Pražský Goethe-Institut zve k rozhovorům mladé literáty z Německa. Mluvit budou třeba i o německo-tureckých vztazích

Německé literární ikony typu Remarque, Heine a (hlavně) May zná v Čechách ledaskdo. Jak ale vypadá současná německá literární scéna a generace nově nastupujících autorů? To se českému publiku pokusí představit nový kulturní projekt pražského Goethe-Institutu s názvem Terra litera, jehož prvním online hostem bude ve čtvrtek 8. dubna německý dramatik Akın Emanuel Şipal.

Akın Emanuel Şipal, foto: Katja Strempel.

Jedním z cílů Goethe-Institutu je podporování znalosti němčiny v zahraničí. Se znalostí jazyka se úzce pojí i znalost německého kulturního prostředí, kde hraje právě literatura důležitou roli. Proto vzniká v Praze nový formát online literárních setkání, která budou probíhat v němčině se simultánním překladem do češtiny.

Literatura otevřeně

Terra litera divákům přiblíží, jaká témata německé spisovatele aktuálně zajímají, jak sami autoři vnímají současnou situaci v Evropě a kam chtějí svou tvorbu dál směřovat. „Nová literární řada si všímá mladých německých autorů a autorek, kteří se neuzavírají před světem. Zajímá nás přitom nejen jejich literární tvorba, ale i jejich občanské postoje, které ji ovlivňují,“ komentuje literární novinku Monika Loderová z Goethe-Institutu. 

Online setkání budou probíhat jednou za dva měsíce a budou trvat vždy 30 minut. Provázet je bude moderátorské duo, které tvoří překladatel Lukáš Motyčka a dramaturgyně a překladatelka Viktorie Knotková. Jejich prvním hostem bude ve čtvrtek 8. dubna právě dramatik, režisér a herec Akın Emanuel Şipal (*1991), který se narodil v německém Essenu a od roku 2016 je aktivní na brémské kulturní scéně. Jeho kořeny sahají do Istanbulu, kde žil jeho dědeček Kamuran Şipal, jeden z nejoceňovanějších tureckých překladatelů z němčiny, který je také známý jako „turecký hlas Franze Kafky“. 

Hledání kořenů

Şipal ve své tvorbě využívá autobiografické motivy, velký důraz proto klade právě na německo-turecké vztahy, které budou také jedním z témat čtvrtečního setkání. Rodinné vazby má autor kromě Turecka i na mnoha místech Evropy, včetně Brna a Prahy, kam v roce 2019 přijel hledat materiály pro svou další divadelní hru.

Zda je našel a jak to s novou inscenací vypadá, zatím nevíme, možná to ale Şipal v prvním díle Terra litera sám přiblíží. Jisté zatím je, že se bude mluvit o trendech v současné dramatice, o autorově vizi Evropy a o hledání stop turecké rodiny ve střední Evropě.

K prvnímu dílu literární řady Terra litera se můžete připojit ve čtvrtek
8. dubna od 19 hodin přes Zoom. Vstup je zdarma, stačí zadat tyto přihlašovací údaje:
Meeting ID: 943 6737 3964
Heslo: ​378476

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher