TOP 5 mostů v Berlíně. Každý má své neopakovatelné kouzlo – ale úplně jiné

Hamburk je Benátkami severu – toto přirovnání se často používá s ohledem na množství mostů v tomto hanzovním městě. Hamburk je totiž s celkem 2500 mosty evropským městem s největším počtem mostů a jasně předčí Benátky, které mají přibližně 400 mostů; v žebříčku se tak umístily až na pátém místě. Na druhém a třetím místě mezi evropskými městy s nejvíce mosty jsou Vídeň a Amsterdam. My však zůstaňme v Berlíně, který se s počtem 960 mostů umístil na 4. místě. Které mosty patří v Berlíně k těm nejznámějším?

1. Jungfernbrücke v Berlin-Mitte

I když v překladu znamená “panenský most”, nachází se v Nikolaiviertel nejstarší dochovaný most v Berlíně; je starý krásných 333 let. Jedná se o poslední z kdysi devíti zvedacích mostů ve městě. Dodnes se dá pomocí řetězů a kol jeho střed zvednout tak, aby pod ním mohly proplouvat lodě. Spojuje ulice Oberwasserstraße a Friedrichsgracht přes kanál Sprévy. Poštovní správa NDR zvěčnila most v roce 1985 na zvláštní sérii známek.

2. Oberbaumbrücke ve Friedrichshain-Kreuzberg

Tento 150 metrů dlouhý cihlový most byl postaven v roce 1896 a vždy sloužil jako důležitá dopravní spojnice ve městě. Postavením Berlínské zdi v roce 1961 byl most uzavřen; příležitostně sloužil pro výměnu politických vězňů. Dnes je tento most jedním z nejoblíbenějších fotomotivů. Od roku 2003 se zde každoročně pořádá Open Air Gallery, kde přes 100 umělců prezentuje své práce. Tento rok se ale z důvodu pandemie žádná OpenAirGallery 2021 nekoná.

3. Admiralsbrücke v Kreuzbergu

Při vyšších teplotách je Admiralsbrücke jedním z nejoblíbenějších míst setkávání v Kreuzbergu. Částečně proto, že slunce při západu most a lidi na něm rozzáří do zlata. Díky širokým chodníkům včetně patníků je také vhodný k posezení. V důsledku toho, když auta chtějí přejet most, musí se často prodírat mezi davy lidí. Večer zde často hrají hudebníci – někdy lépe, někdy hůře.

4. Glienicker Brücke – spojnice mezi Berlínem a Postupimí

Co vše už bylo o tomto legendárním mostě napsáno, v kolika filmech už hrál hlavní roli! Během studené války se tato železo-ocelová konstrukce stala světově proslulým mostem jako konspirační výměnné místo pro agenty a politické vězně. Putovali tudy také v únoru 1986 manželé Köcherovi (Köcher byl v Kremlu považován za nejvýznamnějšího agenta východního bloku v CIA), kteří byli vyměněni za sovětského disidenta Natana Šaranského. Než se most stal politickým jevištěm, sloužil jako spojnice pro poštovní, nákladní a osobní dopravu mezi Postupimí a Berlínem. Ještě dříve, v 18. století, se přes původní dřevěný most vydávali králové a kurfiřtové z Postupimi do loveckého revíru v berlínském Grunewaldu.

5. Rhizomatische Brücke – Britzer Garten

Jen tak jednoduše tento podivný most nenajdete. Rhizomatický most se nachází uprostřed zahradního parku Britzer Garten. Architekti Clod Zillich, Jasper Halfmann a Jürgen Zilling se při návrhu mostu inspirovali kořenovými oddenky (německy je oddenek “Rhizom”). Výlet do Britzer Garten s jezery připomíná výlet na dovolenou: hluk městských motorů je daleko, vzduch je příjemný a šumění rákosí pohupujícího se ve větru je balzámem na duši.

Rhizomatische Brücke. Foto: Heinz Schreiber.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,