Rozdýchejme centra měst

Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!

Jistě jste se také setkali z paradoxem, který po celém světě chorobně napadá řadu metropolí. Město sice roztahuje svá křídla do šířky, ale jeho jádro přestává dýchat. Na okrajích se přistavují sídliště, vilové resorty a infrastruktura se rozbíhá do míst, která kdysi patřila polím a loukám. Na úkor toho vidíme v centrech čím dál tím méně rezidentů, vytrácí se mateřský jazyk, bary jsou plné cizinců a z domů se stávají turistické ubytovací kapacity či zůstávají kvůli astronomicky vysokým nájmům zcela prázdné, bez života.

pratelske-mesto-diskuze-praha-2

Naděje na postupnou změnu je snad ve vzduchu. Sdružení Nového Města pražského a společnost Blue Events se před třemi roky pustily do projektu na oživení centra Prahy a navrácení mu jeho původního genia loci. Letos tak opět proběhne konference, kde se sejdou ti, kteří pracují na vizi přátelského města, chtějí oživit jeho centrum a dodat mu energii a impuls k dalšímu rozvoji. V plánu je také navázat na loňské téma „Laboratoř Václavák“ a debata o tom, co se od minulého ročníku (ne)podařilo.

pratelske-mesto-diskuze-praha-3

Konferenci osvěží také dva inspirativní příklady ze zahraničí. Vídeňskou Mariahilferstrasse — jako příklad úspěšné revitalizace významné obchodní ulice — představí Clarissa Knehs, expertka na tvorbu veřejného prostoru z magistrátu rakouského hlavního města. Druhý příklad věnovaný bratislavské iniciativě Živé námestie odprezentuje Veronika Hliničanová.

pratelske-mesto-diskuze-praha

Odpolední blok bude věnovaný interaktivní diskuzi nad konkrétními náměty účastníků konference pro zlepšení stavu Václaváku jako testovací laboratoře i pro další centra měst. V závěru konference pak nabídnou nové koncepční dokumenty zástupci vrcholového vedení Prahy, konkrétně radní Hana Třeštíková a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček. My si takovou akci rozhodně nenecháme ujít. A co vy?

Více info a registrace na: www.pratelskemesto.cz

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Society