Ve znalosti angličtiny jsou Poláci na prvním místě ve střední Evropě, Češi skončili poslední

Man learning with English for beginners book.
Podle každoročního žebříčku English Proficiency Index, který poměřuje úroveň znalosti angličtiny ve více než 110 zemích světa, je Polsko na prvním místě mezi zeměmi střední Evropy, a Česká republika je ze zemí této oblasti na posledním místě. Hůř než Češi mluví anglicky už jen obyvatelé Francie, Itálie a Španělska.

Češi se v žebříčku znalosti angličtiny propadli na čtvrté nejhorší místo v Evropské unii. Foto: Shutterstock

V každoročním hodnocení EF English Proficiency Index (EF EPI), který je nejrozsáhlejším žebříčkem tohoto druhu na světě, připadlo Česku 27. místo, a je tak nejhorší ve střední Evropě a čtvrtá nejhorší ze zemí Evropské unie. Naproti tomu Polsko, které je ve srovnání se zbytkem světa na 16. místě, je ve střední Evropě nejlepší. Již předchozí studie řadily Poláky mezi nejplynulejší nerodilé mluvčí v Evropě.

Předmětný žebříček,který už 11. rokem zveřejňuje nezávislá organizace Education First, vychází z výsledků testů více než 2 milionů dospělých z celého světa, pro které není angličtina rodným jazykem. Na jeho špičce dominují převážně evropské země, zejména severské státy. Německo obsadilo 11. místo. Vůbec nejlepší jsou ve znalosti angličtiny už podruhé za sebou obyvatelé Nizozemska, pětici nejlepších pak uzavírají obyvatelé Rakouska, Dánska, Singapuru a Norska.  

Ve světovém měřítku Česko oproti loňskému roku propadlo z 19. příčky na již zmíněnou 27. Propad o 8 příček je mezi evropskými zeměmi vůbec nejhorší. Zajímavé je, že Česká republika vykázala jeden z největších rozdílů v úrovni znalosti angličtiny mezi muži a ženami, kdy muži v průměru výrazně převyšují ženy. Výrazný propad ve znalosti angličtiny pak vykazují Češi starší 40 let, byť i tato věková skupina se už v posledních letech zlepšuje.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,