Festival ve Varech letos pomůže ukrajinským filmařům

Výřez z vizuálu pro letošní ročník karlovarského filmového festivalu (2022)
56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se po dvou letech vrací ke svému tradičnímu termínu, který letos připadá na 1. – 9. července. Ozvláštní jej filmy z oděského festivalu.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary Jiřího Bartošky letos převezme herec, dramatik, scenárista a režisér Bolek Polívka. Své premiéry v digitalizované podobě se dočká filmová adaptace románu Milana Kundery – Žert, kterou v roce 1968 natočil Jaromil Jireš. Nově pořadatelé spouští projekt KVIFF Talents za účelem podpory vzniku kreativních audiovizuálních projektů s vysokou mírou originality a mezinárodní ambicí.

Foto: archiv

Zajímavostí je také speciální program Works in Progress. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině bude Karlovarský festival letos hostit 13. ročník filmového festivalu Oděsa, který se ve své domovině kvůli válce nemůže uskutečnit. Works in Progress chce představit ukrajinské filmy světu a přitáhnout k nim pozornost mezinárodních distributorů a partnerů.

Tolik očekávaného festivalového vizuálu se již tradičně zhostilo Studio Najbrt a stal se z něj každoročně atraktivní sběratelský kousek, ale i prostředek umělecké reakce na aktuální dění a samozřejmě terč kritiky v dobrém i špatném slova smyslu.

V roce 2019 do Varů přijela herečka Patricia Clarkson Foto: archiv KVIFF

A kde to ve Varech během festivalu žije? Snad úplně všude. Třída protínající kolonády se během festivalu promění v módní molo, jednu dlouhou restaurační zahrádku nad říčkou Teplá, ale i oblíbenou lokalitu kapsářů a burzu nemravně vysokých cen. Špetku hipsterského koloritu současných Varů promíchanou s nevkusnými pozůstatky totalitních let okusíte na cestě po třídě T. G. Masaryka až k Muzeu Jana Bechera. Tamní mix podniků vás nenechá klidnými, ať už si vás přitáhnou lahůdky s šunkovými chlebíčky za pár korun, jedna z mezinárodně známých franšíz s občerstvením nebo kreativní koncepty domorodců.

Nechybí mezi nimi ani pražírna s kavárnou Lékárna by City Roasters nebo Republica coffee. Na poctivé jídlo s českými kořeny, nikoli v těžkopádném duchu, zajděte o něco dál z centra. Do La Hospody. Ve stínu starých lip, ve vlahém vzduchu od řeky a mírně pofukujícím větru vám bude v letních měsících blaze. La Hospoda je koncept tvořený zkušenými restauratéry v kombinaci se studenty Střední školy stravování a služeb. Navíc s interiérem od lokálních tvůrců a v čele s mladým šéfkuchařem Petrem Šárközim, který za sebou má praxi jak ze sesterského top podniku Le Marché, tak z Grandhotelu Pupp. Šlápnout vedle zde zkrátka nemůžete.

Kromě toho se do Varů na dobu festivalu přesouvají i pražské podniky jako vinný bar Bokovka nebo bistro řezníků z Naše maso.

Vary jsou nejen filmovým městem, ale i městem rozhleden, tak na některou z nich nezapomeňte vyšplhat a podívat se na lázeňský unikát s dominantou zrekonstruovaného hotelu Thermal i z ptačí perspektivy. A počkejte si na stmívání. Ta proměna do nočního světa rozhodně stojí zato.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch