Michelinské obědy pro nemocnice

Lásku ke kvalitní gastronomii nezastavil ani koronavirus. Michelinská restaurace Field vaří dál, jen někomu jinému, než bylo zvykem – lidem v první linii, kteří drží otěže tempa šíření pandemie pevně ve svých rukou a díky kterým snad už bude tato krize brzy za námi. Podrobnosti nám popsal její šéfkuchař Radek Kašpárek.

Kdo přišel s nápadem vařit pro nemocnice?
Po uzavření restaurací jsme nechtěli sedět doma a tak jsme se se spolumajiteli Fieldu dohodli, že budeme dělat něco užitečného a pomůžeme těm, kteří v první linii bojují s pandemií. Volba padla na dvě nemocnice v našem blízkém okolí.

Jak to probíhá a kolik obědů denně vaříte?
Každé ráno ve všední den se sejdeme, dáme si společně kafe a pustíme se do práce. Okolo jedenácté dopoledne polévku a hlavní jídlo už nakládáme do krabiček a rozvážíme do nemocnice Na Františku a Pod Petřínem (Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského). Do první z nich putuje 100 obědů a do druhé 60 obědů. Jídlo rozvážíme v přepravních boxech našimi auty a umožňuje oddělené stravování zdravotníků z některých oddělení nebo zajistí přísun energie záchranářům při nočních službách.

Máte nějakou zajímavou zpětnou vazbu od nemocničního personálu?
V obou nemocnicích jsou zdravotníci nadšení, napsali nám i děkovný email a jídlo pochválili! Je to pro ně vítaná změna a také dobrý pocit z toho, že na ně někdo myslí a chce jim pomáhat.

Záchranáři a zdravotníci přece jenom potřebují trochu vydatnější obědy, než lidé z kanceláří, kteří k vám převážně byli zvyklí chodit, změnili jste nějak styl jídla?
Vaříme polévky a hlavní jídlo. Většinou je to kvalitní česká klasika jako třeba bramboračka nebo telecí na paprice. Občas vaříme i sladká jídla, zdravotníci tak už od nás měli možnost ochutnat například žemlovku z domácího mazance s vanilkovým krémem.

Kolik lidí z vašeho personálu obědy připravuje a museli jste vlivem krize propouštět?
Obědy vaří parta deseti lidí a pomáhají nám i kolegové z placu – tedy číšníci – s balením a rozvozem. Propouštět jsme bohužel museli. Měli jsme celkem 29 lidí v kuchyni a na place. Propustili jsme devět, ale jsme s nimi domluvení, že hned jak se restauraci začne dařit je bereme zpět.

Vaříte na své náklady, ale jistě vás lze nějak podpořit, jak?
Prostřednictvím Nadace VIA a jejich platformy darujme.cz vybíráme 80 Kč na suroviny na jeden oběd. Zdravotníky tak můžete podpořit koupí jednoho, ale i více obědů. Odkaz je i na našich stránkách https://www.fieldrestaurant.cz/cz/charity a vybírat budeme až do 15. května. S Nadací jsme domluveni, že pokud by se vybralo více peněz, než bude na suroviny potřeba, předáme je nemocnicím jako dar.

Jak dlouho už to probíhá a jak dlouho jste ještě připraveni s vařením obědů pro lidi v první linii vydržet?
Začali jsme vařit 6. dubna a plánujeme vydržet do 15. května. Týden si necháváme na přípravu před otevřením restaurace.

Co plánujete s uvolněním podmínek pro restaurace 11. května?
11. května ještě bohužel nic, protože nemáme zahrádku. Field se bude otevírat 25. května.

Plánujete změnit koncept restaurace i kvůli odlivu cizinců, kteří k vám nyní nebudou chodit?
Už jsme otevřeli rezervace a připravujeme nová menu a do nabídky se vrací i týdenní obědové menu. Ve všední dny se tedy bude ve Fieldu opět podávat oblíbené obědové menu, tříchodové s kávou bude stát 590 Kč, dva chody s kávou potom 490 Kč. Nově bude restaurace nabízet i šestichodové degustační menu a to za 1 800 Kč. K němu si hosté budou moci vybrat ze dvou variant vinného párování, případně zajímavé nealko párování. Zachované zůstane klasické desetichodové degustační menu, které se bude podávat za 3 200 Kč a samozřejmě také a nabídka à la carte.

Existuje z vašeho pohledu i něco pozitivního, co epidemie Fieldu přinesla?
“Určitě stmelení kolektivu. Když jsem kolegy oslovil s možností vaření pro zdravotníky, všichni rádi přišli a pomáhají. Je to takový náš jeden dlouhý team building, ” usmívá se šéfkuchař Fieldu Radek Kašpárek.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Čas na Stubai

       ·   18.03.2024
Němci první, Češi třetí. To je statistika loňských návštěvníků Stubaiského ledovce. Necelých dvacet kilometrů od Innsbrucku se lyžuje až do května.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert