Berlínská Generace Y — Bydlení budoucnosti

Pronajmout si, či dokonce koupit na hypotéku byt, když nevím, kde budu žít zítra? Pro mnohé mladé nepředstavitelná myšlenka.

Tento článek navazuje na jeho úvodní část Berlínská Generace YCoworking Places.

Bydlení je velké téma a nápady, jak jej řešit, jsou opravdu kreativní. Zajímavý program představila Tinyhouse Univerzita v rámci výstavy Bauhaus Campus Berlín. V areálu Bauhausu, přímo naproti centrály CDU, dali prostor dvaceti experimentálním modelům bydlení na kolečkách. Autoři jednotlivých projektů chtějí opustit městské struktury a normy a vyzkoušet dočasné postavení „vesnic“ na volných místech ve městě. Co tak použít místa, kde se čeká na stavební povolení, kde je zatím stavební proluka, kde probíhají soudy o pozemek nebo prostě jen leží ladem? A když se situace změní, přes noc zmizet. Zkrátka, urbanismus bez nutných povolení a úřednických překážek. Jde to vůbec? Například berlínský architekt s laoskými kořeny Van Bo Le-Mentzel vytvořil Tiny House, který má základní plochu jen 10 m2. Přesto v něm uložil kuchyňku, sprchu, spací kóji a pracovní stůl. Předpokládá, že tenhle kompletně dřevěný domeček by se dal pronajímat za sto eur na měsíc, a tak vznikl i oficiální název – „stoeurový byteček“.

bydleni-budoucnosti-generace-y

Když už však přijde touha po vlastním bydlení, nabízí se na první pohled kuriózní varianta z dílny architektonického studia June14. Sam a Johanna se poznali v Japonsku, kde oba pracovali v prestižní architektonické kanceláři Sanaa. Otevřít vlastní studio se rozhodli v Berlíně. A první, vskutku nevšední nabídka, na sebe nenechala dlouho čekat. Oslovila je parta deseti přátel – umělci, fotografové, kurátoři a vydavatelé – a objednali si u nich návrh na bydlení v domě v Kurfürstenstrasse, na pozemku, který právě koupili. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby v zadání nestálo, že byty mají být bez dveří a kde je to možné, tam i  bez stěn… krátce řečeno, postavit dům s komunitním bydlením. Sam a Johanna začali tvořit a ohlas byl v kruzích majitelů tak velký, že během krátké doby se stavba koupí vedlejšího pozemku rozšířila na dvacet bytů. Všechna rozhodnutí se konala demokraticky, zohledněny byly nápady a požadavky každého jednotlivce. V září 2017 se začalo na Kurfürstenstrasse stavět, po osmnácti měsících má být objekt dokončen. Ptám se Sama, zda myslí, že jejich dům bude jednou ukázkou pro bydlení v budoucnosti. „ Ne, to si nemyslím. Ale o takovýchto a podobných alternativách začít uvažovat je způsob, jakým se bude budoucnost ubírat.“ Prohlížím si ty stovky modelů, které vytvořili, než všichni zúčastnění byli spokojeni. A uvědomuji si, že vlastně je to svým způsobem cesta zpět ke kořenům. Vždyť kolik generací našich předků žilo v jedné či dvou světnicích s celou svou početnou rodinou?

june-14-bydleni-budoucnosti

bydleni-budoucnosti-june-14

Berlín má nejvíce single domácností v Německu. Proto nedostatek malých a menších bytů či alternativních možností bydlení je a i nadále zůstane v tomto městě vysoce aktuálním tématem.

Pokračování o Generaci Y — Efektivní výroba zdravých potravin zase za týden, v neděli 27. 1. 2019.

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Martin Nekola: Uprchlík je u nás málem nadávka, Češi přitom byli rozlezlí úplně všude

Slovo uprchlík, migrant, přistěhovalec, má v obecném povědomí v Česku až pejorativní nádech – je to skoro nadávka. Politolog a historik Martin Nekola v této souvislosti poukazuje na to, že i Češi v minulosti museli v určitý moment opustit republiku a vydat se do neznáma, kde pobývali v uprchlických táborech, a připomíná, že ani je za hranicemi často nikdo nechtěl. „Je to nekonečný příběh. Češi byli rozlezlí úplně všude, takže mohu psát knihy a články a bádat v archivech donekonečna,“ odtušil v rozhovoru pro N&N magazín Nekola, který v září pobýval v Americe, kde navštívil dvě desítky měst, přednášel a potkával se s krajany.
Přečtěte si

Poslední zastávka prezidenta Steinmeiera v Česku: výstava Naši Němci v Ústí nad Labem

Posledním bodem programu státní návštěvy prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera a jeho manželky Elke Büdenbenderové v České republice je v pátek 27. srpna prohlídka multimediální interaktivní výstavy Naši Němci, kterou připravila obecně prospěšná splečnost Collegium Bohemicum v Muzeu města Ústí nad Labem. Expozice chce přiblížit osmisetletou historii německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích, mapuje období od středověku až do 20. století.

Nejčtenější v kategorii Society