Otto Zeman (vlevo) a Jiří Hošek.
Otto Zeman a Jiří Hošek se seznámili v univerzitních posluchárnách VUT v Brně. Jejich přátelství ale pokračovalo i poté, co oba svá studia dokončili. Otto zamířil s inženýrským titulem do světa byznysu a získal uplatnění ve Vodafonu, kde má na starosti vývoj internetu věcí, Jiří pokračoval na své alma mater a dodnes zde působí jako docent. „Když jsme ve Vodafonu testovali naši speciální úzkopásmovou síť pro přenos dat s názvem Narrow Band – IoT, univerzita nám pomohla vytvořit první výrobek. Šlo tehdy o zařízení, které testovalo konektivitu sítě,“ vysvětluje Otto Zeman počátky spolupráce. V debatách dvou přátel se zrodil nápad, jak akademické prostředí a byznys propojit ještě pevněji a pomoci tak nejen studentům, ale i podnikatelům.
Když přijdou začínající firmy nebo start-upy s novým nápadem, často potřebují někoho, kdo jim dobře poradí. Nevědí přesně, která technologie je pro ně nejlepší, a zda bude fungovat i v nestandardních podmínkách. „Vývoj hardwaru je pro nový byznys často tou největší brzdou. My jsme vytvořili platformu, kde neposkytneme jen teoretickou konzultaci, ale díky modernímu vybavení laboratoře pomůžeme urychlit i vývoj nových produktů. Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách Vodafonu, my se se zájemcem spojíme a dohodneme se na setkání přímo v laboratoři. První dvě hodiny konzultace jsou zdarma,“ vysvětluje Otto Zeman.
Jiří Hošek potvrzuje, že na VUT se už nyní obrací firmy, které poptávají vzdělávací semináře nebo konzultace. Možnost vyzkoušet si v praxi, jak bude jejich hardware fungovat, je pro ně k nezaplacení. Dříve by totiž musely své zařízení testovat například v servisní šachtě několik metrů pod zemí nebo v prostorách, kde je rozsah teploty či vlhkosti mimo běžné meze. „Vodafone UniLab umožňuje perfektní simulaci nepříznivých podmínek. Místo toho, aby firmy složitě hledaly extrémní prostředí a zkoušely, co to s funkčností jejich zařízení udělá, jednoduše přijdou do naší laboratoře a potřebné testovací prostředí si vytvoří samy. Díky tomu pak bude jejich zařízení optimalizováno pro požadované podmínky s životností několik let, ne pouhých měsíců,“ dodává Jiří Hošek.
Zabránit odlivu mozků
V Česku aktuálně zažíváme největší propad hrubého domácího produktu v novodobé historii. Klíčem k rychlé cestě z krize jsou technologické inovace a zejména dostupnost kvalifikované pracovní síly. V oblasti technologií je dlouhodobým problémem odliv mladých talentů k zahraničním firmám. Ty české se musí potýkat s nedostatkem odborníků ve vývoji, ale i vzdělávání na vysokých školách.
„Snažíme se dosáhnout toho, aby se k nám studenti vraceli a pomáhali nám posouvat dále nejen vědu, ale i celou naši společnost. Chceme měnit Česko k lepšímu a docílit toho, že bude plně konkurenceschopné. VodafoneUniLab, který bude k dispozici i pro výuku na naší univerzitě, je jedna z cest, jak toho dosáhnout. Hodláme ukázat našim studentům, i že v naší malé zemi lze dělat velké věci,“ vysvětluje Jiří Hošek.
Spojení VUT právě s Vodafonem nelze považovat za dílo náhody. Vodafone patří mezi světové lídry v oblasti řešení internetu věcí a dlouhodobě pomáhá chytré technologie aplikovat. Provozuje vlastní Narrow Band – IoT síť, která je určena výhradně pro přenos dat a umožňuje připojit všechna chytrá zařízení, ať už se nachází kdekoli. Internet věcí se umí postarat například o úsporu energií, o vaše bezpečí, senzory předpovídají údržbu strojů, dohlíží na úrodu nebo umožňují chytrou správu budov, skladů či vozového parku. Chytrá řešení nejen že zefektivňují řízení firem a šetří náklady, ale jsou často mnohem šetrnější k přírodě.
Pro Ottu Zemana jako odborníka, který stojí za vývojem praktických řešení internetu věcí, nese spojení s jeho domovskou univerzitou i lehkou nostalgii. „Pořád mě baví objevovat nové světy, stejně jako v době, kdy jsem studoval. Jsem rád, že naše ‚labina‘, jak po brněnsku říkáme, otevře tyto nové světy co nejvíce dalším lidem, které v jejich snahách maximálně podpoříme,“ říká.