Deutsche Welle: Česko chce konečně odškodnit násilně sterilizované romské ženy

Osud ženských příslušnic romské menšiny a současné dění v české politice zajímá i německé novináře z Deutsche Welle. Webový server této německé rozhlasové stanice připomíná nucené sterilizace žen, které v Československu probíhaly hlavně v 70. a 80. letech, ale některé ještě i po pádu komunismu. Čeští poslanci schválili v prvním čtení zákon, podle něhož by těmto ženám připadla jednorázová kompenzace ve výši 300 000 korun.

Ostravský protest žen kvůli odškodnění za protiprávní sterilizace.

Návrh zákona o odškodnění romských žen musí ještě definitivně schválit obě komory českého parlamentu, a to před říjnovými parlamentními volbami, připomíná Deutsche Welle. Jinak by ho musela projednávat až nová sněmovna.

Nezákonné sterilizace

Návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen podpořili poslanci zatím v prvním čtení, dále ho projednají sněmovní výbory. Návrh předložili poslanci z hnutí ANO a ČSSD společně s opozičními stranami KDU-ČSL
a TOP 09.

Přednostní zařazení bodu navrhla zmocněnkyně vlády pro lidská práva a poslankyně za ANO Helena Válková, profesorka práva, která působí i na univerzitách v Německu. Pokud by byl návrh přijat, měly by oběti dostat jednorázovou kompenzaci 300 000 Kč. Praxe nezákonných sterilizací se na území Česka a Slovenska týká několika stovek žen, zejména právě Romek.

Návrh zákona o odškodnění obětí schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení po několika neúspěšných pokusech. Helena Válková z vládnoucí strany ANO si je jistá, že kompenzace za nucené sterilizace projde parlamentem ještě do voleb, a bude tedy dána zákonem.

„Poté, co jsem nastoupila do funkce zmocněnkyně pro lidská práva, jsem vytvořila seznam témat, která bylo naléhavě třeba řešit. A tato záležitost byla jedním z nich,“ řekla Válková Deutsche Welle. Političce ANO se podařilo získat podporu pro její návrh kompenzace napříč politickým spektrem, s výjimkou pravicového extremistického hnutí SPD.

Musí se spěchat

Válková odkazuje nejen na rychlost, s jakou její návrh schválila Poslanecká sněmovna, ale také na velkou většinu 77 z 99 přítomných poslanců, kteří hlasovali pro. „Tato skutečnost mi dává naději, že zákon bude před volbami přijat. To je důležité, protože postižené ženy jsou dnes ve věku od šedesáti do sedmdesáti let. Nechci, aby musely čekat další roky.“

Návrh zákona o odškodnění stanoví, že ženy, které byly sterilizovány proti své vůli, musí nejprve prokázat svůj nárok. Poté by jej měla posoudit zvláštní komise z ministerstva zdravotnictví. Tento postup je nezbytný, aby byl návrh vykonatelný. Nárok na odškodnění kvůli nucené sterilizaci by mělo mít asi 400 většinou romských žen.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na zastropování nájemného a vyvlastnění bytů v Berlíně by doplatili především nájemníci

Při pohledu na mapu českých investorů do nemovitostí v Berlíně je zjevné, že se tam do investic nijak nehrnou. Výjimkou byl Petr Kellner, který na břehu Sprévy postavil budovu Trigon. Tento berlínský developerský pionýr však má jen hrstku následovníků a jako vysvětlení se nabízí, že české investory odrazují zprávy z nájemního trhu v Berlíně. Příchylnost Berlíňanů k radikálním levicovým zásahům do trhu má své specifické důvody v nedávné historii, k vytouženému efektu však téměř jistě nepovedou.
Shutterstock
Přečtěte si

Hospodářský zázrak potřebuje nové impulzy a Češi chtějí být u toho

Když se počátkem 90. let vypravil Zbyněk Frolík do městečka Wickende v německém Porúří, měl jasný cíl: získat místní firmu Wissner-Bosserhoff pro společný plán. Frolík tehdy v Praze rozjížděl výrobu nemocničních lůžek a díky inovativním nápadům a kvalitní produkci se mu začínalo dařit. Pro ambici uspět se svým českým týmem na mezinárodním trhu ale potřeboval něco víc. A to něco měla být světově uznávaná značka „Made in Germany“.

Nejčtenější v kategorii Business