Přečtěte si

My v Berlíně jsme šli na covid vědecky. A dopadli jsme stejně jako Praha

Ahoj, jak se máš. Jsme berlínský fundus nábytku a rekvizit pro film, reklamu a různé akce. „Akce“ se už jako pojem ale víc než rok skoro nepoužívá, protože žádné akce se nekonají – alespoň ne fyzicky. Naopak od 24. dubna probíhá v Berlíně snaha znemožnit prostřednictvím zákazu vycházení po 22. hodině prvotní formu všech akcí – pouhé lidské setkávání. Takové omezení platilo naposledy v roce 1953 při dělnickém povstání v Berlíně okupovaném Sověty.
Přečtěte si

Lékař, učitel či psycholožka: Jak prožívají lidé v první linii další koronavirové vlny

Druhá vlna koronaviru dopadla na Česko ještě o něco hůř než ta první. V listopadu, kdy byla situace nejhorší, jsme oslovili lidi v první linii. Ty, kteří pracují pro druhé, riskují své zdraví a neustávají v práci. Vypovídají o tom, jak se s náročnou situací vyrovnávají oni i jejich rodiny. Zeptali jsme se lékaře, učitele, psycholožky, šéfky potravinové banky a pražského hasiče.
Přečtěte si

Ständige Vertretung: Politikům vstup zakázán

Dalo by se říct, že hospoda Ständige Vertretung je jedna z mnoha v srdci Berlína. Od tohoto pondělí je všechno jinak. Pravda, musí zavřít, jako všechny ostatní gastropodniky, ale v budoucnu už nechce obsluhovat politiky – majitelé Ständige Vertretung udělili vrcholným politikům zákaz vstupu.
Přečtěte si

Karanténa jako příležitost

Patří mezi nejskloňovanější slova tohoto roku a nikdo z nás není její fanoušek. Řeč je o karanténě, která se dotkla v jakékoliv podobě skoro každého z nás. Ať už je člověk covidem-19 nakažený, má podezření, nebo dodržuje nařízení nevycházet, jedno je jasné. Být delší dobu jen doma a téměř s nikým se osobně nestýkat je ekvivalent cirkusového lva přecházejícího sem a tam v kleci.
Přečtěte si

Hormonem štěstí proti koronaviru?

Vědci na celém světě neúnavně hledají lék proti koronaviru a ten možná leží přede dveřmi. Německý portál medizin.uni-muenster zveřejnil článek, podle kterého se výzkumníci možná přiblížili k úspěšnému cíli. Zjistili, že dobře známý lék na depresi Fluoxetin účinně zastavil šíření virů SARS-CoV-2 v těle.
Přečtěte si

Včerejší „Alarmstufe Rot“ v Berlíně: Umění je lidsky relevantní

Koronavirus zasáhnul kulturní kreativce obzvlášť tvrdě. Mnoho umělců musí přemýšlet, zda by neměli uvažovat o změně povolání. Chybí příjem a pomoc je v nedohlednu. Obzvlášť po včerejším prohlášení vlády o dalších opatřeních. S cílem upozornit na tuto smutnou situaci se včera konala v Berlíně demonstrace za podpory špičkových umělců a organizace #AlarmstufeRot.
Přečtěte si

Tři země v Evropě stojí před korona-infarktem

Německá tisková agentura dnes zveřejnila nejaktuálnější data zemí v Evropě s největším nárůstem onemocnění a úmrtí na koronu. Na špici se nacházejí tři země: Belgie, Velká Británie a Česká republika. 14denní indexy onemocnění a úmrtí se vztahují vždy na počet 100 000 obyvatel.