Vánoční trhy? Praha skoro všechno zařízla, Berlín žije

Letošní advent začal nedělí 29. listopadu. Zatímco Berlín už má více méně jasno, kde a jak budou probíhat vánoční akce a trhy, Praha moc jasno nemá. Tedy má jasno v tom, že většina akcí bude zrušena a těch pár, co zrušené nebudou, bude nějakým způsobem omezeno. Nikdo v Praze ale ještě ani v polovině listopadu nevěděl, co bude přesně fungovat a jak.

Pokud si zadáte webové průvodce pražskými akcemi, jako je třeba Praguest nebo Kudyznudy, dovíte se, že do Prahy vlastně nemá o adventu ani cenu jezdit a Pražané, že toho v centru města letos moc vánočního nenajdou.

Hlavní akce? Zrušeny

Výčet je stručný a jasný. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí 2020 – zrušeno. Vánoční trhy na Václavském náměstí 2020 – zrušeno. Vánoční trhy na Pražském hradě 2020 – zrušeno. Vánoční trhy na náměstí Míru 2020 – zrušeno.

Své “vánoční webové stránky” má i pražský magistrát. Na těch nabízí městská společnost Prague City Tourism tipy na kulturní akce a výstavy. A zve i na několik menších trhů, včetně toho na Václavském náměstí, který má být ovšem v „menším rozsahu“.

Berlínské oficiální stránky Weihnachteninberlin jsou přece jenom o něco nabitější než ty pražské. Dovíme se, jaká opatření bude potřeba splnit, a pak už následuje dlouhatánský výčet míst a akcí s trhy spojenými.

Jasná pravidla

V Berlíně se konají trhy v podstatě na každém větším náměstí či prostranství v centru města. Napočítali jsme jich víc než třicet. Ne všechny se nakonec otevřou, ale valná většina určitě. A to i s glühweinem a na tradičních místech i s bruslařskou dráhou (v Praze se bruslení třeba na Ovocném trhu letos konat nebude).

Berlínské trhy ale budou mít jasná pravidla. Kromě povinných roušek bude povolena konzumace horkých i chladných nápojů, ale pouze u vyhrazených stolků. Každý stánek musí mít pro návštěvníky zajištěnou dezinfekci. A pozor, teď to nejdůležitější, co by se v Praze na rozdíl od Berlína asi nikdy nepovedlo: Počet návštěvníků na největších trzích, například u Gedächtniskirche, bude regulován. To znamená, že bude u vchodu a východu služba, která zajistí, aby na trzích nebyla hlava na hlavě a lidi mohli udržovat rozestupy.

Záleží na provozovatelích

Tato nařízení hygieny si musí každopádně zajistit organizátoři. Proto je například zrušen další velký trh u zámku Charlottenburg ve stejnojmenné části Berlína. Ztráta? Podle provozovatele trhů nějakých 15 milionů euro. Konat se budou naopak trhy na Alexanderplatz, ale zrušeny jsou trhy Gendarmenmarkt, kterými loni prošlo na 900 tisíc návštěvníků. Provozovatel trhů nechce podle svých slov riskovat zdraví lidí.

Důvod, proč má Berlín v ulicích vánočnější atmosféru než Praha, je tedy nasnadě. Tamní úřady dávají provozovatelům trhů větší důvěru v tom, že opatření na trzích a počty lidí zvládnou ukočírovat. V Praze je jednodušší všechno zavřít a nechat lidi, ať se narvou do front v obchoďácích, které si budou muset vystát, aby v dané prodejně měli „svých 15 metrů čtverečních“. Pak je ovšem otázka, zda se v takové Praze bez vánoční atmosféry přes Vánoce vůbec zdržovat.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Sjednocení Německa: Zaskočilo mnohé, nejen na Východě

Do konce 80. let minulého století mělo sjednocení Německa jediný historický význam: politické a administrativní sjednocení německých států do národního státu v roce 1871. Od 3. října 1990 se to změnilo – v ten den se Německá demokratická republika, založená roku 1949 komunisty, připojila ke Spolkové republice Německo. Završil se tak proces, v jehož úspěch ještě rok předtím věřil málokdo. Nečekaná byla především rychlost, s jakou se tak stalo.
Přečtěte si

Tradiční salony kultivovaly společnost

Skýtaly prostor k emancipaci žen, společenská elita na nich formovala národní identitu a tříbila vlastenecké postoje. To vše je spjaté s tradicí jak prvorepublikových českých salonů, tak i těch původních francouzských. Navázat na ně chce i Salónek Lucie Šilhové.

Nejčtenější v kategorii Society