Přečtěte si

Wagner, Bayreuth a zbytek světa: Dokument hledá příčiny fascinace rozporuplným skladatelem

Proč lidé na celém světě milují hudbu Richarda Wagnera, ke kterému se zejména v Německu často přidává přívlastek kontroverzní? Z čeho pramení fascinace napříč hranicemi, politickou orientací i konfesemi? Proč Židé, křesťané a muslimové milují jeho hudbu? Odpověď se snažil najít Axel Brüggemann, německý novinář a dokumentarista, znalec života a díla Richarda Wagnera, jehož devadesátiminutový film promítají vybraná, vesměs artová či menší kina.
Přečtěte si

Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.
Přečtěte si

Jarní Ji.hlava bude opět online, mnichovský DOK.fest doufá v návrat do kin

Sezónu dokumentárních filmových festivalů letos odstartují Ozvěny 24. Ji.hlavy, které od 11. března představí výběr toho nejlepšího, co podzimní svátek dokumentů nabídl. Do kin ještě stále nemůžeme, takže všechny snímky budou opět servírovány online. Němcům naopak svitla naděje v podobě rozvolňování a organizátoři květnového DOK.festu v Mnichově už mluví o promítání v kinosálech.
Přečtěte si

Berlinale se kvůli pandemii rozdělí na dvě části. Soutěžit bude i film s českou stopou

Jeden z největších filmových festivalů na světě, německé Berlinale, mění termín. Místo únorových deseti dnů proběhne 71. ročník zčásti v březnu a zčásti v červnu. Samozřejmě za předpokladu, že to pandemie dovolí. Soutěžní snímky už jsou vyhlášeny. Česká kinematografie se mezi ně dostala pouze díky spolupráci na nominovaném filmu z Rumunska.