Je zastropování nájmů v Berlíně protiústavní?

V říjnu 2019 odsouhlasili v berlínské sněmovně zástupci Linke, Zelených a SPD zastropování nájmů v Berlíně, které vstoupí v platnost 23. února 2020 a znamená zmrazení nájemného na bydlení na příštích 5 let.

Více než 25 % spolkových poslanců CDU/CSU a FDP však rozhodlo, že tento zákon spadá do pravomoci Spolkové republiky, která je zodpovědná za regulaci nájemného. Poslanci proto podávají žádost na přezkoumání u Spolkového ústavního soudu. Jejich odůvodnění je logické. Zastropování nájemného porušuje Ústavní zákon a vedlo by k velké právní nejistotě a chaosu na trhu s nemovitostmi.

Více info k tématu najdete v našem článku.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Naše zlatá budoucnost

Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.
Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.
Česká televize
Přečtěte si

České stopy na plátnech Berlinale: Vesnická komedie i příběh na skle

Vzápětí po oznámení, že jeden z největších evropských filmových festivalů proběhne (alespoň z větší části) fyzicky, přišlo z Berlinale hned několik dalších dobrých zpráv. Týkaly se programu 72. ročníku festivalu a za dobré je může považovat každý fanoušek české kinematografie. V soutěžních i nesoutěžních sekcích totiž čeští tvůrci zanechali hned několik stop.

Nejčtenější v kategorii Society