Melanie Freifrau von Schilling: Charita je pro mě věc přirozená 

Vánoce se blíží a s nimi čas myslet na ostatní. Ví to i Melanie Freifrau von Schilling, zakladatelka Nadačního fondu Act For Others, která propaguje, podporuje a pořádá charitativní akce. Její „Charity Advent Market“ proběhne od 25. do 27. listopadu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Melanie Freifrau von Schilling: Nächstenliebe ist für mich eine Selbstverständlichkeit

Akce se koná nedaleko Karlova mostu v majestátním hotelu The Mozart Prague. Výtěžek poputuje ve prospěch Sdružení Neratov pro tělesně a mentálně postižené.

Kdy a proč jste se rozhodla podpořit Sdružení Neratov?

Když jsem před šesti lety založila v Praze Nadační fond “Act For Others” a hledala, koho podpoříme, člen správní rady navrhl Sdružení Naratov v Orlických horách, které se od roku 1992 intenzivně věnuje lidem se zdravotním postižením. Vydali jsme se tam – a byli jsme naprosto nadšení.

Proč?

Protože v této malé horské vesničce na česko-polském pomezí žijí nesmírně činnorodí lidé. Přestože jsou tělesně i mentálně postižení, nesedí s rukama v klíně, nelitují se,  ani nečekají pomoc od ostatních. Protože vědí, že mají společnosti co nabídnout. Pracují v prádelnách a montážních dílnách, vyrábějí keramiku, pletou košíky, šijí, tkají koberce. Pěstují květiny a zeleninu, vaří vlastní pivo z vody z místní řeky, provozují obchůdek, ze kterého donáší nákupy pacientům z nedaleké léčebny. V Neratově založili speciální školu pro děti se zdravotním postižením. V budoucnu tam chtějí vybudovat domov pro seniory a otevřít nové terapeutické centrum, které bude sloužit nejen místním, ale lidem z celého Královéhradeckého kraje. Spolu s obyvateli Neratova se starají o kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se stal oblíbeným cílem zdejších i zahraničních poutníků a turistů.

Nechybělo však mnoho a tato unikátní sakrální stavba mohla zaniknout…

Díky tamnímu osvícenému faráři Josefu Suchárovi k tomu naštěstí nedošlo. Brzy po pádu komunismu v zemi začal s několika lidmi oživovat někdejší vysídlenou sudetoněmeckou vesnici a zachraňovat kostel. Protože neměl od konce války střechu, mše se sloužily pod širým nebem, jak je to patrné na starých fotografiích. Na jedné z nich stojí lidé po kolena ve sněhu. To se muselo změnit. Aby však věřící kvůli nové střeše nepřišli o přímý kontakt s nebem, zrodil se geniální nápad, že by mohla být skleněná. To se podařilo a jednoduchý, nezdobený kostel zakryla prosklená střecha ve tvaru kříže, čím se stal architektonickým skvostem.

Nadační fond “Act for Others” podporuje „Spolek Neratov“ již několik let. Už brzy také prostřednictvím Charitativního adventního trhu , který se vůbec poprvé uskuteční v jednom z pražských hotelů. Jak k tomu došlo?

Náš první Charitativní adventní trh se konal na nádvoří a v zahradě Maltézského paláce. Z důvodu plánované rekonstrukce v roce 2019 jsme pro něj museli najit nové místo. Tím byly dvory Senátu Parlamentu České republiky. A nyní, po nucené kovidové pauze,  jsme získali jedinečné prostředí: již zmíněný pětihvězdičkový hotel The Mozart Prague, který se nachází v srdci Prahy. Přitom jde o vůbec první pražský hotel, který bude mít vlastní vánoční trh. Každý, kdo projde jeho impozantní barokní branou, bude okouzlen jedinečnou vánoční atmosférou díky sváteční výzdobě, stánkům s umělecko-řemeslnými výrobky, to vše provoní svařené víno a vánoční cukroví.

Kromě toho si budou moci návštěvníci vychutnat i rozmanitý hudební program…

O to se postarají čeští a němečtí umělci, mezi nimi známá sopranistka Eva Kleinová se svým dětským sborem, oceňovaný berlínský jazzový pianista Lorenz Kellhuber nebo bavorská taneční skupina Almrausch a mnoho dalších. Večer před tím pořádáme VIP Opening, který tradičně věnujeme našim partnerům a přátelům z politiky a byznysu. Samozřejmě nebude chybět ani kněz Josef Suchár spolu se zástupci Spolku Neratov. Od letošního roku naši nadaci podporuje jako partner také Bontonfilm. Těší nás, že opět spolupracujeme s dalšími nadačními fondy, jako je PinkCrocodile nebo Be Charity, které finančně podporují dospělé a děti se speciálními potřebami, znevýhodněné, dlouhodobě nemocné apod. Tito nadační partneři se s námi podílejí nejen na Charitativním adventním trhu, ale naší další charitativní akci, Let’s Party For Charity, která se koná vždy v květnu.

O co se jedná?

Jde o charitativní večer, který jsme nechtěli pojmout jako strojenou slavnostní večeři. Rozhodli jsme se pro zábavné taneční večery, ať už ve stylu 70. a 80. let, Bollywoodu nebo Safari. Na první večer na zámek Letná přišlo asi sto lidí v kostýmech, přičemž počet účastníků neustále roste. Hosté se dobře bavili – a k tomu pro dobrý účel. Taneční veče i náš vánoční trh se zakládají na myšlence, abychom pro dobrou věc získali co nejvíce místních.

Na snadě je tedy otázka, kde se ve Vás bere touha a radostpomáhat lidem?

Mohu žít na poměrně vysoké úrovni, mám tři zdravé děti. Ale přitom kolem sebe vidím lidi, kteří mají méně štěstí. Jsem katolička, moji rodiče byli vždy společensky angažovaní, starali se o nemocné v Maltézské pomocné službě. Do tohoto prostředí se narodilo pět jejich dětí. Dalo by se říci, že nám byla dána charita do vínku. Když jsem přišla do Prahy, cítila jsem, že chci společnosti něco vrátit, hlavně těm, kteří to potřebují. Moje charitativní činnost tedy začala velmi přirozeně.

Melanie Freifrau von Schilling se narodila v Kolíně nad Rýnem a vyrostla v jižním Německu. Vystudovala módní návrhářství v Paříži a pracuje jako nákupčí látek v Escadě v Mnichově pro značku Laurel. V roce 1991 přešla na stranu výrobce látek jako koordinátorka mezi designem a výrobou v italském Comu a v Curychu. Po svatbě žila nejprve čtyři roky v Praze, kam se vrátila roce 2014 po 16 letech s manželem a jejich třemi dětmi. Prostředí Prahy a České republiky ji fascinuje. Po uspořádání charitativních akcí Mnichově přišla brzy na to, že potřebné akce bude organizovat i zde. Proto před šesti lety založila v Praze Nadační fond Act For Others.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,