VOLÁ PRAHA! Vydali jsme první newsletter pro německé čtenáře

Události, rozhovory, tipy na výstavy a nejzajímavější články z dílny n&n magazínu budou od této neděle dostávat také německy hovořící čtenáři, kteří se přihlásí k odběru našeho newsletteru FON AUS PRAG. Vládnete dobrou němčinou? Přidejte se k nim.

FON AUS PRAG si můžete prohlédnout i objednat zde.

Po květnové premiéře našeho českého čtrnáctideníku VOLÁ BERLÍN! (přihlásit k odběru se můžete zde), který přibližuje společenské a kulturní dění v Berlíně očima autorů žijících dlouhodobě v této metropoli, jsme se rozhodli nabídnout podobnou perspektivu – ovšem zrcadlově – také z Prahy. Jako česko-německý magazín totiž sídlíme v Berlíně i v Praze a chceme sloužit jako most spojující obě metropole. 

A že je co spojovat. Praha je totiž evropské hlavní město, které se nachází vůči Berlínu geograficky vůbec nejblíže. Dělá to vzdušnou čarou necelých 290 kilometrů. Naproti tomu třeba Brusel je od Berlína vzdálen 650 kilometrů a Vídeň 520. Přesto mají Berlíňané často pocit, že žijí v těsném sousedství Belgie či Rakouska, zatímco Praha se pro ně nachází kdesi u Lvova. Ostatně dobře jsme to ilustrovali v tomto rozhovoru.

Když už jsme se rozhodli vydávat zrcadlovou obdobu e–mailového zpravodaje VOLÁ BERLÍN, nejprve jsme museli vymyslet odpovídající název, což se jevilo jako lingvistický oříšek. Vydavatelka Danuše Siering nakonec po konzultaci s německými příbuznými sáhla po titulu FON AUS PRAG, který podobně jako VOLÁ BERLÍN evokuje staré časy.

“Dlouho přemýšleli o tom, jaká témata by mohla německé čtenáře zaujmout. Mnoho Němců ví, že v České republice mají dobré pivo a krásné dívky se sukněmi, které vypadají spíše jako opasky. Stačí to však k dobrým sousedským vztahům? Dnešní Evropa je jednotná; jsme přesvědčeni, že potřebujeme více přátelských kontaktů a výměn, abychom přispěli k hlubšímu mezinárodnímu porozumění,” píše v prvním vydání Danuše Siering.

FON AUS PRAG bude vycházet jednou měsíčně a nabízí pestrou žánrovou směs. V prvním čísle jsme přinesli rozhovor s německým velvyslancem Christophem Israngem o jeho čtyřletém působení v Praze, s ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem o historii národního orchestru, s mnichovskou bohemistkou Svetlanou Efimovou o národním velikánu Karlu Čapkovi, nabízíme český pohled na německé odstoupení od jádra (tzv. Atomausstieg), nabízíme pohled na novou tvář dvou ikonických hotelů v Praze (InterContinental a Evropa) a přinášíme pět tipů, které letní výstavy v Praze se nám jeví jako nejslibnější. 

FON AUS PRAG přeje hezké prázdniny a brzy nashledanou. 

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.