První máj pod japonskou třešní

Toto jaro je v mnohém jiné, než jsme zvyklí. Příroda se však koronou ovlivnit nedá. Spíš naopak. Flóra i fauna těží z omezení pohybu a chvílemi mám pocit, jako by se z toho těšila. I lidé si začínají všímat, jak cenná je městská příroda.

Mnozí z nich si poprvé uvědomí, že zeleň není pro město jen zbytečný náklad na údržbu navíc. Právě v dnešní krizové době nabízejí parky a další zelené prostory v našich hustě zastavěných městech příležitost “vystěhovat” se aspoň na chvíli ze čtyř stěn do přírody, která voní, dýchá a obejme nás v panenské čistotě.

Je 1. květen, v Berlíně tradičně datum demonstrací, majálesů, koncertů, party a pouličních atrakcí. Tento rok z toho však není povolené nic. Ale ten pověstný polibek pod třešní si přece ujít nenecháme. Vydejme se tedy do třešňové aleje Asahi mezi Teltow a Lichterfelde. Tato nebývale krásná třešňová alej vznikla na popud japonské televizní stanice TV-Asahi. Jako dar ke sjednocení Německa vyhlásila Asahi u svých diváků sbírku na výsadbu sakur – japonských třešní. Bylo vybráno více než milion euro, za které v letech 1990–2010 vysadili téměř 10 000 japonských třešní na místech bývalé Zdi mezi Východním a Západním Berlínem a Postupimi. V parku Teltow jich stojí 1 100.

Vidět tyto stromy v květu je jedinečný zážitek. Po dobu 2–3 týdnů, na přelomu dubna a května, se park promění v růžovou peřinu pod modrou oblohou. Festival japonských třešňových květů Hanami právě začíná….

Foto: Vojta Hönig

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,