Party, cestování, svoboda. Lehkost bytí, která byla synonymem dnešní mladé generace. Na kterou party půjdu? Rozhodnu se až večer. Víkend v Budapešti nebo na Mallorce? Za pár korun odletět kamkoliv do Evropy bylo samozřejmostí stejně jako pas, který byl jen nutností v lehkém cestovním zavazadle. Práce, bydlení, vztahy… vše vyměnitelné, nahraditelné. Rychle a snadno. Slůvko ekonomická krize znali mnozí jen ze slovníku cizích slov.
Studie posledních týdnů však ukazují, že u mladé generace „existuje velká obava z nezaměstnanosti a ztráty zaměstnání, velká obava, že se člověk dostane do materiální nepohody nebo dojde ke ztrátě kvality života“. Jsou ochotni nebo budou donuceni vyměnit samozřejmost svobody za bezpečnost a stabilitu?
V Německu se počet nezaměstnaných od dubna do června výrazně zvýšil v důsledku koronové krize; ve srovnání s předchozím rokem o 638 000. Obzvlášť dramatická situace je v hlavním městě – statistika za červen uvádí, že každý čtvrtý nový nezaměstnaný v Německu je z Berlína. Největší nárůst nezaměstnaných se týká lidí ve věku 18–25 let!
Kurzarbeit v dubnu dosáhla nejvyššího stavu v historii Západního Německa – 6,8 milionu lidí, odhad za květen leží u 6 milionů. Ministr práce Hubertus Heil předpokládá, že “tento instrument pomůže lidem zůstat v pracovním poměru.”
Mladí lidé silně věří, že se pomalu ale jistě vše vrátí do starých kolejí. Vědí ale, že “nevstoupíš dvakrát do stejné řeky?”