Pražský Goethe-Institut zve k rozhovorům mladé literáty z Německa. Mluvit budou třeba i o německo-tureckých vztazích

Německé literární ikony typu Remarque, Heine a (hlavně) May zná v Čechách ledaskdo. Jak ale vypadá současná německá literární scéna a generace nově nastupujících autorů? To se českému publiku pokusí představit nový kulturní projekt pražského Goethe-Institutu s názvem Terra litera, jehož prvním online hostem bude ve čtvrtek 8. dubna německý dramatik Akın Emanuel Şipal.

Akın Emanuel Şipal, foto: Katja Strempel.

Jedním z cílů Goethe-Institutu je podporování znalosti němčiny v zahraničí. Se znalostí jazyka se úzce pojí i znalost německého kulturního prostředí, kde hraje právě literatura důležitou roli. Proto vzniká v Praze nový formát online literárních setkání, která budou probíhat v němčině se simultánním překladem do češtiny.

Literatura otevřeně

Terra litera divákům přiblíží, jaká témata německé spisovatele aktuálně zajímají, jak sami autoři vnímají současnou situaci v Evropě a kam chtějí svou tvorbu dál směřovat. „Nová literární řada si všímá mladých německých autorů a autorek, kteří se neuzavírají před světem. Zajímá nás přitom nejen jejich literární tvorba, ale i jejich občanské postoje, které ji ovlivňují,“ komentuje literární novinku Monika Loderová z Goethe-Institutu. 

Online setkání budou probíhat jednou za dva měsíce a budou trvat vždy 30 minut. Provázet je bude moderátorské duo, které tvoří překladatel Lukáš Motyčka a dramaturgyně a překladatelka Viktorie Knotková. Jejich prvním hostem bude ve čtvrtek 8. dubna právě dramatik, režisér a herec Akın Emanuel Şipal (*1991), který se narodil v německém Essenu a od roku 2016 je aktivní na brémské kulturní scéně. Jeho kořeny sahají do Istanbulu, kde žil jeho dědeček Kamuran Şipal, jeden z nejoceňovanějších tureckých překladatelů z němčiny, který je také známý jako „turecký hlas Franze Kafky“. 

Hledání kořenů

Şipal ve své tvorbě využívá autobiografické motivy, velký důraz proto klade právě na německo-turecké vztahy, které budou také jedním z témat čtvrtečního setkání. Rodinné vazby má autor kromě Turecka i na mnoha místech Evropy, včetně Brna a Prahy, kam v roce 2019 přijel hledat materiály pro svou další divadelní hru.

Zda je našel a jak to s novou inscenací vypadá, zatím nevíme, možná to ale Şipal v prvním díle Terra litera sám přiblíží. Jisté zatím je, že se bude mluvit o trendech v současné dramatice, o autorově vizi Evropy a o hledání stop turecké rodiny ve střední Evropě.

K prvnímu dílu literární řady Terra litera se můžete připojit ve čtvrtek
8. dubna od 19 hodin přes Zoom. Vstup je zdarma, stačí zadat tyto přihlašovací údaje:
Meeting ID: 943 6737 3964
Heslo: ​378476

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Berlíně je po 50 letech k vidění dílo sochaře Alexandera Caldera

Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám Calder dodnes platí jako objevitel uměleckého perpetuum mobile.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign