Doktor Pavel Knára: Mariánské Lázně nabízejí unikátní programy pro léčbu postcovidových pacientů

Pohled do hotelu Nové Lázně
Má za sebou přes 1500 přednášek po Evropě, z velké části v němčině a v ruštině. Teď začíná přednášet i v češtině. O Mariánské Lázně je zájem nejen v zahraničí, ale začíná být i doma.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Pavel Knára: Marienbad bietet einzigartige Programme für die Behandlung von Post-Covid-Patienten

MUDr. Pavel Knára je emeritním primářem lázeňského hotelu Nové Lázně. V Mariánských Lázních pracuje již 45 let. Aktuální zájem o lázeňskou péči ho nepřekvapuje: „Již v roce 1976, když jsem začal pracovat v Mariánských Lázních, jsme léčili stavy po komplikovaných zánětech plic. Jsou dva druhy zánětů plic: bakteriální, který se léčí antibiotiky, a virový, který moc léčit neumíme, a právě virový je ten covidový. Pro postcovidové pacienty jsme v našich hotelích Ensana v Mariánských Lázních připravili léčebné programy, které jsou unikátní. V hotelu Nové Lázně jsme byli jedni z prvních, kdo programy pro léčbu postcovidových pacientů v Česku nabídli, a máme s nimi velmi dobré výsledky. V komplexu Ensana se kromě toho nacházejí nejstarší rašelinové lázně v Evropě a jedná se o největší historicky originální komplex zasvěcený
lázeňské léčbě.

Ovšem Mariánské Lázně jako celek nabízejí řadu dalších unikátů. Hotel Hvězda je třeba lázeňský komplex tří hotelů – Hvězda, Imperial a Neapol, spojených koridory. Je ukázkou unikátní lázeňské architektury a architektonickým skvostem.

Archiv
Tzv. dechová gymnastika v praxi Foto: archiv

Pane doktore, jak byste definoval lázeňství z vašeho pohledu?
To je velké téma. Lázeňství neboli balneologie je část medicíny, která využívá přírodní léčivé zdroje. A ten,kdo je nevyužívá, nedělá lázeňství, ale nabízí wellness. Přesto se dnes všichni nazývají „SPA“, i ten nejmenší penzion. Mariánské Lázně jsou skutečné SPA – je zde více než 100 minerálních pramenů (z toho 40 přímo ve městě), které mají léčivé účinky. To je světový uni-
kát. K dispozici máme minerální vodu, již můžete pít nebo se v ní koupat. Dále zde máme přírodní oxid uhličitý, který nazýváme Mariin plyn, a používáme jej k suchým uhličitým koupelím a plynovým injekcím. Máme spoustu programů po prodělaných zánětech plic, jako např. Imunity Booster, Regenerace po covidu, Posílení imunity apod.


Statistiky ukazují, že postcovidovými následky trpí až 10 procent pacientů. Od ledna jste v lázních léčili přes 1400 pacientů, kteří měli velmi silný průběh či problémy přetrvávající i po ukončení onemocnění. V čem spočívá vaše léčba?

Naše léčba je založena na regeneraci organismu zlepšením mikrocirkulace. To znamená, že rozšíříme kapiláry, tím přivedeme více erytrocytů (červených krvinek) k buňkám a tím dostanou i více kyslíku. Když mají buňky dostatek kyslíku, mohou se regenerovat.
To je výborné pro postcovidové klienty, pro seniory, pro manažery a pro těžce fyzicky pracující, zkrátka pro všechny. Právě pro postcovidové klienty jsme připravili léčebný program, který probíhá v šesti krocích:

KLIMATOTERAPIE
Mariánské Lázně se nacházejí v nadmořské výšce 620 metrů, jsou přímo situovány ve Slavkovském lese (dříve Kaiserwald). Vzduch je zde naprosto čistý a klima je definováno jako podhorské, mírně dráždivé.

HOŘČÍK
Je výborný proti únavě, proti depresím, je nutný pro práci mozkových, srdečních a svalových buněk. Je nutný pro kosti a pomáhá proti křečím. V Mariánských Lázních máme Rudolfův pramen, který v jednom litru obsahuje 140 mg hořčíku. Denní příjem hořčíku v potravě je 300 mg. Zároveň Rudolfův pramen obsahuje velmi málo sodíku a to je dobře pro hypertoniky, kardiaky a seniory.


INHALACE
K inhalacím používáme Lesní pramen, jenž má hodně sodíku a bikarbonátů, které když inhalujete, mají mukolytický efekt, to znamená, že uvolňují hleny z dýchacích cest. Covidoví pacienti byli často v hypoxii. Jejich organismus ani buňky neměly dostatek kyslíku, proto my musíme dýchací cesty dokonale vyčistit, aby mohly plně fungovat. Nebojíme se předepisovat inhalace dvakrát denně, ráno a odpoledne.

LÉČEBNÁ TĚLESNÁ VÝCHOVA
Naši fyzioterapeuti mají certifikovanou speciální metodu pro léčení onemocnění dýchacích cest, tedy i pro léčení postcovidových pacientů. Prováděj vstupní a závěrečnou spirometrii, měří saturaci hemoglobinu kyslíkem, provádějí zátěžový test a speciální léčebnou tělesnou výchovu. Výsledky léčení jsou ověřené a prokázaly, že dochází k výraznému zlepšení při námahovém testu. Hodně lidí dnes dýchá špatně, dýchají přes břicho, a proto je musíme naučit správně dýchat. Tomu se říká dechová gymnastika.

PROCEDURY S OXIDEM UHLIČITÝM
Patří u nás ke královským disciplínám. Zahrnují vodní a suché uhličité koupele, při nichž se oxid uhličitý vstřebává kůží. Oxid uhličitý rozšiřuje kapiláry a tím zlepšuje mikrocirkulaci. Když zlepšíme mikrocirkulaci, k buňkám jde, jak již opakuji, více erytrocytů a tím se přivede více kyslíku. Všechny prameny v Mariánských Lázních jsou studené mají, 8–10 stupňů Celsia. Minerální vody využíváme k vodním uhličitým koupelím. Tyto koupele doporučuji při teplotě 34 stupňů. To je pro koupele ideální teplota. Vyšší teplota není tak efektivní, protože část oxidu uhličitého vyprchá.

V Mariánských Lázních máme i Mariin pramen. Není to pramen minerální vody, ale vývěr přírodního oxidu uhličitého, kterému říkáme Mariin plyn. Tento Mariin plyn používáme k suchým uhličitým koupelím v Mariině jezírku a hlavně se využívá ke slavným plynovým injekcím.

OXYGENOTERAPIE
Posledním krokem je oxygenoterapie, která přivádí do organismu více kyslíku. Její podstatou je vdechování kyslíku ve vyšší koncentraci, než v jaké je běžně přítomný ve vzduchu. Tím se rovněž zvyšuje koncentrace kyslíku v krvi, zrychluje se krevní oběh a více kyslíku se dostává také do tkání. To je vhodné pro postcovidové pacienty, je to ale výborné pro všechny.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,