Wim Wenders: Dvě nebo tři věci, které vím o Edwardu Hopperovi

Wim Wenders je jedním z nejlepších a nejslavnějších německých režisérů současné světové kinematografie. Jeho celovečerní filmy “Americký přítel”, “Paris Texas” a “Nebe nad Berlínem” z roku 1987 jsou kultovní, dokumenty “Buena Vista Social Club”, “PINA” a “Sůl země” jsou příkladným svědectvím naší kulturní paměti.

Je o něm známo, že také rád vezme do rukou fotoaparát a výsledky bývají jedinečné; i proto jsou jeho díla vystavována v muzeích po celém světě. V berlínské Galerii Bastian, Wim Wenders nyní představuje tři nové fotografie a 3D filmové instalace “Dvě nebo tři věci, které vím o Edwardu Hopperovi”. Výstava je poctou jednomu z nejvýznamnějších amerických malířů 20. století, jehož dílo silně ovlivnilo jeho vlastní tvorbu.

Pro Edwarda Hoppera byly obrazy, které maloval, “reprodukcí světa, který ho obklopoval, a také světa, který viděl sám v sobě”. Světlo, tma a šero, vycházející z rezonance černé a bílé barvy jeho leptů, byly pro něj melancholickými metaforami. Jeho obrazy vypovídají o ozvěnách a stínech prázdných pouličních scén a krajin, o diktátu iluze a opuštěnosti člověka. New York, město, kde žil, a Nová Anglie se staly jeho malovaným “deníkem”. Ve filmu Wima Wenderse vidíme obrazy Edwarda Hoppera převyprávěné v imaginárních myšlenkách.

Teď ale nevím, zda se mám radovat či plakat. Tato výstava je naprostá senzace, jen má jeden zásadní problém – všechny prohlídkové bloky až do posledního dne 4. března jsou vybookované. Tak pro ty, kteří už místo nedostanou, jsme připravili malou galerii u nás. Prodlouženi totiž zatím plánované není.

Installation View: Wim Wenders »Two or Three Things I Know about Edward Hopper« 2020 © Road Movies, Courtesy Galerie Bastian, Photo: Roman März
Wim Wenders »Girl on Stairs«, Butte/Montana 2020 © Wenders Images, Courtesy Galerie Bastian
Wim Wenders »Fire Chief«, Butte/Montana 2019 © Wenders Images, Courtesy Galerie Bastian

UPOZORŇUJEME, ŽE VŠECHNY NÁVŠTĚVNÍ HODINY JSOU JIŽ PLNĚ OBSAZENY. VZHLEDEM K OMEZENÉ VELIKOSTI VÝSTAVNÍ PLOCHY A NAŠEMU TECHNICKÉMU ZÁZEMÍ BOHUŽEL NEMŮŽEME PŘIJÍMAT DALŠÍ REZERVACE. PROSÍME O POCHOPENÍ. GALERIE BASTIAN.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher