Naší krajinou: Tiské stěny

Toulky krajinami naší nádherné vlasti si dokážeme užívat za každého počasí. A vnímáme to stejně jako anglický spisovatel a umělecký kritik John Ruskin, který kdysi napsal že „Slunce nás potěší, déšť nás osvěží, vítr nás povzbudí, sníh nás rozradostní. Neexistuje totiž špatné počasí, jsou jen různé druhy dobrého počasí.“ Tentokrát bylo mlhavo, ale ani to nás neodradilo vydat se směr Tisá.

Obec Tisá leží vedle skalního města už od 16. století a jméno získala dle tisů, které zde rostly v hojném množství. A tak ve znaku obce nechybí tis, kde je vyobrazen v podobě tří větviček. Tiské stěny, dokonalý přírodní pískovcový skalní labyrint, se nachází v nadmořské výšce až 613 metrů na okraji obce Tisá a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech. Během desítek milionů let se místní krajina měnila na oblast skalních stěn, puklin, sloupů a kaňonů, které dnes můžeme pozorovat. 

Dnes si zdejší krásu užívají jak turisté, tak ale i cyklisté, lyžaři a horolezci. Jen tak pro zajímavost, vypravíte se do místa, kde se natáčel proslulý film Letopisy Narnie.  V porovnání s Prachovskými skalami nebo Adršpašsko-teplickým skalním městem tu turista najde až nečekaný klid a množství zákoutí, která bude mít jen pro sebe. A v neposlední řadě velkou míru volnosti.

Ke vzniku Tiských stěn existují různé teorie a pověsti. Dlouhou dobu panovalo přesvědčení, že skály jsou dílo ďáblovo, rejdiště skřítků opředené mnoha bájemi, a lidé se sem báli chodit. Změna názoru přišla až v období romantismu, na počátku 19. století, kdy se na přírodu přestalo pohlížet jako na nepřítele, ale jako na něco, co má vlastní hodnotu. Není bez zajímavosti, že tato hodnota byla zpočátku spíše umělecká – i první chráněné území v Evropě, část lesa u Fontaineblau v blízkosti Paříže, bylo chráněno jako „umělecké partie lesa“. Brzy se Tiské stěny staly vyhledávanou turistickou lokalitou a jednotlivé útvary dostávaly svá jména. V dnešní době je oblast chráněna jako přírodní památka o rozloze necelé stovky hektarů. Důvodem k ochraně je – samozřejmě mimo skalní útvary – i fauna a flóra.

Tiskými stěnami prochází dva prohlídkové okruhy. Vlevo se rozkládají Malé stěny, které jsou se svými 613 m n. m. nejvyšším bodem rezervace. Z vrcholku je krásný výhled – jako na dlani máte Velké stěny, Tisou, Děčínský Sněžník, na jihozápadě se tyčí zaoblené sopky Českého středohoří a severozápadní obzor lemuje pásmo Krušných hor. V Malých stěnách mohou turisté obdivovat zhruba dvacítku zajímavých skalních útvarů, třeba Janusovu hlavu, Golema nebo Herkula.

Po prohlídce Malých stěn zavede naučná stezka návštěvníky zpátky na Skalní náměstí, odkud mohou pokračovat druhým prohlídkovým okruhem do Velkých Tiských stěn. Ty jsou značně rozsáhlejší.  Pokud by vás k návštěvě Tisé nalákala místní pověst o pokladu, který je údajně ve skalách skryt, dobře si to rozmyslete. Těm, kteří by si chtěli poklad odnést, prý totiž jeho skřítčí hlídači nasypou do kapes bludné koření. A ze skal prý už nikdy nenajdou cestu zpět. Proto si z výletu radši místo pokladu odneste jen pěkné zážitky pohledem na nádhernou podzimní krajinu, která nám jako jedna z mála stále přináší pocit klidu a radosti v dnes tak zvláštní době. 

Další díly seriálu Naší krajinou najdete tady.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Urbex v Praze aneb sedm opuštěných míst v české metropoli

Máte rádi zašlou historii a přitom i jisté napětí a mrazení v zádech? Tak to už určitě znáte slovo urbex. Je to zkrácená verze anglického sousloví „Urban Exploration“, což lze do češtiny přeložit jako městský průzkum. Přitom nejde o turistické destinace, ale o místa, která lidé vystavěli a později opustili. Nabízíme tipy pro příznivce urbexu v Praze.
Přečtěte si

48 hodin v Českém Krumlově

Město se kdysi jmenovalo Krumme Aue (Křivý luh) a při pohledu shora ihned víte proč. Řeka se zde kroutí takovým způsobem, že se v jednom bodě (na Parkáně) téměř dotýká sama sebe, aniž si toho běžný turista všimne a stráví půl hodiny pochodem z jednoho bodu do toho samého. Od 18. století tu vládli Schwarzenbergové, přičemž poslední z nich, vévoda Adolf, byl natolik oddaným Čechoslovákem, že po odstoupení pohraničí odmítl přijmout Adolfa Hitlera na svém zámku. Město je proslulé jedním z nejmalebnějších historických center na světě. A také tím, že rakouský malíř Egon Schiele (pocházela odsud jeho matka) zde kromě pitoreskních panoramat města maloval také obscénní akty, takže byl z města vykázán. Dnes se tu ale Schielem a jeho akty chlubí na každém kroku a město mu postavilo nádherné muzeum.
spreepark-berlin-opustene-misto-zabavny-park-pout
Přečtěte si

Urbex v Berlíně aneb sedm opuštěných míst v německé metropoli

Už jste slyšeli někdy slovo Urban Exploring, ve zkratce Urbex? A víte přesně, co znamená? Tento pojem je relativně novým koníčkem převážně mladých lidí, kteří mají rádi dobrodružství, napětí a neznámo. Staré opuštěné budovy a prostory jsou pro ně ideálním místem. Ta místa mají samozřejmě v sobě i něco strašidelného a právě to je na tom vzrušující. Na těchto cestách za poznáním lidé objevují nedávnou historii a často také příběhy o opuštění a zapomnění, o velkých plánech a jejich smutném osudu.

Nejčtenější v kategorii Travel