“Umění musí být vidět” – N&N magazine na lodi se slavnou sběratelkou

Půvabná Julia Stoschek představila v Berlíně na palubě redakční lodi ThePioneerOne významné exponáty své sbírky časosběrného umění. Její sbírka s více než 900 díly patří k nejvýznamnějším sbírkám mediálního umění na světě.

Archiv výstav Julia Stoschek Collection: Mark Leckey, Parade. Zdroj: JULIA STOSCHEK COLLECTION.

Ačkoli by milionářská dědička s tzv. glamour faktorem mohla být dokonalou It-girl dneška, Julia Stoschek namísto toho budovala po 18 let jednu z největších soukromých sbírek videoartu na světě. Ta zahrnuje především díla amerických a evropských umělců, jako jsou Hito Steyerl, Ed Atkins, Barbara Hammer a Cao Fei.

Julia Stoschek Collection je umístěna ve dvou městech: v roce 2007 otevřela své sídlo v bývalé průmyslové budově v Düsseldorfu-Oberkasselu s výstavní plochou 3000 metrů čtverečních, a od roku 2016 sídlí v Berlíně v bývalých prostorách Českého centra na Leipziger Straße, kde je k dispozici dalších 2500 metrů čtverečních.

Až do pandemie přitahovaly Juliiny výstavy kolem 50 tisíc návštěvníků ročně. V souladu se svým mottem “Umění musí být vidět“ využila pandemický rok k tomu, aby svá díla zpřístupnila online, kde jsou k dispozici bez ohledu na čas a místo. V nejvyšší kvalitě a s ochranou proti kopírování již přesunula do internetového vesmíru více než 220 kusů své sbírky, a to bez platební bariéry. “Tohle byl vždycky můj sen,“ řekla publiku na vyprodané lodi PioneerOne, kterou provozuje vydavatel a novinář Gabor Steingart.

Zleva: autorka Danuše Siering, Julia Stoschek a Gabor Steingart, vydavatel a majitel lodi PioneerOne. Foto: archiv autorky.

Na otázku, co přesně znamená časosběrné mediální umění, odpověděla: “Zahrnuje video, fotografii, instalaci a performanci… všechna umění, u kterých potřebujete čas na pochopení obsahu. Ve sbírce máme například video s vosami, které trvá tři a půl měsíce. K pochopení potřebujete opravdu čas, což bylo i přáním umělce – čas na zachycení pohybu a dynamiky.“

Co znamená sbírat umění v 21. století? “Sbírka je archivem časovosti, vytváří životní dynamiku. Chtěla bych na chvíli zastavit čas.“

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu