Ve znalosti angličtiny jsou Poláci na prvním místě ve střední Evropě, Češi skončili poslední

Man learning with English for beginners book.
Podle každoročního žebříčku English Proficiency Index, který poměřuje úroveň znalosti angličtiny ve více než 110 zemích světa, je Polsko na prvním místě mezi zeměmi střední Evropy, a Česká republika je ze zemí této oblasti na posledním místě. Hůř než Češi mluví anglicky už jen obyvatelé Francie, Itálie a Španělska.

Češi se v žebříčku znalosti angličtiny propadli na čtvrté nejhorší místo v Evropské unii. Foto: Shutterstock

V každoročním hodnocení EF English Proficiency Index (EF EPI), který je nejrozsáhlejším žebříčkem tohoto druhu na světě, připadlo Česku 27. místo, a je tak nejhorší ve střední Evropě a čtvrtá nejhorší ze zemí Evropské unie. Naproti tomu Polsko, které je ve srovnání se zbytkem světa na 16. místě, je ve střední Evropě nejlepší. Již předchozí studie řadily Poláky mezi nejplynulejší nerodilé mluvčí v Evropě.

Předmětný žebříček,který už 11. rokem zveřejňuje nezávislá organizace Education First, vychází z výsledků testů více než 2 milionů dospělých z celého světa, pro které není angličtina rodným jazykem. Na jeho špičce dominují převážně evropské země, zejména severské státy. Německo obsadilo 11. místo. Vůbec nejlepší jsou ve znalosti angličtiny už podruhé za sebou obyvatelé Nizozemska, pětici nejlepších pak uzavírají obyvatelé Rakouska, Dánska, Singapuru a Norska.  

Ve světovém měřítku Česko oproti loňskému roku propadlo z 19. příčky na již zmíněnou 27. Propad o 8 příček je mezi evropskými zeměmi vůbec nejhorší. Zajímavé je, že Česká republika vykázala jeden z největších rozdílů v úrovni znalosti angličtiny mezi muži a ženami, kdy muži v průměru výrazně převyšují ženy. Výrazný propad ve znalosti angličtiny pak vykazují Češi starší 40 let, byť i tato věková skupina se už v posledních letech zlepšuje.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.
Henne-Kreuzberg-berlinske-hospody
Přečtěte si

„Kdo není schopný uživit svého hospodského, ten nemusí žít v Berlíně“ —TOP 7 Kneipen

Ještě před 100 lety měl Berlín největší hustotu hospod na světě — na 300 obyvatel připadalo jedno místo s výdejem alkoholických nápojů!Ještě před 100 lety měl Berlín největší hustotu hospod na světě — na 300 obyvatel připadalo jedno místo s výdejem alkoholických nápojů!Již za císaře pána se tradovalo přísloví: „Kdo není schopný uživit svého hospodského, ten nemusí žít v Berlíně.“ Berlín byl znám jako město 100 pivovarů, destilérek prý bylo třikrát více. Berliner Kneipe — Berlínská hospoda — to byl synonym nezaměnitelného životního stylu, zde se manifestovala chuť piva, vůně tabáku a „filozofické“ rozhovory tak, jak nikde jinde v Berlíně. Tento duch přežil, ale mnohé hospody ne.

Nejčtenější v kategorii Society