Opuštěný Berlín

V Berlíně koluje fórek: Co je vyprodané v zahraničí? Ve Francii kondomy a víno, v Holandsku tráva a v Německu toaletní papír. V tomto vtipu je i trochu pravdy – v Německu má pomůcka pro určitou část lidského těla dnes skutečně větší hodnotu než Big Names kabelky či boty.

Proč tomu tak je, nad tím si teď všichni lámou hlavou – od filozofů až po politiky. A mají na to dost času. Protože vyrazit do obchodů s vyprodanými zásobami nejen toaletních artiklů není zrovna hit; pruhy na zemi upozorní každého – nepřibližuj se ke mně.

Vyrazit do města dnes spíše představuje procházku po městě duchů. Centrum s Charité v pozadí nebo okolí Bundestagu zejí prázdnotou stejně jako místo, které mívalo dříve největší hustotu lidí ve městě – Berliner Hauptbahhof, berlínské hlavní nádraží.

Lehkou práci nemá zahraniční zpravodaj České televize v Berlíně Martin Jonáš. Živé vstupy v době korony jsou výzvou. Jeho paní Veronice děkujeme za tyto fotky! 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Ve znalosti angličtiny jsou Poláci na prvním místě ve střední Evropě, Češi skončili poslední

Podle každoročního žebříčku English Proficiency Index, který poměřuje úroveň znalosti angličtiny ve více než 110 zemích světa, je Polsko na prvním místě mezi zeměmi střední Evropy, a Česká republika je ze zemí této oblasti na posledním místě. Hůř než Češi mluví anglicky už jen obyvatelé Francie, Itálie a Španělska.
Přečtěte si

Symbolem Berlína je borová šiška a jemný nažloutlý písek v nekonečných lesích

Když se mne kdysi kdosi zeptal, co bych po třiatřiceti návštěvách Berlína řekl o tomto městě, co že je pro mne jeho symbolem, odpověděl jsem bez zaváhání, že borová šiška a písek, a pak ještě dodal: nekonečné lesy. Můj oblíbený švýcarský spisovatel Robert Walser, který žil v Berlíně na počátku 20. století, jednou napsal, že Berlín je město procházek. A stále to platí. Vím, že jsem mnohé svými výroky o symbolu města překvapil, ale pro mne je opravdu Berlín a jeho okolí, za těch více jak 23 let co tam pravidelně jezdím, právě toto. Místo pro dlouhé pěší výlety v lesích a kolem jezer a přesto stále na území Velkého Berlína.

Nejčtenější v kategorii Society