Rozdýchejme centra měst

Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!Také vám není jedno, jak bije srdce vašeho města? Před třemi roky vznikla iniciativa, která usiluje o rozvoj měst. Další její konference Přátelské město 2019 je naplánována na 11. září. Přidejte se!

Jistě jste se také setkali z paradoxem, který po celém světě chorobně napadá řadu metropolí. Město sice roztahuje svá křídla do šířky, ale jeho jádro přestává dýchat. Na okrajích se přistavují sídliště, vilové resorty a infrastruktura se rozbíhá do míst, která kdysi patřila polím a loukám. Na úkor toho vidíme v centrech čím dál tím méně rezidentů, vytrácí se mateřský jazyk, bary jsou plné cizinců a z domů se stávají turistické ubytovací kapacity či zůstávají kvůli astronomicky vysokým nájmům zcela prázdné, bez života.

pratelske-mesto-diskuze-praha-2

Naděje na postupnou změnu je snad ve vzduchu. Sdružení Nového Města pražského a společnost Blue Events se před třemi roky pustily do projektu na oživení centra Prahy a navrácení mu jeho původního genia loci. Letos tak opět proběhne konference, kde se sejdou ti, kteří pracují na vizi přátelského města, chtějí oživit jeho centrum a dodat mu energii a impuls k dalšímu rozvoji. V plánu je také navázat na loňské téma „Laboratoř Václavák“ a debata o tom, co se od minulého ročníku (ne)podařilo.

pratelske-mesto-diskuze-praha-3

Konferenci osvěží také dva inspirativní příklady ze zahraničí. Vídeňskou Mariahilferstrasse — jako příklad úspěšné revitalizace významné obchodní ulice — představí Clarissa Knehs, expertka na tvorbu veřejného prostoru z magistrátu rakouského hlavního města. Druhý příklad věnovaný bratislavské iniciativě Živé námestie odprezentuje Veronika Hliničanová.

pratelske-mesto-diskuze-praha

Odpolední blok bude věnovaný interaktivní diskuzi nad konkrétními náměty účastníků konference pro zlepšení stavu Václaváku jako testovací laboratoře i pro další centra měst. V závěru konference pak nabídnou nové koncepční dokumenty zástupci vrcholového vedení Prahy, konkrétně radní Hana Třeštíková a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček. My si takovou akci rozhodně nenecháme ujít. A co vy?

Více info a registrace na: www.pratelskemesto.cz

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,