Rozdýchejme centra měst

Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!

Jistě jste se také setkali z paradoxem, který po celém světě chorobně napadá řadu metropolí. Město sice roztahuje svá křídla do šířky, ale jeho jádro přestává dýchat. Na okrajích se přistavují sídliště, vilové resorty a infrastruktura se rozbíhá do míst, která kdysi patřila polím a loukám. Na úkor toho vidíme v centrech čím dál tím méně rezidentů, vytrácí se mateřský jazyk, bary jsou plné cizinců a z domů se stávají turistické ubytovací kapacity či zůstávají kvůli astronomicky vysokým nájmům zcela prázdné, bez života.

pratelske-mesto-diskuze-praha-2

Naděje na postupnou změnu je snad ve vzduchu. Sdružení Nového Města pražského a společnost Blue Events se před třemi roky pustily do projektu na oživení centra Prahy a navrácení mu jeho původního genia loci. Letos tak opět proběhne konference, kde se sejdou ti, kteří pracují na vizi přátelského města, chtějí oživit jeho centrum a dodat mu energii a impuls k dalšímu rozvoji. V plánu je také navázat na loňské téma „Laboratoř Václavák“ a debata o tom, co se od minulého ročníku (ne)podařilo.

pratelske-mesto-diskuze-praha-3

Konferenci osvěží také dva inspirativní příklady ze zahraničí. Vídeňskou Mariahilferstrasse — jako příklad úspěšné revitalizace významné obchodní ulice — představí Clarissa Knehs, expertka na tvorbu veřejného prostoru z magistrátu rakouského hlavního města. Druhý příklad věnovaný bratislavské iniciativě Živé námestie odprezentuje Veronika Hliničanová.

pratelske-mesto-diskuze-praha

Odpolední blok bude věnovaný interaktivní diskuzi nad konkrétními náměty účastníků konference pro zlepšení stavu Václaváku jako testovací laboratoře i pro další centra měst. V závěru konference pak nabídnou nové koncepční dokumenty zástupci vrcholového vedení Prahy, konkrétně radní Hana Třeštíková a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček. My si takovou akci rozhodně nenecháme ujít. A co vy?

Více info a registrace na: www.pratelskemesto.cz

Text Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.
Přečtěte si

Muzeum a galerie jako pevnost? Loupež v Drážďanech rozvířila debatu o bezpečnosti

Před dvěma lety otřásla Drážďany loupež století, jak vloupání do slavné klenotnice Historická Zelená klenba v areálu Rezidenčního zámku v barokním centru nazvala místní média. Pachatele sice policie již dopadla, po klenotech se nicméně slehla zem a příslušné úřady řeší, jak zvýšit bezpečnost uměleckých sbírek v muzeích či galeriích.

Nejčtenější v kategorii Society