Křetínský opět sáhnul po obchodní skupině Metro

Metro AG, německá obchodní skupina se sídlem v Düsseldorfu je zaměstnavatelem více než 100 000 lidí, avšak při obratu 27 miliard euro vytváří zisk pouhých 400 milionů. Metro bylo kdysi pýchou německé ekonomiky. Manager magazin právě informoval, že v Metru se chystá převzít moc investor s nejasnými úmysly. Na mysli má novou nabídku Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Daniel Křetínský, foto: Jan Rasch.

Skupina Metro označila nabídku svého významného českého akcionáře za příliš nízkou. „Představenstvo společnosti Metro je pevně přesvědčeno, že nabídka výrazně podhodnocuje společnost,” uvedlo dnes Metro. Správní a dozorčí rada se k této nevyžádané nabídce vyjádřily, že další informace podají, až budou mít k dispozici další podklady a akcionářům doporučily, aby do té doby nepodnikali žádné kroky.

Holdingová společnost EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní investoři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, vlastní již dnes 29,99 procent akcií Metra. V neděli předložili novou nabídku, která by měla ocenit kmenovou akcii na 8,48 euro a prioritní akcie na 8,87 euro. Jedná se o historicky nejnižší cenu akcie. V dřívějším – neúspěšném – pokusu před dvěma měsíci nabízeli ještě 16 euro za akcii.

Kmenové akcie Metra uvedené v MDax vzrostly v pondělí ráno krátce po zahájení obchodování na 9,05 euro, což je nejvyšší úroveň od července. V tomto roce ztratily akcie Metra téměř 40 procent své hodnoty v důsledku korony a problémů ve společnosti. Jedná se o jednu z nejvyšších ztrát německých firem na akciovém trhu v tomto roce. 

Jestli se Křetínskému tento deal podaří, opět se potvrdí to, co se o něm v obchodních kruzích povídá: Umí najít výhodnou příležitost.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o budoucnosti internetu, energetiky a také o zločinu a trestu.

Nejčtenější v kategorii Business