Přečtěte si

Lékař, učitel či psycholožka: Jak prožívají lidé v první linii další koronavirové vlny

Druhá vlna koronaviru dopadla na Česko ještě o něco hůř než ta první. V listopadu, kdy byla situace nejhorší, jsme oslovili lidi v první linii. Ty, kteří pracují pro druhé, riskují své zdraví a neustávají v práci. Vypovídají o tom, jak se s náročnou situací vyrovnávají oni i jejich rodiny. Zeptali jsme se lékaře, učitele, psycholožky, šéfky potravinové banky a pražského hasiče.
Přečtěte si

Brutální film V síti by měli vidět rodiče všude ve světě, říká Lidija Zavoralová

Pokud přemýšlíte o vánočním dárku pro své ratolesti v podobě nových počítačových her, tabletu, Xboxu, telefonu či počítače, zkuste si možná nejprve přečíst rozhovor s Lidijí Zavoralovou. Lidija má sama čtyři děti a je autorkou série edukativních komiksových knih pro nejmenší Swich z říše za monitorem. Formou pohádek tak vlastně předává dětem a jejich rodičům informace, jak se v této oblasti pohybovat a na co nezapomínat.
Přečtěte si

NaBoso s výtvarnicí Hanou Puchovou

Jak vypadají vaše rána? Máte ranní rituály? Co všechno se vám honí hlavou po ranním probuzení, když bosou nohou vkročíte do nového dne? NaBoso vám přináší rozhovory se zajímavými lidmi, kteří nás inspirují a nebojí se otevřeně odpovědět na žádné otázky.
Přečtěte si

Naší krajinou: Litomyšl a jedna strašidelná pověst

Město neobyčejně kulturní a lázeňské…ovšem vodu tam nikdo nepije. Těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Litomyšl je místo, kde je možné obnovit své duševní síly. K léčbě duše je ideální návštěva galerií, prohlídka historických pamětihodností i objektů současné architektury.
Přečtěte si

Listování s Karin Zadrick / Pod širým nebem, Markus a Frida Torgeby

Kolik z nás mělo asi podobný sen zkusit alespoň na chvíli žít mimo civilizaci, někde v lese. Jen málokdo dotáhne vše do samotného konce a realizuje to, co vždy chtěl a po čem toužil. Jednatřicetiletý Brit Kris Harbour se například vzdal své práce, domova a pohodlí, aby si mohl postavit dům uprostřed lesa a v budoucnu používat jen zelenou energii.
Přečtěte si

Rozhovor s Matějem, který ze všeho nejradši maluje mapy

Syn Michaely Hoškové, autorky knihy Matěj maluje mapy, Matěj, je dospívající kluk s poruchou autistického spektra, který svět vidí jinak. Je milovníkem hromadné dopravy, vášnivě rád maluje mapy, zajímá se o výtvarné umění a rád by prostřednictvím této knihy lidem ukázal svůj pohled na svět, který je jiný, ale doufá, že může být obohacující. Možná právě díky tomuto pohledu jednoho kluka najdete uvnitř sebe mnoho nepoznaného, neznámého, nepochopitelného, co vás posune dál a otevře nové obzory.
Přečtěte si

S Michaelou Hoškovou nejen o tom, jak Matěj maluje mapy

Popsat, co je autismus, vydá na několik knih, protože každý jedinec s poruchou autistického spektra je naprosto jedinečný, říká Michaela Hošková, která je autorkou knihy Matěj maluje mapy. „Tato diagnóza v sobě ukrývá mnoho podob, od těžších po ty lehčí, i když je těžké určit, zda to “lehké” znamená vždycky i to “snadné”. Někdy je to dokonce naopak.”