Freie Presse: Šance pro saskou ekonomiku se nabízejí v Česku a Polsku. Firmy podepisují přeshraniční dohody

Česko a Polsko potřebujeme, píše Christoph Ulrich, šéfreportér a vedoucí redaktor pro ekonomiku a politiku listu Freie Presse. Saský regionální deník, který sídlí v Saské Kamenici nedaleko českých hranic, upozorňuje právě na důležitost přeshraniční ekonomiky. Východní sousedé hrají podle Ulricha stále důležitější roli jako obchodní partneři německé ekonomiky. Obchodní vztahy s Polskem a Českem mohou pomoci nejen saským firmám oklepat se z koronavirové krize a Němci si toho jsou vědomi.

Mezi německými vývozci se podle komentáře Christopha Uricha šíří optimismus. Index exportních očekávání ekonomického institutu Ifo v Mnichově vzrostl v březnu na nejvyšší hodnotu od ledna 2011. Německý export těží především ze silné ekonomiky v Asii a USA. Sousední evropské země ale také pomalu zrychlují.

Čísla mluví za vše

Pro ekonomické oživení Německa po pandemii je ekonomika v Polsku a České republice téměř ještě důležitější než ekonomický růst v Číně. Zatímco němečtí vývozci v loňském roce dodali do Číny zboží v hodnotě 95,9 miliard eur, podle údajů německého Federálního statistického úřadu dovezli Němci do Polska a České republiky dohromady zboží za 104,3 miliardy eur. To bylo dokonce o něco více, než činil německý vývoz do USA, který dosáhl objemu 103,8 miliardy eur.

„Polsko rostlo a stalo se vloni pátým nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Pokud jde o dovoz, je Polsko dokonce na čtvrtém místě před Francií,“ uvedl Lars Gutheil, člen výkonné rady polsko-německé obchodní a průmyslové komory ve Varšavě. Česká republika je nyní jedním z 10 nejlepších německých obchodních partnerů před Belgií a Španělskem. Přestože má Česko jen deset milionů obyvatel. Přibližně 30 procent zahraničního obchodu České republiky proběhne právě s Německem.

Pomůže i Green Deal

Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 výměna zboží mezi Polskem a Německem neustále stoupá, za Polskem je už i Itálie. Pro mnoho německých společností je Polsko v dodavatelském řetězci stále důležitější, téměř 29 % polského vývozu nyní směřuje do Německa. „Polsko spoléhá na liberální investiční politiku, vstřícnou k podnikání,“ uvedl Philipp Haußmann, generální ředitel společnosti Klett AG a mluvčí Východního výboru pro německé podnikání. Ani koronavirová krize ekonomickou výměnu s Polskem moc neovlivnila. V roce 2020 poklesl vývoz do Francie o 14,8 %, do Polska pouze o 1,7 %.

Expert na Polsko Gutheil vidí v pro německé společnosti další velký potenciál. Představuje ho především evropský Green Deal, který je vnímán jako příležitost k urychlení ekonomických strukturálních změn v energetice, digitalizaci a elektromobilitě. Polské společnosti se stále více spoléhají na zahraniční partnerství. „V příštích 20 až 30 letech očekávám vynikající obchodní příležitosti i pro saské firmy,“ řekl Gutheil.

Česko v covidovém závěsu

Česko zasáhla pandemie mnohem závažněji než Polsko. To bylo patrné také na zahraničním obchodu s Německem, který v roce 2020 poklesl přibližně o deset procent. Česká republika je každopádně největším zahraničním dodavatelem pro německé výrobce automobilů. Jenže pandemie ochromila v loňském roce také hospodářskou politiku v České republice. Bernard Bauer, člen výkonné rady Německo-české obchodní komory v Praze, ale očekává, že česká ekonomika brzy opět zrychlí. Soustředit by se měla na výzkum a inovace.

Koncem března podepsala německá Hospodářská obchodní a průmyslová komora (IHK) smlouvy o spolupráci s českými obchodními komorami v Chomutově, Mostu, Karlových Varech a Ústí nad Labem. „Česká republika pro nás je a zůstane důležitým partnerem,“ řekl Hans-Joachim Wunderlich, generální ředitel obchodní komory v Saské Kamenici. Tyto dohody mimo jiné stanoví bilaterální jednání o spolupráci mezi příhraničními firmami. A společným krédem těchto dohod je „oživení hospodářských vztahů navzdory dopadům pandemie“. Tak snad Česko nezůstane za Polskem v příliš velkém závěsu.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.