Češi se zavázali dále splavňovat Labe. Je to zbytečné – po Labi se téměř nic nepřepravuje, zní z německé strany

Česká vláda v tichosti schválila dohodu s Německem o zlepšování splavnosti Labe. Otevřela se tak cesta pro stavbu děčínského plavebního stupně a mohutnému prohlubování řeky. Podle německého tisku jsou to přitom nesmyslné náklady – po Labi se dnes už téměř nic nepřepravuje a do budoucna nejde o perspektivní vodní cestu.

Die Welt upozorňuje na fakt, že se na Labi v Sasku-Anhaltsku přepravuje stále méně zboží. Například v loňském roce bylo po trase v Magdeburgu přepraveno 159 876 tun zboží, ve srovnání se 177 910 tunami v roce 2019. Před deseti lety však přepravované množství představovalo 1,16 milionu tun zboží. Jak ukazují další indicie, v posledních několika letech byla cílová hloubka plavební dráhy pod potřebných 1,4 metru přibližně 40 procent dnů.

Je jasné, že přeprava po Labi je v konečném důsledku možná pouze na kanálech. Přestože na Labi se dlouhodobě intenzivně staví, přepravuje se po něm stále méně zboží. Vodní deficit, který charakterizuje hlavní část povodí Labe, nelze kompenzovat stavebními opatřeními.

Proti jsou Zelení i SPD

Vzhledem k mezivládní dohodě o splavnosti Labe varuje saská organizace SPD před dalším rozšiřováním poslední velké evropské řeky, která do velké míry protéká téměř přirozeným korytem. Dohoda by dále zvýšila tlak na rozšíření řeky. Výsledkem by bylo podle německého tisku i ekologické poškození a nesmyslná infrastrukturní opatření.

Podpisem dohody se také otevírá cesta k výstavbě plavebního stupně Děčín. Zdejší plavební stupeň, jehož příprava stála české daňové poplatníky již přibližně 625 milionů korun, je znovu na stole. Plavební stupeň je základní předpoklad pro vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe, o což jde vládě zřejmě především.

Arnika a německá ekologická organizace BUND vyzývají obě vlády, aby smlouvu nepodepisovaly a vzdaly se iluze Labe jako vodní cesty.

Jan Handl

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka