Prostřený Karlův most jako oslava společných setkání

Večeřet přímo na Karlově mostě by za normálních okolností znělo jako hodně divoký sen. O to víc, když byste chtěli sedět u 515 metrů dlouhého stolu, kde by vám dělaly společnost další dva tisíce lidí. Jak ale současná situace ukázala – nic není nemožné.

Foto: Michal Čížek.

Proto jsme mohli být v úterý 30. června svědky události, která se nejspíš už nebude opakovat. Slavnost s názvem Prostřený most zorganizoval spolek Piána na ulici společně s Prahou 1 jako symbolické rozloučení s obdobím omezení a izolace a zároveň jako přivítání letních prázdnin. Podmínky k účasti na této netradiční hostině byly dvě: včas se zaregistrovat a přinést něco dobrého k jídlu nebo pití. A zájem byl obrovský! „Když jsme vyhlásili, že pořádáme společné setkání na Karlově mostě a spustili jsme rezervační systém, byla všechna místa během čtyř hodin zaplněna, lidé se touží potkávat,“ uvádí kavárník Ondřej Kobza za spolek Piána na ulici.

Foto: Piána na ulici.

Foto: Michal Čížek.

Akce měla také poukázat na to, že historické centrum Prahy ožívá stejně jako její ostatní části a že není důvod se mu vyhýbat. „Chtěli jsme vyslat signál, že se zde opět žije a těšíme se na všechny slušné návštěvníky Prahy, kteří přijedou za jejími krásami. Tato akce se uskutečnila pouze jedenkrát, protože ji bylo možní zorganizovat jen díky této naprosto výjimečné situaci, kdy je Karlův most téměř prázdný,“ dodává starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Foto: Michal Čížek.

Most jako symbol spojení zafungoval a vznikla událost, na kterou nikdo z návštěvníků jen tak nezapomene. Unikátní koncept totiž přivedl k jednomu stolu lidi, kteří se vůbec neznali, ale i přes to si vzájemně nabídli jídlo, které donesli, povídali si, a přitom se kochali opravdu vybraným výhledem.

Foto: Piána na ulici.

Foto: Piána na ulici.

„Atmosféra společného setkání byla neuvěřitelná, povečeřet přímo na Karlově mostě je zážitkem na celý život. Byl bych rád, kdyby se touto akcí inspirovala i další města se svými mosty a aby uspořádali podobný zážitek, třeba v Písku na Juditině mostě,“ přibližuje netradiční zážitek Ondřej Kobza.

Tak na společná setkání!

Více najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Wagner, Bayreuth a zbytek světa: Dokument hledá příčiny fascinace rozporuplným skladatelem

Proč lidé na celém světě milují hudbu Richarda Wagnera, ke kterému se zejména v Německu často přidává přívlastek kontroverzní? Z čeho pramení fascinace napříč hranicemi, politickou orientací i konfesemi? Proč Židé, křesťané a muslimové milují jeho hudbu? Odpověď se snažil najít Axel Brüggemann, německý novinář a dokumentarista, znalec života a díla Richarda Wagnera, jehož devadesátiminutový film promítají vybraná, vesměs artová či menší kina.
Přečtěte si

Petra Ernstbergerová: Přála bych si, aby ve Višegrádské skupině byli právě Češi vzorem demokracie

Je mnoho věcí, které lze podniknout na podporu těžce zkoušené demokracie v Evropě. Česká vláda se mohla výrazněji vymezit vůči erozi demokracie v Polsku a Maďarsku. Češi a Němci by pak měli navzájem propojit své občanské společnosti a více mluvit o své společné minulosti a zasadit se o celonárodní vědomí toho, že zde bylo bezpráví. Klíčem k tomu je vzájemná znalost jazyků, kterou je proto třeba podporovat, myslí si jednatelka Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstbergerová.

Nejčtenější v kategorii Society