Berlínská Generace Y — Bydlení budoucnosti

Pronajmout si, či dokonce koupit na hypotéku byt, když nevím, kde budu žít zítra? Pro mnohé mladé nepředstavitelná myšlenka.

Tento článek navazuje na jeho úvodní část Berlínská Generace YCoworking Places.

Bydlení je velké téma a nápady, jak jej řešit, jsou opravdu kreativní. Zajímavý program představila Tinyhouse Univerzita v rámci výstavy Bauhaus Campus Berlín. V areálu Bauhausu, přímo naproti centrály CDU, dali prostor dvaceti experimentálním modelům bydlení na kolečkách. Autoři jednotlivých projektů chtějí opustit městské struktury a normy a vyzkoušet dočasné postavení „vesnic“ na volných místech ve městě. Co tak použít místa, kde se čeká na stavební povolení, kde je zatím stavební proluka, kde probíhají soudy o pozemek nebo prostě jen leží ladem? A když se situace změní, přes noc zmizet. Zkrátka, urbanismus bez nutných povolení a úřednických překážek. Jde to vůbec? Například berlínský architekt s laoskými kořeny Van Bo Le-Mentzel vytvořil Tiny House, který má základní plochu jen 10 m2. Přesto v něm uložil kuchyňku, sprchu, spací kóji a pracovní stůl. Předpokládá, že tenhle kompletně dřevěný domeček by se dal pronajímat za sto eur na měsíc, a tak vznikl i oficiální název – „stoeurový byteček“.

bydleni-budoucnosti-generace-y

Když už však přijde touha po vlastním bydlení, nabízí se na první pohled kuriózní varianta z dílny architektonického studia June14. Sam a Johanna se poznali v Japonsku, kde oba pracovali v prestižní architektonické kanceláři Sanaa. Otevřít vlastní studio se rozhodli v Berlíně. A první, vskutku nevšední nabídka, na sebe nenechala dlouho čekat. Oslovila je parta deseti přátel – umělci, fotografové, kurátoři a vydavatelé – a objednali si u nich návrh na bydlení v domě v Kurfürstenstrasse, na pozemku, který právě koupili. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby v zadání nestálo, že byty mají být bez dveří a kde je to možné, tam i  bez stěn… krátce řečeno, postavit dům s komunitním bydlením. Sam a Johanna začali tvořit a ohlas byl v kruzích majitelů tak velký, že během krátké doby se stavba koupí vedlejšího pozemku rozšířila na dvacet bytů. Všechna rozhodnutí se konala demokraticky, zohledněny byly nápady a požadavky každého jednotlivce. V září 2017 se začalo na Kurfürstenstrasse stavět, po osmnácti měsících má být objekt dokončen. Ptám se Sama, zda myslí, že jejich dům bude jednou ukázkou pro bydlení v budoucnosti. „ Ne, to si nemyslím. Ale o takovýchto a podobných alternativách začít uvažovat je způsob, jakým se bude budoucnost ubírat.“ Prohlížím si ty stovky modelů, které vytvořili, než všichni zúčastnění byli spokojeni. A uvědomuji si, že vlastně je to svým způsobem cesta zpět ke kořenům. Vždyť kolik generací našich předků žilo v jedné či dvou světnicích s celou svou početnou rodinou?

june-14-bydleni-budoucnosti

bydleni-budoucnosti-june-14

Berlín má nejvíce single domácností v Německu. Proto nedostatek malých a menších bytů či alternativních možností bydlení je a i nadále zůstane v tomto městě vysoce aktuálním tématem.

Pokračování o Generaci Y — Efektivní výroba zdravých potravin zase za týden, v neděli 27. 1. 2019.

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.