Kouzlo Vánoc podle Veroniky Hong

Po dlouhých letech jsem se rozhodla vyrazit na procházku vánoční Prahou. Jsem ten ročník, který ještě pamatuje Prahu bez turistů, a hlavně Vánoce na sněhu. Pamatuji si Staroměstské náměstí bez asijských masážních salónů, stovek instagramerů a prodejců naprosto nevánočního zboží.

Musím se přiznat, že najít dnes kouzlo Vánoc v pražských ulicích je docela těžké. Chvíli jsem si připadala, že žádné svátky nejsou. Občas mi Vánoce připomněly žárovičky, ale ty jsou bohužel na mnoha místech už celoroční záležitostí. Byla jsem zklamaná, než jsem dorazila do Pařížské ulice a jejího okolí. Pohltila mě pohádka, kterou vyprávěla výloha za výlohou – vánoční témata a dioráma podaná nejkreativnějším způsobem, s vtipem i sentimentem, a hlavně s vkusem. Najednou jsem si připadala jako Kevin v Sám doma 2: Ztracený v New Yorku, s velkýma očima malého dítěte hltajícího každý detail. Až půjdete na vánoční procházku, nezapomeňte se dívat pořádně kolem sebe. Někdy tu nejkrásnější výzdobu najdete na místech, kam vůbec nemíříte.

Nakonec jsem si ale to Staroměstské náměstí neodpustila. Přitáhla mě vůně svařáku a trdelníků. Zrovna se rozsvěcel strom za zvuků hudby Krkonošských pohádek. A i já, věčný zastánce vánočních dob minulých, jsem na tom místě plném turistů, instagramerů a prodejců svíticích balonků pocítila ducha Vánoc.   

Text: Veronika Hong

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi