Křetínský opět sáhnul po obchodní skupině Metro

Metro AG, německá obchodní skupina se sídlem v Düsseldorfu je zaměstnavatelem více než 100 000 lidí, avšak při obratu 27 miliard euro vytváří zisk pouhých 400 milionů. Metro bylo kdysi pýchou německé ekonomiky. Manager magazin právě informoval, že v Metru se chystá převzít moc investor s nejasnými úmysly. Na mysli má novou nabídku Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Daniel Křetínský, foto: Jan Rasch.

Skupina Metro označila nabídku svého významného českého akcionáře za příliš nízkou. „Představenstvo společnosti Metro je pevně přesvědčeno, že nabídka výrazně podhodnocuje společnost,” uvedlo dnes Metro. Správní a dozorčí rada se k této nevyžádané nabídce vyjádřily, že další informace podají, až budou mít k dispozici další podklady a akcionářům doporučily, aby do té doby nepodnikali žádné kroky.

Holdingová společnost EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní investoři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, vlastní již dnes 29,99 procent akcií Metra. V neděli předložili novou nabídku, která by měla ocenit kmenovou akcii na 8,48 euro a prioritní akcie na 8,87 euro. Jedná se o historicky nejnižší cenu akcie. V dřívějším – neúspěšném – pokusu před dvěma měsíci nabízeli ještě 16 euro za akcii.

Kmenové akcie Metra uvedené v MDax vzrostly v pondělí ráno krátce po zahájení obchodování na 9,05 euro, což je nejvyšší úroveň od července. V tomto roce ztratily akcie Metra téměř 40 procent své hodnoty v důsledku korony a problémů ve společnosti. Jedná se o jednu z nejvyšších ztrát německých firem na akciovém trhu v tomto roce. 

Jestli se Křetínskému tento deal podaří, opět se potvrdí to, co se o něm v obchodních kruzích povídá: Umí najít výhodnou příležitost.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Lufthansa překonala krizi a vrátila státu finanční výpomoc. Využila boomu nákladní dopravy

Německý letecký dopravce Lufthansa se už dokázal vymanit z krize způsobené koronavirem, když vrátil státu veškerou finanční pomoc. Chopil se totiž příležitosti a vydělává zejména nákladní dopravou, která vykazuje obrovský boom. Cestující se ovšem moc neradují a stěžují si, že se dopravci ani nedovolají.
Přečtěte si

Skromné vizionáře Uğura Şahina a Özlem Türeciovou proslavila vakcína proti covidu

Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Ještě před rokem byl manželský pár vědců, podnikatelů a kolegů známý více méně pouze lidem z odborných kruhů. Nejpozději od zahájení očkování 27. prosince 2020 „jejich“ vakcínou zná jejich výzkumy i životní příběh celý svět. A média se naučila přepínat počítač do turecké klávesnice, aby správně zapsala jejich jména.
Přečtěte si

Master & Master: Původně chtěli v Praze vyrábět těstoviny. Teď si pro jejich designový nábytek jezdí i Němci

Osobitá česká značka Master & Master přináší originální kousky nábytku, který si zamilujete. Snoubí se v něm svěží design moderní industriality s nádechem starých časů, který dodává pocit klidu, pohody, stability a ukotvenosti. Jednotlivé kusy lze velmi dobře kombinovat, můžete z nich poskládat celý pokoj nebo jimi oživit fádně vyhlížející klasický interiér. Jak značka vznikla, kde berou její zakladatelé inspiraci a v čem jsou jiní než ostatní?

Nejčtenější v kategorii Business