Jak zní ikonický Berghain po čtyřměsíčním tichu?

Techno taneční chrám Berghain v Berlíně zůstane zřejmě ještě dlouho zavřený. To ale neplatí pro impozantní kotelnu bývalé teplárny. Nový projekt alternativní skupiny Singuhr zve k poslouchání neobvyklých tónů.

Berlínská průmyslová architektura je sama o sobě událostí. V době, kdy Berlín ještě hrál roli i na hospodářském poli, zde vznikla řada objektů, které doposud okouzlují svojí architekturou. K nim patří i kotelna bývalé kotlárny ve Friedrichshainu, která se do novodobé historie zapsala jako neznámější techno klub v Německu – Berghain. Divoké party byly turistickými magnety, které vytvářely fronty a davy lidí a staly součástí velice specifického obrazu města.

Covid zamíchal karty. Po více než čtyřměsíční odmlce se však nyní Berghain probouzí k životu. Performativní skupina Singuhr – která mimochodem existuje již 24 let – aktivně podporuje rozvoj umění zvuku na různých úrovních a transformuje ho společně s umělci, vědci a techniky. 

Sam Auinger a Hannes Strobl. Foto: tamtam Ⓒ Singuhr.

Singuhr tvoří umělecké duo Sam Auinger a Hannes Strobl, známé též pod názvem tamtam. Ti si nyní pronajali kotelnu v Berghainu a vytvořili zde instalaci „Jedenáct písní – Eleven Songs“. Ve velké hale je instalováno 24 neviditelných reproduktorů s 20 metrů vysokými sloupy. Zvukové struktury visí ze stropu a upoutají svým kolosálním designem, kdy magickým způsobem hledají harmonii v nesouladu tónů. Hudba zní pokaždé jinak: uslyšíte zvuky něžné brutality, akustické vlny zhušťují tóny, které hučí, rachotí, chrastí. Chvílemi máte pocit, že se blíží letadlo – však se píseň také jmenuje “Tempelhof”. Za chvíli vedle Vás přistává vrtulník…. A pak ticho. To hrobové ticho. Okna se otevřou, zvuk města přichází z vnějšku. Cvrlikání ptáků, siréna hasičského sboru, motory aut. Jsme v Berlíně a slyšíme symfonii města. Ale jinak než doposud.

Ještě dva týdny je sem možno zajít a za dodržení hygienických předpisů (pouze 50 návštěvníků najednou a s rouškami) si vychutnat tento neobvyklý zážitek.

Kotelna Berghain, Wriezener Bahnhof.
Do 2. srpna otevřeno vždy středa–neděle 14–20 hodin
Vstupné: 8 euro.
Více informací zde.

Foto: Roman März Ⓒ Singuhr.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.
Přečtěte si

V českých kinech se opět bude mluvit německy! Začíná patnáctý Das Filmfest

Oslava německy mluveného filmu Das Filmfest přichází už popatnácté do pražských a brněnských kin a představí aktuální snímky z německé, rakouské a švýcarské produkce. Filmy od oscarových režisérů i debutujících filmařů se věnují například historickým tématům nebo komplikovaným rodinným vazbám. Zajít na ně můžete od 20. října do 7. listopadu.

Nejčtenější v kategorii Society