Opuštěný Berlín

V Berlíně koluje fórek: Co je vyprodané v zahraničí? Ve Francii kondomy a víno, v Holandsku tráva a v Německu toaletní papír. V tomto vtipu je i trochu pravdy – v Německu má pomůcka pro určitou část lidského těla dnes skutečně větší hodnotu než Big Names kabelky či boty.

Proč tomu tak je, nad tím si teď všichni lámou hlavou – od filozofů až po politiky. A mají na to dost času. Protože vyrazit do obchodů s vyprodanými zásobami nejen toaletních artiklů není zrovna hit; pruhy na zemi upozorní každého – nepřibližuj se ke mně.

Vyrazit do města dnes spíše představuje procházku po městě duchů. Centrum s Charité v pozadí nebo okolí Bundestagu zejí prázdnotou stejně jako místo, které mívalo dříve největší hustotu lidí ve městě – Berliner Hauptbahhof, berlínské hlavní nádraží.

Lehkou práci nemá zahraniční zpravodaj České televize v Berlíně Martin Jonáš. Živé vstupy v době korony jsou výzvou. Jeho paní Veronice děkujeme za tyto fotky! 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Vánoce za plotem uprchlického tábora

Moci slavit Vánoce doma s rodinou se zdá být samozřejmost, pohled do nedávné minulosti ale svědčí o opaku. Po komunistickém převratu v únoru 1948 odešly z Československa desítky tisíc lidí. V uprchlických táborech v Německu, kde byli nuceni dlouhé měsíce vyčkávat, mnozí z nich strávili i vánoční svátky. Ty se pak nesly ve znamení stesku po domově, strachu o osud příbuzných a přátel za železnou oponou i nekonečných emigračních procedur. Četná svědectví uprchlíků však ukazují, že i v obtížných chvílích byly Vánoce pro většinu z nich krásným svátkem.
Přečtěte si

Berlín – kosmopolitní metropole milionářů i vězněných černých pasažérů

Pohled do statistické ročenky pro Berlín a Braniborsko odhaluje některá zajímavá fakta o životě v německé metropoli. O uvažování i finanční situaci jejích sociálně slabých obyvatel vypovídá dobrovolný pobyt ve vězení mnohých dlužníků, kteří než by uhradili pokutu za jízdu načerno, raději obětují vlastní svobodu. Na druhou stranu má Berlín – nikterak překvapivě – i mnohé až pohádkově bohaté obyvatele, kteří tu nachází veškerý myslitelný servis nejen pro vlastní pohodlný život, ale i pro svá domácí zvířata.

Nejčtenější v kategorii Society