Proti absurdním postihům za záchranu prošlých potravin bojuje i německý kněz

fruit and vegetables saved from being wasted
Německý ministr zemědělství Cem Özdemir prosazuje jednodušší darování potravin potřebným. Obchody by podle něho měly zboží s prošlou dobou použitelnosti místo vyhazování dávat chudým. Mezi aktivisty bojujícími proti plýtvání potravinami je i jezuitský kněz Jörg Alt, který prošlé, ale použitelné jídlo demonstrativně krade u supermarketů a pak je rozdává chudým.

Prošlé, ale pořád ještě dobré. Ovoce a zelenina zachráněné z kontejneru jednoho ze supermarketů. Foto: Shutterstock

Spolkový ministr Cem Özdemir (Zelení) oznámil, že se zasadí o uvolnění právního a daňového rámce pro darování potravin. „Zejména v maloobchodě jde o to usnadnit dárcovství, aby se toho tolik nevyhazovalo,“ citoval Özdemira deník TAZ. „K tomu je třeba vyjasnit otázky týkající se odpovědnosti firem a daňového práva. Strach z občanskoprávních sporů je pro ně mnohdy kamenem úrazu,“ dodal ministr.

Darování potravin by v Německu mohlo usnadnit zrušení daně z obratu u potravinových darů, pokud je zboží například špatně označeno. Tím je pro obchodníky atraktivnější tyto potraviny darovat namísto toho, aby je vyhazovali. „Chceme omezit plýtvání potravinami v celém řetězci, od výrobců až po maloobchod,“ uvedl ministr zemědělství. „Ukázalo se, že se nestačí spoléhat na dobrovolné dohody, jak to dělala minulá vláda.“ Ministr kritizoval trestnost vybírání kontejnerů u supermarketů, tedy vyndávání vyhozených potravin a jejich předávání potřebným. „Považuji to za dost absurdní,“ distancoval se od stávající praxe.

Vybírání použitelných potravin z kontejnerů u supermarketů je v Německu zakázané. Kontejnery jsou ovšem oblíbené mezi chudými lidmi i mezi ekologicky uvědomělými studenty. Supermarkety se často snaží zabránit tomu, aby potraviny, které jsou ještě poživatelné, byly zachráněny z odpadu, protože se obávají rizika postihů. V mnoha spolkových zemích úředníci přivírají oči, pokud při záchraně prošlých potravin někoho přistihnou.

Takto rebelové z iniciativy bojující proti plýtvání potravinami nabízejí v německých městech vyhozené potraviny sociálně slabým Foto: Aufstand der letzten Generation

Jezuita s prokuraturou v zádech

V Norimberku rezonuje veřejností případ Jörga Alta, který z popelnic u supermarketů kradl zeleninu, hotová jídla, chléb i mléčné výrobky. Tento Jezuitský kněz se ke svému činu sám přihlásil a nyní jej vyšetřuje norimberské státní zastupitelství. Alt potraviny získané z kontejnerů tří supermarketů rozdal před diskontem v centru města. Tímto činem chtěl kněz upozornit na stávající zákon, který v Německu zakazuje vynášet stále použitelné potraviny z popelnic supermarketů. Podle Alta jde o symptom ekonomického systému, který staví soukromé vlastnictví a zisk pár lidí nad skutečné potřeby mnoha ostatních.

Společně s iniciativou “Aufstand der letzten Generation” (Povstání poslední generace) volá Alt po zákonu o záchraně potravin v podobě, jak jej zavedla například Francie v roce 2016. Nový francouzský zákon přinesl změnu k dobrému, mnohé z dosud poživatelných potravin směřují do potravinových bank a k humanitárním organizacím.

Kněz Jörg Alt byl ze zahájení vyšetřování proti své osobě nadšen. Podařilo se mu totiž nové vládě velmi hlasitě připomenout, že by se měla držet koaliční smlouvy a slíbený zákon o záchraně potravin co nejdříve uvést do praxe. Koneckonců zákon už je připravený, takže podle Alta není důvod věc zdržovat. Pokud by nový zákon prošel Bungestagem, hodlá přijmout zpětně jakýkoliv trest. Pokud ne, bude dál svými akcemi škádlit úřady a na soudní spory chce vybírat peníze od svých sympatizantů, aby je nemusel financovat z prostředků svého řádu.

Boj proti plýtvání jídlem ze supermarketů je tématem i v Česku. Zdejší Lidl začal koncem roku nabízet tříkilové bedýnky se starší zeleninou a ovocem za symbolických 25 korun. Bedýnky jsou umístěny v prostoru za pokladnami a dle situace doplňovány po celý den. Zákazník zaplatí při svém nákupu a pak si už jen bedýnku vezme.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu