Různé tváře Düsseldorfu: Finanční gigant a obří výčep v jednom (48 hodin v…)

Düsseldorf skyline durig sunset in winter
Düsseldorf je sice starý sedm století, ale je to naprosto moderní a velmi živé německé město. Pro většinu lidí je synonymem mezinárodního finančního giganta, má ale i tradiční a kulturní stránku, a právě tato kombinace dodává městu jeho jedinečný charakter. Rodné město spisovatele Heinricha Heineho je známé i díky pivu – kromě místního speciálu Altbier tady najdete i nejdelší výčepní pult na světě a několik slavných pivovarů.

Düsseldorf – německé město ležící na řece Rýn. Foto: Shutterstock

Tradiční tvář města poznáte nejlépe v malých uličkách části Altstadt (Staré Město). Právě tady najdete i spoustu muzeí, galerií a významných památek, ke kterým patří řada starobylých kostelů. Město leží na Rýnu, jehož nábřeží je ideálním místem k procházce nebo třeba posezení s dobrou knihou. Po setmění se ale atmosféra Altstadt proměňuje k nepoznání.

Staré město nezůstává své přezdívce „nejdelší výčepní pult na světě“ nic dlužné, jakkoliv byste jej v konkrétním baru hledali marně. Ve skutečnosti tento termín totiž popisuje celý mikrokosmos, který zahrnuje více než 260 hostelů, barů a restaurací. Když se do této čtvrti vydáte, ochutnejte místní specialitu Altbier, tedy tradiční (nejlépe fermentované) řemeslné pivo. 

Kromě slušného, ručně vyráběného piva má Düsseldorf ještě jedno unikum, a sice karneval, který ulice města každý rok v únoru zaplaví kostýmy a karnevalovými vozy. Porýní si na nich velmi zakládají. Příští ročník festivalu by měl v Düsseldorfu proběhnout od 24. února do 2. března 2022.

Schumman a Die Toten Hosen

Muzea a galerie jsme již nakousli, ale jmenovitě by určitě měly dostat prostor tři instituce. V Kunstsammlung, muzeu zaměřeném na moderní umění, aktuálně běží třeba výstava britské malířky Lynette Yiadom-Boakye, za návštěvu stojí ale i stálá expozice, kde nechybí ta největší světová jména umělecké moderny. Dále doporučujeme i místní filmové muzeum nebo regionální NRW-Forum, které se věnuje pop a digitální kultuře.

Pro milovníky literatury mají Düsseldorfští v rukávu hned dvě velká jména: místní rodák Heinrich Heine a Johann Wolfgang von Goethe, který má ve městě i své muzeum. Geniálními byli i Robert Schumann, Felix Mendelssohn-Bartholdy a Johannes Brahms, kteří v Düsseldorfu působili jako skladatelé a dirigenti. Z porýnské metropole pochází i punk rocková skupina Die Toten Hosen, kterou zde založili v roce 1982.

Nejkrásnější německé náměstí

Ideální místo k odpočinku a procházkám najdete ve dvorní zahradě Hofgarten, mezi stromy, rybníčky a romantickými fontánkami. Zahrada má ideální centrální polohu a je tak jednoduše dostupná. Neměli byste si však nechat ujít ani dva významné parky umístěné více na severu města, ve čtvrti Stockum. Naleznete tam Lantzský park (Lantz´scher Park), který je koncipovaný v anglickém krajinném stylu a obklopuje klasicistní panské sídlo. Hned vedle něj se pak nachází Severní park, často označovaný za nejkrásnější ze všech městských parků. 

Příležitost relaxovat skýtá i centrálně položené Hradní náměstí Burgplatz. Dejte si tam sklenku tmavého svrchně kvašeného piva Altbier a užijte si pohled na Rýn. Prostranství kolem zámecké věže je vyhlášené jako jedno z nejkrásnějších německých náměstí vůbec. Něco na tom bude, když se na nedalekých španělských schodech po práci a o víkendech schází snad celý Düsseldorf.

Mohlo by vás zajímat

Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

Včerejšek už se nevrátí, říká Tomáš Halík v novém vydání bookmagu N&N

Jestli má Česko od dob Václava Havla mezinárodně známého intelektuála, pak je jím kněz a filosof Tomáš Halík. V rozhovoru pro nové vydání N&N Czech-German Bookmag, které vychází 11. listopadu, se zamýšlí nad tím, co všechno nám ukazuje válka v Evropě a že v dobách krize se probouzí “významné tvůrčí síly a duchovní energie”.

Nejčtenější v kategorii Society