Ve znalosti angličtiny jsou Poláci na prvním místě ve střední Evropě, Češi skončili poslední

Man learning with English for beginners book.
Podle každoročního žebříčku English Proficiency Index, který poměřuje úroveň znalosti angličtiny ve více než 110 zemích světa, je Polsko na prvním místě mezi zeměmi střední Evropy, a Česká republika je ze zemí této oblasti na posledním místě. Hůř než Češi mluví anglicky už jen obyvatelé Francie, Itálie a Španělska.

Češi se v žebříčku znalosti angličtiny propadli na čtvrté nejhorší místo v Evropské unii. Foto: Shutterstock

V každoročním hodnocení EF English Proficiency Index (EF EPI), který je nejrozsáhlejším žebříčkem tohoto druhu na světě, připadlo Česku 27. místo, a je tak nejhorší ve střední Evropě a čtvrtá nejhorší ze zemí Evropské unie. Naproti tomu Polsko, které je ve srovnání se zbytkem světa na 16. místě, je ve střední Evropě nejlepší. Již předchozí studie řadily Poláky mezi nejplynulejší nerodilé mluvčí v Evropě.

Předmětný žebříček,který už 11. rokem zveřejňuje nezávislá organizace Education First, vychází z výsledků testů více než 2 milionů dospělých z celého světa, pro které není angličtina rodným jazykem. Na jeho špičce dominují převážně evropské země, zejména severské státy. Německo obsadilo 11. místo. Vůbec nejlepší jsou ve znalosti angličtiny už podruhé za sebou obyvatelé Nizozemska, pětici nejlepších pak uzavírají obyvatelé Rakouska, Dánska, Singapuru a Norska.  

Ve světovém měřítku Česko oproti loňskému roku propadlo z 19. příčky na již zmíněnou 27. Propad o 8 příček je mezi evropskými zeměmi vůbec nejhorší. Zajímavé je, že Česká republika vykázala jeden z největších rozdílů v úrovni znalosti angličtiny mezi muži a ženami, kdy muži v průměru výrazně převyšují ženy. Výrazný propad ve znalosti angličtiny pak vykazují Češi starší 40 let, byť i tato věková skupina se už v posledních letech zlepšuje.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.