Wim Wenders: Dvě nebo tři věci, které vím o Edwardu Hopperovi

Wim Wenders je jedním z nejlepších a nejslavnějších německých režisérů současné světové kinematografie. Jeho celovečerní filmy “Americký přítel”, “Paris Texas” a “Nebe nad Berlínem” z roku 1987 jsou kultovní, dokumenty “Buena Vista Social Club”, “PINA” a “Sůl země” jsou příkladným svědectvím naší kulturní paměti.

Je o něm známo, že také rád vezme do rukou fotoaparát a výsledky bývají jedinečné; i proto jsou jeho díla vystavována v muzeích po celém světě. V berlínské Galerii Bastian, Wim Wenders nyní představuje tři nové fotografie a 3D filmové instalace “Dvě nebo tři věci, které vím o Edwardu Hopperovi”. Výstava je poctou jednomu z nejvýznamnějších amerických malířů 20. století, jehož dílo silně ovlivnilo jeho vlastní tvorbu.

Pro Edwarda Hoppera byly obrazy, které maloval, “reprodukcí světa, který ho obklopoval, a také světa, který viděl sám v sobě”. Světlo, tma a šero, vycházející z rezonance černé a bílé barvy jeho leptů, byly pro něj melancholickými metaforami. Jeho obrazy vypovídají o ozvěnách a stínech prázdných pouličních scén a krajin, o diktátu iluze a opuštěnosti člověka. New York, město, kde žil, a Nová Anglie se staly jeho malovaným “deníkem”. Ve filmu Wima Wenderse vidíme obrazy Edwarda Hoppera převyprávěné v imaginárních myšlenkách.

Teď ale nevím, zda se mám radovat či plakat. Tato výstava je naprostá senzace, jen má jeden zásadní problém – všechny prohlídkové bloky až do posledního dne 4. března jsou vybookované. Tak pro ty, kteří už místo nedostanou, jsme připravili malou galerii u nás. Prodlouženi totiž zatím plánované není.

Installation View: Wim Wenders »Two or Three Things I Know about Edward Hopper« 2020 © Road Movies, Courtesy Galerie Bastian, Photo: Roman März
Wim Wenders »Girl on Stairs«, Butte/Montana 2020 © Wenders Images, Courtesy Galerie Bastian
Wim Wenders »Fire Chief«, Butte/Montana 2019 © Wenders Images, Courtesy Galerie Bastian

UPOZORŇUJEME, ŽE VŠECHNY NÁVŠTĚVNÍ HODINY JSOU JIŽ PLNĚ OBSAZENY. VZHLEDEM K OMEZENÉ VELIKOSTI VÝSTAVNÍ PLOCHY A NAŠEMU TECHNICKÉMU ZÁZEMÍ BOHUŽEL NEMŮŽEME PŘIJÍMAT DALŠÍ REZERVACE. PROSÍME O POCHOPENÍ. GALERIE BASTIAN.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und