V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Washington, D.C. US – May 13, 2021: remote live TV camera broadcasting strong wireless microwave signal to local station for remote filming and reporter’s news gathering on location
Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.

Důvěra v média v Německu za poslední rok klesla, v Česku se podle dostupných dat stále drží Ilustrační snímek: Shutterstock

Větší důvěře se loni oproti roku 2020 těšili lékaři (nárůst o 2 procenta) a zejména pak armáda (nárůst o 4 procenta). Vůbec nejvíc občané Německa důvěřovali lékařům (87 procent), policii a univerzitám (každý 79 procent). Vyplývá to z výzkumu institutu Forsa pro RTL/ntv Trendbarometer.

Míra důvěry ve veřejné instituce se výrazně liší u obyvatel východního a západního Německa, přičemž nejvíce se rozcházejí v případě institucí vnitří a vnější bezpečnosti, jako je policie (západ: 81 %; východ: 68 %) a v případě armády (západ: 56%; východ: 44 %), justice, jakož i Ústavního soudu (západ: 76 %; východ: 55 %) jakož i soudů obecně (západ: 70 %; východ: 52 %). Výrazně rozdílně východní a západní Němci důvěřují i rozhlasu (západ: 57 %; východ: 39 %) a tisku (západ: 48 %; východ: 32%). Z citovaného průzkumu vyplývá, že východní Němci důvěřují veškerým veřejným institucím méně než jejich spoluobčané ze západní části země.  

Češi k médiím chovají větší důvěru než Němci. Vyplynulo to alespoň z údajů z vlny průzkumu AMI Digital a Stem/Mark publikovaných na konci června 2021, podle nichž většina české populace (61 %) médiím důvěřuje. Nejvíce důvěřuje rádiím, televizi a tisku, nejméně webům. Rozdíl oproti Německu je i v tom, že Češi zmíněným typům médií ve sledovaném období důvěřovali v podstatě stejně jako ve stejném období předchozího roku. Za nejdůvěryhodnější dotazovaní označili Českou televizi, Seznam.cz a Český rozhlas.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o budoucnosti internetu, energetiky a také o zločinu a trestu.
Přečtěte si

Štědrý den, na který se nezapomíná

Jako děti jsme se všichni těšili, jaké dostaneme na Vánoce dárky. Jako dospělí častěji uvažujeme, jakou radost přinesou dárky těm druhým. Příběh, který se odehrává v Praze (jména zúčastněných jsou redakci známa), je spíš pohádkou… podobných totiž zase až tolik neexistuje.
Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.

Nejčtenější v kategorii Society