Voda je pravidlem hry

Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Wasser wird zur Spielregel

Ve svém díle zachycuje vodní živel. „Přidáním vody během míchání barev určuji jejich intenzitu. Zákony zemské gravitace mi diktují, jak po tahu štětcem stéká barva magneticky směrem dolů. Všechny tyto poznatky mě vedou ke konkrétnímu využití vody v mých obrazech. Přesto mohu říci, že vodu často nelze zkrotit. Voda vládne mé hře, když ji aplikuji.

Janina Oeij na Česko-Německém Salonu v Černé labuti v Praze. Foto: Tomáš Železný

Jsem vlastně jen uživatelem, který se snaží co nejrychleji reagovat pohybem štětce. Největším pomocníkem se mi stává pohyb těla. Vede mě vliv zvuků, hudby, během něhož nanáším barvu na plátno,“ popisuje svůj tvůrčí proces hamburská vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij. Současně ji zaměstnává vlastní existence mezi německou a indonéskou kulturou. Voda a pohyb vln ji přivedly k tomu, že tento vztah vyjadřuje prostřednictvím umění.

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,