Prostřený Karlův most jako oslava společných setkání

Večeřet přímo na Karlově mostě by za normálních okolností znělo jako hodně divoký sen. O to víc, když byste chtěli sedět u 515 metrů dlouhého stolu, kde by vám dělaly společnost další dva tisíce lidí. Jak ale současná situace ukázala – nic není nemožné.

Foto: Michal Čížek.

Proto jsme mohli být v úterý 30. června svědky události, která se nejspíš už nebude opakovat. Slavnost s názvem Prostřený most zorganizoval spolek Piána na ulici společně s Prahou 1 jako symbolické rozloučení s obdobím omezení a izolace a zároveň jako přivítání letních prázdnin. Podmínky k účasti na této netradiční hostině byly dvě: včas se zaregistrovat a přinést něco dobrého k jídlu nebo pití. A zájem byl obrovský! „Když jsme vyhlásili, že pořádáme společné setkání na Karlově mostě a spustili jsme rezervační systém, byla všechna místa během čtyř hodin zaplněna, lidé se touží potkávat,“ uvádí kavárník Ondřej Kobza za spolek Piána na ulici.

Foto: Piána na ulici.

Foto: Michal Čížek.

Akce měla také poukázat na to, že historické centrum Prahy ožívá stejně jako její ostatní části a že není důvod se mu vyhýbat. „Chtěli jsme vyslat signál, že se zde opět žije a těšíme se na všechny slušné návštěvníky Prahy, kteří přijedou za jejími krásami. Tato akce se uskutečnila pouze jedenkrát, protože ji bylo možní zorganizovat jen díky této naprosto výjimečné situaci, kdy je Karlův most téměř prázdný,“ dodává starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Foto: Michal Čížek.

Most jako symbol spojení zafungoval a vznikla událost, na kterou nikdo z návštěvníků jen tak nezapomene. Unikátní koncept totiž přivedl k jednomu stolu lidi, kteří se vůbec neznali, ale i přes to si vzájemně nabídli jídlo, které donesli, povídali si, a přitom se kochali opravdu vybraným výhledem.

Foto: Piána na ulici.

Foto: Piána na ulici.

„Atmosféra společného setkání byla neuvěřitelná, povečeřet přímo na Karlově mostě je zážitkem na celý život. Byl bych rád, kdyby se touto akcí inspirovala i další města se svými mosty a aby uspořádali podobný zážitek, třeba v Písku na Juditině mostě,“ přibližuje netradiční zážitek Ondřej Kobza.

Tak na společná setkání!

Více najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Foto: Vojtěch Hönig
Přečtěte si

Tomáš Kafka: Samotný most dobré vztahy nezaručí

Dobré vztahy nejen mezi Čechy a Němci si básník, spisovatel, překladatel a diplomat Tomáš Kafka představuje jako prostředí důvěry, kde se dá mluvit otevřeně, kde se můžeme společně dopracovat k tomu, že věci lze vidět také jinak. V následující reflexi novodobých česko-německých mostů se soustředí především na ty, kteří po nich přecházejí. Rozhovor s Tomášem Kafkou z knihy Zeď mezi námi publikujeme u příležitosti dnešního salonu v Berlíně, na nějž také český velvyslanec přijal pozvání.
Přečtěte si

Nejtetovanější Němec si díky svému vzhledu našel novou práci a užívá si svobodu

Nejvíce tetovaný občan Německa kvůli své zálibě napřed přišel o práci, aby si následně díky ní našel jinou a pro něj zajímavější. Berlínský penzista Wolfgang Kirsch ze čtvrti Prenzlauer Berg je tetovaný na většině těla a v odkazu na magnetické implantáty pod kůží si říká Magneto. Jak sám vysvětluje, díky bodyartu je svůj.

Nejčtenější v kategorii Society