Křetínský opět sáhnul po obchodní skupině Metro

Metro AG, německá obchodní skupina se sídlem v Düsseldorfu je zaměstnavatelem více než 100 000 lidí, avšak při obratu 27 miliard euro vytváří zisk pouhých 400 milionů. Metro bylo kdysi pýchou německé ekonomiky. Manager magazin právě informoval, že v Metru se chystá převzít moc investor s nejasnými úmysly. Na mysli má novou nabídku Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Daniel Křetínský, foto: Jan Rasch.

Skupina Metro označila nabídku svého významného českého akcionáře za příliš nízkou. „Představenstvo společnosti Metro je pevně přesvědčeno, že nabídka výrazně podhodnocuje společnost,” uvedlo dnes Metro. Správní a dozorčí rada se k této nevyžádané nabídce vyjádřily, že další informace podají, až budou mít k dispozici další podklady a akcionářům doporučily, aby do té doby nepodnikali žádné kroky.

Holdingová společnost EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní investoři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, vlastní již dnes 29,99 procent akcií Metra. V neděli předložili novou nabídku, která by měla ocenit kmenovou akcii na 8,48 euro a prioritní akcie na 8,87 euro. Jedná se o historicky nejnižší cenu akcie. V dřívějším – neúspěšném – pokusu před dvěma měsíci nabízeli ještě 16 euro za akcii.

Kmenové akcie Metra uvedené v MDax vzrostly v pondělí ráno krátce po zahájení obchodování na 9,05 euro, což je nejvyšší úroveň od července. V tomto roce ztratily akcie Metra téměř 40 procent své hodnoty v důsledku korony a problémů ve společnosti. Jedná se o jednu z nejvyšších ztrát německých firem na akciovém trhu v tomto roce. 

Jestli se Křetínskému tento deal podaří, opět se potvrdí to, co se o něm v obchodních kruzích povídá: Umí najít výhodnou příležitost.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali 

Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo více než 250 000 návštěvníků v Česku a Německu, říká Jan Lamser bývalý bankéř, expert na blockchainy, teorii her, vystudovaný teolog, který který tento unikátní interaktivní projekt podporuje.
Přečtěte si

Češi nechápou, že Německo je “energetická laboratoř”

“Je nesmysl, že by se Německo řítilo kvůli své strategii Energiewende do propasti, jak se tady často ozývá. Ceny elektřiny tam budou díky obnovitelným zdrojům i za 15 let podobné jako dnes. Ale být poradcem německé vlády, přiznal bych, že jsme se spletli s jadernými elektrárnami a zemním plynem,” říká někdejší berlínský zpravodaj ČT Martin Jonáš.

Nejčtenější v kategorii Business