostor je plánováno pro 395 zaměstnanců. Náklady na metr čtvereční jsou neuvěřitelných 18 529 eur. Srovnatelné nové veřejné budovy: ministerstvo vnitra vyšlo na 6 499 euro/m2, Humboldt fórum na 15 265 euro/m2 a přístavba domu Marie-Elisabeth-Lüders-Haus na 11 443 euro/m2.

– Druhý 176 metrů dlouhý most přes Sprévu je nezbytný k propojení stávající budovy s přístavbou, uvádí kancléřství. Náklad: 18,1 milionu euro.

– Další helipad bude v provozu za 10 milionů euro. Kruhová plošina by měla být na 23 metrů vysoké základně.

Dennis Rohde, předseda výboru SPD, říká v podcastu Morning Briefing: „Je stále otazník, zda musí být provedeno vše, co je nyní navrženo. Protože jsou to peníze daňových poplatníků a musíme s nimi nakládat ekonomicky.”

Peníze daňových poplatníků jsou zapotřebí, ale dnes úplně jinde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

O knize, která v Německu rozvířila diskusi o svobodě slova

Na počátku bylo Slovo. Touto větou začíná Janovo evangelium. Vše se stalo skrze Slovo a beze Slova se nestalo nic tím, čím se stalo. I když se slovo napíše a vytiskne nebo pošle na druhý konec světa, je to stále totéž slovo. Třeba i za tisíc let. A proto si všichni přejeme, aby slova byla srozumitelná, smysluplná a pravdivá. 
Přečtěte si

O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali 

Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo více než 250 000 návštěvníků v Česku a Německu, říká Jan Lamser bývalý bankéř, expert na blockchainy, teorii her, vystudovaný teolog, který který tento unikátní interaktivní projekt podporuje.

Nejčtenější v kategorii Society