V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Washington, D.C. US – May 13, 2021: remote live TV camera broadcasting strong wireless microwave signal to local station for remote filming and reporter’s news gathering on location
Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.

Důvěra v média v Německu za poslední rok klesla, v Česku se podle dostupných dat stále drží Ilustrační snímek: Shutterstock

Větší důvěře se loni oproti roku 2020 těšili lékaři (nárůst o 2 procenta) a zejména pak armáda (nárůst o 4 procenta). Vůbec nejvíc občané Německa důvěřovali lékařům (87 procent), policii a univerzitám (každý 79 procent). Vyplývá to z výzkumu institutu Forsa pro RTL/ntv Trendbarometer.

Míra důvěry ve veřejné instituce se výrazně liší u obyvatel východního a západního Německa, přičemž nejvíce se rozcházejí v případě institucí vnitří a vnější bezpečnosti, jako je policie (západ: 81 %; východ: 68 %) a v případě armády (západ: 56%; východ: 44 %), justice, jakož i Ústavního soudu (západ: 76 %; východ: 55 %) jakož i soudů obecně (západ: 70 %; východ: 52 %). Výrazně rozdílně východní a západní Němci důvěřují i rozhlasu (západ: 57 %; východ: 39 %) a tisku (západ: 48 %; východ: 32%). Z citovaného průzkumu vyplývá, že východní Němci důvěřují veškerým veřejným institucím méně než jejich spoluobčané ze západní části země.  

Češi k médiím chovají větší důvěru než Němci. Vyplynulo to alespoň z údajů z vlny průzkumu AMI Digital a Stem/Mark publikovaných na konci června 2021, podle nichž většina české populace (61 %) médiím důvěřuje. Nejvíce důvěřuje rádiím, televizi a tisku, nejméně webům. Rozdíl oproti Německu je i v tom, že Češi zmíněným typům médií ve sledovaném období důvěřovali v podstatě stejně jako ve stejném období předchozího roku. Za nejdůvěryhodnější dotazovaní označili Českou televizi, Seznam.cz a Český rozhlas.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Kávou nejposedlejší metropole – Praha pátá, Berlín jedenáctý

Na světě se vypijí každý den přibližně dvě miliardy šálků kávy. Bez ohledu na společenské postavení, na metodu přípravy, na způsob podávání. Věřili byste tomu, že Praha je podle BrewSmartly.com na žebříčku kávou nejposedlejších měst světa za rok 2021 na pátém místě? Berlín na jedenáctém. Zlato náleží Amsterdamu.
Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.

Nejčtenější v kategorii Society