Megalomanský projekt rozšíření berlínského Bundeskanzleramtu

Jak známo, Německo má hodně superlativ. Například má druhý největší parlament na světě (po Číně), a po Erdoganově paláci v Ankaře druhé největší vládní ústředí – Bundeskanzleramt v Berlíně. Se stávající plochou 25 347 m² je Bundeskanzleramt osmkrát větší než Bílý dům a třikrát větší než Elysejský palác v Paříži. Ale to nestačí.

Angela Merkel a její kabinet se rozhodli, že do roku 2028 by měl být Bundeskanzleramt zdvojnásoben na plochu 50 000 metrů čtverečních výstavbou nové budovy na druhé straně Sprévy. Proč právě v době napjatých rozpočtů se musí o “paláci” uvažovat, je mnohým záhadou. I kontrolní úřad se pozastavuje nad plánovanými výdaji:

– Plánována je mateřská škola pro 12 až 15 dětí s podlahovou plochou
266,5 m². Cena: 2,8 milionu eur. Plocha na dítě je tak třikrát větší, než mají “normální” školky, uvádí kontrolní úřad.

– Plánuje se devět zimních zahrad, z nichž každá bude přesahovat pět pater. Více než 14 milionů eur se odhaduje na zasklení, ochranu zimních zahrad před sluncem a přístupové systémy pro čištění skla.

– Zdvojnásobení kancelářských prostor je plánováno pro 395 zaměstnanců. Náklady na metr čtvereční jsou neuvěřitelných 18 529 eur. Srovnatelné nové veřejné budovy: ministerstvo vnitra vyšlo na 6 499 euro/m2, Humboldt fórum na 15 265 euro/m2 a přístavba domu Marie-Elisabeth-Lüders-Haus na 11 443 euro/m2.

– Druhý 176 metrů dlouhý most přes Sprévu je nezbytný k propojení stávající budovy s přístavbou, uvádí kancléřství. Náklad: 18,1 milionu euro.

– Další helipad bude v provozu za 10 milionů euro. Kruhová plošina by měla být na 23 metrů vysoké základně.

Dennis Rohde, předseda výboru SPD, říká v podcastu Morning Briefing: „Je stále otazník, zda musí být provedeno vše, co je nyní navrženo. Protože jsou to peníze daňových poplatníků a musíme s nimi nakládat ekonomicky.”

Peníze daňových poplatníků jsou zapotřebí, ale dnes úplně jinde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Změnu státního financování z ledna 2020 odnášejí hlavně speciální školy

Některé speciální školy odmítají děti s těžkými zdravotními hendikepy vzdělávat, jiné požadují od rodičů, aby svému dítěti sami zajistili osobního asistenta, další zvyšují školné. Negativní dopady novely z dílny Babišova kabinetu z ledna 2020 o změně státního financování tak už téměř dva roky odnášejí především ti nejzranitelnější. Přinášíme rozhovor s Dagmar Herrmannovou, odbornicí na vzdělávání dětí s kombinovaným postižením a ředitelkou speciálního centra Smiling Crocodile, které se už deset let zaměřuje na vzdělávání a péči o děti s tím nejtěžším postižením.
Přečtěte si

Německý think-tank mimo realitu: Ministři ČSSD odvedli ve vládě dobrou práci, chválí Babišovy spojence

Šest týdnů po volbách nic nenasvědčuje tomu, že by ČSSD s výjimkou formální změny ve vedení jakkoliv reflektovala své volební fiasko. Z přešlapování na místě ji zjevně nevytrhne ani její spřátelený německý think-tank. Šéf pražské pobočky Nadace Friedricha Eberta (FES) mající blízko k ČSSD Urban Uberschär totiž nespatřuje žádnou souvislost mezi volebním fiaskem ČSSD a tím, že držela u moci politický projekt trestně stíhaného oligarchy Andreje Babiše. Sociální demokraté vládli s Babišem „i ze zodpovědnosti k zemi a lidem,“ prohlásil naopak Uberschär v rozhovoru pro NN magazín.

Nejčtenější v kategorii Society