Kouzlo Vánoc podle Veroniky Hong

Po dlouhých letech jsem se rozhodla vyrazit na procházku vánoční Prahou. Jsem ten ročník, který ještě pamatuje Prahu bez turistů, a hlavně Vánoce na sněhu. Pamatuji si Staroměstské náměstí bez asijských masážních salónů, stovek instagramerů a prodejců naprosto nevánočního zboží.

Musím se přiznat, že najít dnes kouzlo Vánoc v pražských ulicích je docela těžké. Chvíli jsem si připadala, že žádné svátky nejsou. Občas mi Vánoce připomněly žárovičky, ale ty jsou bohužel na mnoha místech už celoroční záležitostí. Byla jsem zklamaná, než jsem dorazila do Pařížské ulice a jejího okolí. Pohltila mě pohádka, kterou vyprávěla výloha za výlohou – vánoční témata a dioráma podaná nejkreativnějším způsobem, s vtipem i sentimentem, a hlavně s vkusem. Najednou jsem si připadala jako Kevin v Sám doma 2: Ztracený v New Yorku, s velkýma očima malého dítěte hltajícího každý detail. Až půjdete na vánoční procházku, nezapomeňte se dívat pořádně kolem sebe. Někdy tu nejkrásnější výzdobu najdete na místech, kam vůbec nemíříte.

Nakonec jsem si ale to Staroměstské náměstí neodpustila. Přitáhla mě vůně svařáku a trdelníků. Zrovna se rozsvěcel strom za zvuků hudby Krkonošských pohádek. A i já, věčný zastánce vánočních dob minulých, jsem na tom místě plném turistů, instagramerů a prodejců svíticích balonků pocítila ducha Vánoc.   

Text: Veronika Hong

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Rudý fénix, žlutý fénix. Volební finiš Olafa Scholze (SPD) může po volbách narazit na jiný velký návrat – posílení FDP

Už teď se kancléřský kandidát německých sociálních demokratů Olaf Scholz může pochlubit mimořádným úspěchem: navzdory všem očekáváním vrátil německé sociální demokraty, stranu ve vleklé krizi, do hry o německé kancléřství. V letošních německých volbách ale stejnou měrou jako o volební výsledek půjde o povolební vyjednávání. Při něm čeká Olafa Scholze tvrdý oříšek v podobě další strany, které se v minulých letech podařil velký comeback.
David Horák
Přečtěte si

Aktivisté před ambasádou rozmlátili rouru s nápisem Nord Stream 2 a pohovořili s německým velvyslancem v Praze

Výstavba ruského plynovodu Nord Stream 2 na jedné straně a neochota pomoci Ruskem ohrožené Ukrajině na straně druhé. Tyto postoje ve čtvrtek vyčetli Německu čeští aktivisté. Před budovou německého velvyslanectví vystavili figurínu ruského vůdce Vladimira Putina na zlatém záchodě, a rozmlátili palicemi rekvizitu představující zmíněný ruský plynovod. Německého velvyslance, který za nimi přišel, upozornili na důležitost jednotného postoje demokratického světa tváří v tvář nejnovější ruské hrozbě a poukázali na skutečnost, že k jeho zaujetí už Německu nezbývá mnoho času.

Nejčtenější v kategorii Society