Kouzlo Vánoc podle Veroniky Hong

Po dlouhých letech jsem se rozhodla vyrazit na procházku vánoční Prahou. Jsem ten ročník, který ještě pamatuje Prahu bez turistů, a hlavně Vánoce na sněhu. Pamatuji si Staroměstské náměstí bez asijských masážních salónů, stovek instagramerů a prodejců naprosto nevánočního zboží.

Musím se přiznat, že najít dnes kouzlo Vánoc v pražských ulicích je docela těžké. Chvíli jsem si připadala, že žádné svátky nejsou. Občas mi Vánoce připomněly žárovičky, ale ty jsou bohužel na mnoha místech už celoroční záležitostí. Byla jsem zklamaná, než jsem dorazila do Pařížské ulice a jejího okolí. Pohltila mě pohádka, kterou vyprávěla výloha za výlohou – vánoční témata a dioráma podaná nejkreativnějším způsobem, s vtipem i sentimentem, a hlavně s vkusem. Najednou jsem si připadala jako Kevin v Sám doma 2: Ztracený v New Yorku, s velkýma očima malého dítěte hltajícího každý detail. Až půjdete na vánoční procházku, nezapomeňte se dívat pořádně kolem sebe. Někdy tu nejkrásnější výzdobu najdete na místech, kam vůbec nemíříte.

Nakonec jsem si ale to Staroměstské náměstí neodpustila. Přitáhla mě vůně svařáku a trdelníků. Zrovna se rozsvěcel strom za zvuků hudby Krkonošských pohádek. A i já, věčný zastánce vánočních dob minulých, jsem na tom místě plném turistů, instagramerů a prodejců svíticích balonků pocítila ducha Vánoc.   

Text: Veronika Hong

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu