První máj pod japonskou třešní

Toto jaro je v mnohém jiné, než jsme zvyklí. Příroda se však koronou ovlivnit nedá. Spíš naopak. Flóra i fauna těží z omezení pohybu a chvílemi mám pocit, jako by se z toho těšila. I lidé si začínají všímat, jak cenná je městská příroda.

Mnozí z nich si poprvé uvědomí, že zeleň není pro město jen zbytečný náklad na údržbu navíc. Právě v dnešní krizové době nabízejí parky a další zelené prostory v našich hustě zastavěných městech příležitost “vystěhovat” se aspoň na chvíli ze čtyř stěn do přírody, která voní, dýchá a obejme nás v panenské čistotě.

Je 1. květen, v Berlíně tradičně datum demonstrací, majálesů, koncertů, party a pouličních atrakcí. Tento rok z toho však není povolené nic. Ale ten pověstný polibek pod třešní si přece ujít nenecháme. Vydejme se tedy do třešňové aleje Asahi mezi Teltow a Lichterfelde. Tato nebývale krásná třešňová alej vznikla na popud japonské televizní stanice TV-Asahi. Jako dar ke sjednocení Německa vyhlásila Asahi u svých diváků sbírku na výsadbu sakur – japonských třešní. Bylo vybráno více než milion euro, za které v letech 1990–2010 vysadili téměř 10 000 japonských třešní na místech bývalé Zdi mezi Východním a Západním Berlínem a Postupimi. V parku Teltow jich stojí 1 100.

Vidět tyto stromy v květu je jedinečný zážitek. Po dobu 2–3 týdnů, na přelomu dubna a května, se park promění v růžovou peřinu pod modrou oblohou. Festival japonských třešňových květů Hanami právě začíná….

Foto: Vojta Hönig

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher