Mezi německými vývozci se podle komentáře Christopha Uricha šíří optimismus. Index exportních očekávání ekonomického institutu Ifo v Mnichově vzrostl v březnu na nejvyšší hodnotu od ledna 2011. Německý export těží především ze silné ekonomiky v Asii a USA. Sousední evropské země ale také pomalu zrychlují.
Čísla mluví za vše
Pro ekonomické oživení Německa po pandemii je ekonomika v Polsku a České republice téměř ještě důležitější než ekonomický růst v Číně. Zatímco němečtí vývozci v loňském roce dodali do Číny zboží v hodnotě 95,9 miliard eur, podle údajů německého Federálního statistického úřadu dovezli Němci do Polska a České republiky dohromady zboží za 104,3 miliardy eur. To bylo dokonce o něco více, než činil německý vývoz do USA, který dosáhl objemu 103,8 miliardy eur.
„Polsko rostlo a stalo se vloni pátým nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Pokud jde o dovoz, je Polsko dokonce na čtvrtém místě před Francií,“ uvedl Lars Gutheil, člen výkonné rady polsko-německé obchodní a průmyslové komory ve Varšavě. Česká republika je nyní jedním z 10 nejlepších německých obchodních partnerů před Belgií a Španělskem. Přestože má Česko jen deset milionů obyvatel. Přibližně 30 procent zahraničního obchodu České republiky proběhne právě s Německem.
Pomůže i Green Deal
Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 výměna zboží mezi Polskem a Německem neustále stoupá, za Polskem je už i Itálie. Pro mnoho německých společností je Polsko v dodavatelském řetězci stále důležitější, téměř 29 % polského vývozu nyní směřuje do Německa. „Polsko spoléhá na liberální investiční politiku, vstřícnou k podnikání,“ uvedl Philipp Haußmann, generální ředitel společnosti Klett AG a mluvčí Východního výboru pro německé podnikání. Ani koronavirová krize ekonomickou výměnu s Polskem moc neovlivnila. V roce 2020 poklesl vývoz do Francie o 14,8 %, do Polska pouze o 1,7 %.
Expert na Polsko Gutheil vidí v pro německé společnosti další velký potenciál. Představuje ho především evropský Green Deal, který je vnímán jako příležitost k urychlení ekonomických strukturálních změn v energetice, digitalizaci a elektromobilitě. Polské společnosti se stále více spoléhají na zahraniční partnerství. „V příštích 20 až 30 letech očekávám vynikající obchodní příležitosti i pro saské firmy,“ řekl Gutheil.
Česko v covidovém závěsu
Česko zasáhla pandemie mnohem závažněji než Polsko. To bylo patrné také na zahraničním obchodu s Německem, který v roce 2020 poklesl přibližně o deset procent. Česká republika je každopádně největším zahraničním dodavatelem pro německé výrobce automobilů. Jenže pandemie ochromila v loňském roce také hospodářskou politiku v České republice. Bernard Bauer, člen výkonné rady Německo-české obchodní komory v Praze, ale očekává, že česká ekonomika brzy opět zrychlí. Soustředit by se měla na výzkum a inovace.
Koncem března podepsala německá Hospodářská obchodní a průmyslová komora (IHK) smlouvy o spolupráci s českými obchodními komorami v Chomutově, Mostu, Karlových Varech a Ústí nad Labem. „Česká republika pro nás je a zůstane důležitým partnerem,“ řekl Hans-Joachim Wunderlich, generální ředitel obchodní komory v Saské Kamenici. Tyto dohody mimo jiné stanoví bilaterální jednání o spolupráci mezi příhraničními firmami. A společným krédem těchto dohod je „oživení hospodářských vztahů navzdory dopadům pandemie“. Tak snad Česko nezůstane za Polskem v příliš velkém závěsu.