Aktivisté před ambasádou rozmlátili rouru s nápisem Nord Stream 2 a pohovořili s německým velvyslancem v Praze

Výstavba ruského plynovodu Nord Stream 2 na jedné straně a neochota pomoci Ruskem ohrožené Ukrajině na straně druhé. Tyto postoje ve čtvrtek vyčetli Německu čeští aktivisté. Před budovou německého velvyslanectví vystavili figurínu ruského vůdce Vladimira Putina na zlatém záchodě, a rozmlátili palicemi rekvizitu představující zmíněný ruský plynovod. Německého velvyslance, který za nimi přišel, upozornili na důležitost jednotného postoje demokratického světa tváří v tvář nejnovější ruské hrozbě a poukázali na skutečnost, že k jeho zaujetí už Německu nezbývá mnoho času.

Prodemokratický aktivista Otakar van Gemund a německý velvyslanec Andreas Künne na dějišti protestního happeningu před Lobkovickým palácem, sídlem německého zastupitelského úřadu v Praze Foto: David Horák

Prodemokratičtí aktivisté dorazili ve čtvrtek k budově německého velvyslanectví v Praze, aby dali najevo znepokojení ze současné politiky Německa vůči Rusku. Na prostranství před Lobkovickým palácem vystavili dvojici výmluvných rekvizit, z nichž jednu rozmlátili metrovými palicemi. Poté mezi ně přišel velvyslanec Andreas Künne na předem dohodnuté setkání a přítomné ubezpečil, že Německo pomoc Ukrajině nadále zvažuje. 

Otakar van Gemund ze spolku Kaputin zahalený do ukrajinské vlajky likviduje palicí rouru s nápisem “Putinův Nord Stream 2” Foto: David Horák

„Appeasment nezastavil Hitlera a rozhodně nezastaví Putina. Plynovod Nord Stream II je Putinův prostředek k vydírání a rozdělování Evropy a demokratického světa. Kremlu umožňuje kdykoliv účelově zastavit dodávky plynu Ukrajině, a zároveň si jeho prostřednictvím zavazuje Němce,“ vysvětlil v rozhovoru pro NN magazín Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin, proč před německým velvyslanectvím v Praze spolu s aktivisty z české pobočky sdružení Pulse of Europe mlátil metrovou palicí do plechové roury s nápisem „Putinův Nord Stream 2“ tak dlouho, až byla úplně placatá.

Plynovod Nord Stream 2 Kremlu umožní kdykoliv účelově zastavit dodávky plynu Ukrajině, a zároveň si jeho prostřednictvím zavazuje Němce, připomínají aktivisté Foto: David Horák

Aktuálně aktivisty nejvíce znepokojila skutečnost, že Německo nedovolilo Estonsku dodat Ukrajině zbraně, které koupilo od Německa. Künne však tyto výroky mírnil a přítomné ujišťoval, že Německo (pomoc Ukrajině) stále zvažuje. „Stále o tom ještě uvažujeme,“ řekl a zároveň poukázal na náročnost souvisejících procedur i na skutečnost, že je v Německu nová vláda. Künne kromě toho využil příležitosti a odmítl zvěsti, podle nichž by Německo odmítlo spolupráci s aliančními partnery. „Není pravda, že bychom neposkytli vzdušný prostor Anglii, ta o vstup do něj zatím jen nepožádala,“ ubezpečil. „I já jsem v Evropě doma,“ dodal závěrem česky.

„I já jsem v Evropě doma,“ mírnil obavy z možné netečnosti Německa k ruské hrozbě velvyslanec Andreas Künne (vpravo) v rozhovoru s Otakarem van Gemundem Foto: David Horák

Aktivisté velvyslanci předali následující dopis, který uvádíme v plném znění:

V Praze, 27. 1. 2022

Vážení němečtí přátelé,

protestovali jsme, abychom vyjádřili svůj nesouhlas s plynovodem Nord stream 2 a s chováním Německa, které komplikuje spojencům dodávky zbraní ohrožené Ukrajině a jinak podlézá Kremlu a ruské agresivní politice vůči Ukrajině, Evropě i světu.

Považujeme Německo za přátelskou spojeneckou zemi, která nám je v mnohém vzorem a dobrým nejen obchodním partnerem a oceňujeme německou podporu integraci Evropy. O to více jsme však znechuceni postojem Německa k současné největší politické vojenské hrozbě Evropě- k Rusku.

Spolupráce Německa s Ruskem na projektech jako je Nord Stream 2, odmítnutí dodávek zbraní ohrožené Ukrajině (která je již 8 let ve válce s Ruskem a pod částečnou ruskou okupací), stejně tak jako komplikace těchto dodávek svým spojencům je nemorální, sobecká a antievropská.

Německo se pokrytecky vymlouvá na svou historii. Přitom je jedním z největších vývozců zbraní na světě, jen je odmítá vyvážet tam, kde se to nelíbí Rusku. Jak chce Německo přispět ke sjednocení Evropy, když dává přednost sobeckému projektu Nord Stream 2 před evropskou bezpečností?

Podporuje Německo skutečně demokracii a mír, když svým chováním povzbuzuje nedemokratické Rusko k další agresi a válce?

Vyzýváme Německo, aby dokázalo, že své úsilí o mír, demokracii a společnou Evropu myslí vážně a definitivně ukončilo ostudný projekt Nord Stream 2, přestalo komplikovat svým spojencům pomoc Ukrajině a naopak samo Ukrajině pomohlo dodávkami zbraní. Umožnit Rusku beztrestnou agresi na Ukrajině povede jen k dalším válkám a beztrestným agresím Ruska vůči zbytku Evropy. 

Jménem Kaputin a  Pulse of Europe

Otakar van Gemund a Tomáš Peszyński

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Přečtěte si

Jak voní léto? Terapie pro pacienty s dlouhodobou ztrátou chuti a čichu

Navzdory pokročilé diagnostice selhává konvenční medicína často při léčbě některých dlouhodobých následků covidu–19. Institut Roberta Kocha (RKI) označuje přetrvávající nebo opakující se příznaky, které trvající déle než čtyři týdny, jako Long Covid (postcovidový syndrom). Mezi nejčastější patří ztráta chuti a čichu. Jaké možnosti léčby existují kromě konvenční medicíny? A kde je lze léčit v německy mluvících zemích?

Nejčtenější v kategorii Society