Češi se v žebříčku znalosti angličtiny propadli na čtvrté nejhorší místo v Evropské unii. Foto: Shutterstock
V každoročním hodnocení EF English Proficiency Index (EF EPI), který je nejrozsáhlejším žebříčkem tohoto druhu na světě, připadlo Česku 27. místo, a je tak nejhorší ve střední Evropě a čtvrtá nejhorší ze zemí Evropské unie. Naproti tomu Polsko, které je ve srovnání se zbytkem světa na 16. místě, je ve střední Evropě nejlepší. Již předchozí studie řadily Poláky mezi nejplynulejší nerodilé mluvčí v Evropě.
Předmětný žebříček,který už 11. rokem zveřejňuje nezávislá organizace Education First, vychází z výsledků testů více než 2 milionů dospělých z celého světa, pro které není angličtina rodným jazykem. Na jeho špičce dominují převážně evropské země, zejména severské státy. Německo obsadilo 11. místo. Vůbec nejlepší jsou ve znalosti angličtiny už podruhé za sebou obyvatelé Nizozemska, pětici nejlepších pak uzavírají obyvatelé Rakouska, Dánska, Singapuru a Norska.
Ve světovém měřítku Česko oproti loňskému roku propadlo z 19. příčky na již zmíněnou 27. Propad o 8 příček je mezi evropskými zeměmi vůbec nejhorší. Zajímavé je, že Česká republika vykázala jeden z největších rozdílů v úrovni znalosti angličtiny mezi muži a ženami, kdy muži v průměru výrazně převyšují ženy. Výrazný propad ve znalosti angličtiny pak vykazují Češi starší 40 let, byť i tato věková skupina se už v posledních letech zlepšuje.