Konečná podoba renovace Masarykova nádraží odhalena

Investiční skupina Penta stojící za plánovanou obnovou Masarykova nádraží a jeho okolí zveřejnila video finální podoby projektu, který prošel mnoha změnami. Po téměř deseti letech příprav by se měl investor dočkat stavebního povolení na začátku roku 2021.

Autorkou dvou hlavních budov je královna světové architektury Zaha Hadid, zakladatelka londýnského studia Zaha Hadid Architects, která návrh dokončila ještě před svou smrtí v roce 2016. Britská architektka a malířka íránského původu obdržela za svou kariéru mnoho významných ocenění včetně Zlaté medaile Královského institutu britských architektů. Stavby, které navrhla, zdobí města po celém světě.

Penta tento měsíc vyhlásí také architektonickou soutěž na nové náměstí na křižovatce ulic Havlíčkova a Na Florenci, kde je v současné době výstup z metra a parkoviště. Celý projekt dostal finální jméno Masaryčka. „Nemá cenu hledat nové jméno, když Pražané pojmenovali tuto oblast už před mnoha dekádami. Označení Masaryčka odkazuje na nádraží a jeho okolí. Ze zkušenosti víme, že se dá vymyslet cokoliv, ale lidé si vždy sami najdou přirozené jméno,“ řekl Pavel Streblov, manažer Penta Investments zodpovědný za realizaci projektu.

Samotná podoba dvou hlavních budov se v průběhu času měnila. Doprovázela ji řada diskusí s Institutem plánování a rozvoje hl. m Prahy (IPR), s odborníky a širokou veřejností (o pohledu Pražanů na veřejný prostor kolem Masarykova nádraží jsme psali zde.). Snížila se tak výška budov a jejich užití. Stavby budou o dva metry nižší a nabídnout mimo jiné dvě patra s obchody, restauracemi a kavárnami. Penta se dohodla se zástupci města, že 40 % prostorů budou rezidenční byty. Původní návrhy počítaly s tím, že celý komplex bude jeden velký kancelářský park. V době dokončení by měl být také hotový hotel na opačné straně vlakových kolejí, který jako jediný neprojektovala zmiňovaná Zaha Hadid.

Celý projekt revitalizace připravila investiční skupina Penta ve spolupráci s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty. Termín dokončení nové čtvrti za zhruba 10 miliard korun se odhaduje na rok 2025.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Hospodářský zázrak potřebuje nové impulzy a Češi chtějí být u toho

Když se počátkem 90. let vypravil Zbyněk Frolík do městečka Wickende v německém Porúří, měl jasný cíl: získat místní firmu Wissner-Bosserhoff pro společný plán. Frolík tehdy v Praze rozjížděl výrobu nemocničních lůžek a díky inovativním nápadům a kvalitní produkci se mu začínalo dařit. Pro ambici uspět se svým českým týmem na mezinárodním trhu ale potřeboval něco víc. A to něco měla být světově uznávaná značka „Made in Germany“.
Přečtěte si

Včerejšek už se nevrátí, říká Tomáš Halík v novém vydání bookmagu N&N

Jestli má Česko od dob Václava Havla mezinárodně známého intelektuála, pak je jím kněz a filosof Tomáš Halík. V rozhovoru pro nové vydání N&N Czech-German Bookmag, které vychází 11. listopadu, se zamýšlí nad tím, co všechno nám ukazuje válka v Evropě a že v dobách krize se probouzí “významné tvůrčí síly a duchovní energie”.
Přečtěte si

O knize, která v Německu rozvířila diskusi o svobodě slova

Na počátku bylo Slovo. Touto větou začíná Janovo evangelium. Vše se stalo skrze Slovo a beze Slova se nestalo nic tím, čím se stalo. I když se slovo napíše a vytiskne nebo pošle na druhý konec světa, je to stále totéž slovo. Třeba i za tisíc let. A proto si všichni přejeme, aby slova byla srozumitelná, smysluplná a pravdivá. 

Nejčtenější v kategorii Society