Mají se němečtí politici a úřednici vzdát 13. platu ve prospěch těch, které zasáhla krize?

Diskusní pořad Maybrit Illner patří v německé televizi k těm nejsledovanějším. Jaké však bylo ve čtvrtek večer překvapeni, když vědecký novinář Ranga Yogeshwar požádal, aby se politici a úředníci vzdali části svých platů ve prospěch těch, kteří v době krize nejvíce trpí. Tento krok považuje za “emocionální signál” a navrhuje podobné řešení jako v Singapuru, kde se politici, manažeři a vyšší úředníci záměrně vzdali části svých platů ve prospěch ostatních.

Německá kancléřka Angela Merkel a německý ministr financí Olaf Scholz. Foto: AP Photo/Markus Schreiber, pool.

Ranga Yogeshwar: „Mám velmi konkrétní návrh. Proč neříct mnoha úředníkům: Letos nebude 13. měsíční plat?” Místo toho by měl jít lidem, kteří mají méně zabezpečené zaměstnání, nejistou situaci a jsou finančně ovlivněni omezeními kontaktů.

Pro dva politiky v diskusním kole to není snadná situace. Helge Braun, spolkový ministr, nechce souhlasit: „Pokud nabízíme podporu z daňových příjmů, pak je to nejspravedlivější věc, která existuje,” říká. Manuela Schwesig, ministerská předsedkyně Mecklenburg-Vorpommern, odpovídá velmi zmateně: „V každém případě je to možná myšlenka, kterou nelze snadno smést ze stolu.“ Ale pak ji setře ze stolu velmi rychle sama: „Úředníkům se nic brát nebude. To, co v současné době děláme, je obrovské. A toho si musíme vážit.“

Nelehká situace v době, kdy byly veškeré zákazy a omezení v Německu prodlouženy do nového roku, mnohé z nich bez pevného datumu uvolňování. Když se 13. platu neumí vzdát Němci, nebyla by to inspirace pro české politiky a úředníky? Toho bychom si opravdu vážili.

Nejčtenější v kategorii Business