Kriminalita azylantů v Německu

Speciální průzkum Spolkového kriminalistického úřadu / Bundeskriminalamt BKA ukazuje, že každý osmý podezřelý z vážného ublížení na zdraví v Německu je azylový přistěhovalec.

Mezi začátkem roku 2015 a koncem roku 2019 bylo celkem identifikováno
715 134 podezřelých z trestného činu vážného nebo nebezpečného ublížení na těle, 95 282 z nich (13,3 procenta) byli azyloví přistěhovalci. Přičemž podíl této skupiny na celkové populaci v Německu se od roku 2015 pohybuje v průměru pouze kolem dvou procent, píše Die Welt am Sonntag.

V kategorii nejzávažnějších trestných činů vraždy a zabití byl podíl azylových přistěhovalců ještě vyšší, a to 14,1 procenta. Jak známo, k nejvíce smrtelným deliktům dochází mezi přistěhovalci samotnými.

Obecně, jako každá jiná statistika, je i tato pouze přibližná. Například mnoho zločinů nebývá nikdy hlášeno a ty v této statistice zohledněny nejsou. Kriminalisté stále poukazují na důležité rysy různých skupin. Za prvé, u mužů je mnohem větší pravděpodobnost, že se stanou zločinci, to platí i o mladém věku – každý třetí podezřelý v Německu je ve věku od 18 do 29 let. V případě násilných trestných činů se dá ale říci, že jsou jasné rozdíly mezi mladými muži s německým pasem a bez něj. Sociální a kulturní faktory zde hrají rozhodující roli.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Bývalý berlínský primátor Michael Müller: Starostové hrají v politice čím dál větší roli

Rozrůstající se města mají stále větší národní a mezinárodní význam. Vyvíjejí se mocné sítě vztahů mezi starosty, a města si tím získávají čím dál větší pozornost. „Neudivuje mě, že jsou starostové vnímáni též na mezinárodní úrovni, když se vůči něčemu vyjadřují kriticky,“ reaguje v rozhovoru pro  N&N Czech-German Bookmag berlínský primátor Michael Müller na připomínku situace, kdy se jeho pražský protějšek Zdeněk Hřib na stránkách světových deníků vymezoval vůči nátlaku čínského režimu. Z komunálních témat Müller kromě jiného zdůrazňuje, že síť cyklostezek nelze rozšiřovat na úkor chodců, či například vysvětluje, proč v Berlíně na rozdíl od Prahy nehoukají sirény. Michael Müller vedl německou metropoli 7 let, mandát mu vypršel krátce před Vánoci 2021.

Nejčtenější v kategorii Society