Haus am Waldsee – zpět do galerie

Jaký je to pocit vyrazit konečně do galerie? Zajímavý. Cítila jsem se, jako bych dělala něco zakázaného. Přitom muzea a galerie dostaly povolení mít v Berlíně otevřeno od 5. května, ne všechny však tuto šanci využily. Dva dny na to jsem i s přítelkyní vyrazila do galerie Haus am Waldsee, kde byla s časovým zpožděním otevřena výstava Bernhard Martin. Mytí rukou při vstupu, dodržování vzdálenosti, u pokladny maximálně čtyři lidé a na výstavě nesmí být více než patnáct návštěvníků. Toto nehrozilo, byly jsme tam skoro samy.

Bernhard Martin (*1966) je jedním ze současných malířů, kteří loví své motivy na internetu a v sociálních médiích, z falešných zpráv a ze světa influencerů, aby je efektně transformovali. Vlastní vize převádí na plátno do scén, které vzdorují všem běžným pravidlům. Všechno je možné, vše je myslitelné, nic není vyloučeno v šíleném světě obrazů, který Bernhard Martin od roku 1990 radikálně vytváří na nejvyšší úrovni mezi apokalypsou a obrazem světců.

Po zastávkách v Salcburku, Barceloně, Nice a Londýně žije umělec od roku 2013 v Berlíně. Jeho díla jsou mimo jiné ve sbírce Muzea moderního umění v New Yorku (MoMA) nebo ve sbírce Deutsche Bank Collection. 

Ještě pár slov ke galerii samotné. V rozsáhlém parku, na břehu jezera Waldsee v Berlin-Zehlendorfu, byla v roce 1923 postavená honosná vila židovským obchodníkem Knoblochem. Ten si vily dlouho neužil, ale podařilo se mu na poslední chvíli i s rodinou opustit Německo a usadit se v Uruguayi.

Vila vystřídala několik vlastníků a v roce 1946 zde byla otevřena jedna z prvních galerií v poválečném Berlíně. Výstavami s renomovanými umělci si Haus am Waldsee vybudoval mezinárodní reputaci a dnes patří sice k těm menším, zato však nejvýznamnějším galeriím. Všechny výstavní projekty jsou financovány prostřednictvím fundraisingu za pomoci “Sdružení přátel a sponzorů Haus am Waldsee”.

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,