Pražské Manifesto otevírá pobočku na Postdamer Platz

Potsdamer Platz, náměstí vystavené na základech bývalé Berlínské zdi, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Berlíně. Od 25. ledna zde má novou atrakci: uprostřed náměstí otevřel na ploše 4 400 qm své brány, původně český projekt, Manifesto Market. S celkem 22 restauracemi a čtyřmi bary se podle provozovatele jedná o největší food hub v Evropě.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Manifesto Market in Berlin

800 zájemců o restauraci

Manifesto Market nabízí pestrou paletu mezinárodního jídla: od “Burger Turm Berlin” přes “Daruma Ramen”, “Mao Style Hotpot” až po “Apló Greek Kitchen” nebo “Enzo Sushi Bar”.  Na 22 míst se přihlásilo více než 800 uchazečů a vítězové museli zvítězit nad konkurenty v několikaměsíčním výběrovém řízení.

“Mým hlavním cílem je vytvořit místo, které si Berlíňané zamilují a vyberou si ho jako místo setkávání, kde se mohou snadno odvázat, smát se a prostě být sami sebou. Multikulturní křižovatka chutí, lidí, rozmanitých jazyků, kterými se mluví v kuchyni i u stolu. To vše ve spojení s úžasným jídlem, hudbou a zajímavými eventy vytváří nezpomenutelné okamžiky,” podělil se o své pocity Martin Barry, zakladatel a CEO. 

Manifesto jako zachránce?

Zda se provozovateli tento cíl podaří, zůstává otázkou. Dostat Berlíňany do nové lokace je jednoduché, první týdny jejich srdce vždy hoří pro nové tipy. Ale udržet si pozornost i nadále je někdy nadlidský úkol. O tom může pět 9 800 gastronomů, kteří v metropoli každodenně desítky podniků otvírají… a zároveň zavírají. To platí i pro Potsdamer Platz, a obzvláště pro bývalé Arkády – kde dnes stojí Manifesto –  které Berlíňanům doposud k srdci nepřirostly.

Přitom začátek byl tak slibný. Když 2. října 1998, po pěti letech výstavby, otevřel vzkříšený Potsdamer Platz, přijela  prominence a neuvěřitelných 1 000 novinářů z celého světa, přivítat příslib zářné budoucnosti města zalitý v betonu.

Martin Barry, zakladatel Manifesto v Praze a Berlíně. Foto: Danuše Siering

Ústředním bodem tohoto nového souboru budov, který měl přilákat davy lidí, byly Arkády. Díky legendárnímu umístění byly něčím výjimečné, ale očekávaný půvab se nikdy zcela neprosadil. Arkády se staly skromným luxusem pro masy a ve slovníku tradičního Berlíňana hrály zanedbatelnou roli. Netrvalo dlouho a nájemníci si začali předávat kliku. Když bylo v roce  2014 za rohem otevřeno nové nákupní centrum Mall of Berlin, vtáhlo do sebe i toho posledního nakupujícího. Bylo třeba radikální řešení. Kanadský investor Arkády 2020 zboural a kompletně vystavěl nové. 

Zda Manifesto, tento nový ambiciózní projekt, vnese do Arkád i lásku Berlíňanů, povíme si na podzim.

Nejčtenější v kategorii Business