Pražské Manifesto otevírá pobočku na Postdamer Platz

Potsdamer Platz, náměstí vystavené na základech bývalé Berlínské zdi, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Berlíně. Od 25. ledna zde má novou atrakci: uprostřed náměstí otevřel na ploše 4 400 qm své brány, původně český projekt, Manifesto Market. S celkem 22 restauracemi a čtyřmi bary se podle provozovatele jedná o největší food hub v Evropě.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Manifesto Market in Berlin

800 zájemců o restauraci

Manifesto Market nabízí pestrou paletu mezinárodního jídla: od “Burger Turm Berlin” přes “Daruma Ramen”, “Mao Style Hotpot” až po “Apló Greek Kitchen” nebo “Enzo Sushi Bar”.  Na 22 míst se přihlásilo více než 800 uchazečů a vítězové museli zvítězit nad konkurenty v několikaměsíčním výběrovém řízení.

“Mým hlavním cílem je vytvořit místo, které si Berlíňané zamilují a vyberou si ho jako místo setkávání, kde se mohou snadno odvázat, smát se a prostě být sami sebou. Multikulturní křižovatka chutí, lidí, rozmanitých jazyků, kterými se mluví v kuchyni i u stolu. To vše ve spojení s úžasným jídlem, hudbou a zajímavými eventy vytváří nezpomenutelné okamžiky,” podělil se o své pocity Martin Barry, zakladatel a CEO. 

Manifesto jako zachránce?

Zda se provozovateli tento cíl podaří, zůstává otázkou. Dostat Berlíňany do nové lokace je jednoduché, první týdny jejich srdce vždy hoří pro nové tipy. Ale udržet si pozornost i nadále je někdy nadlidský úkol. O tom může pět 9 800 gastronomů, kteří v metropoli každodenně desítky podniků otvírají… a zároveň zavírají. To platí i pro Potsdamer Platz, a obzvláště pro bývalé Arkády – kde dnes stojí Manifesto –  které Berlíňanům doposud k srdci nepřirostly.

Přitom začátek byl tak slibný. Když 2. října 1998, po pěti letech výstavby, otevřel vzkříšený Potsdamer Platz, přijela  prominence a neuvěřitelných 1 000 novinářů z celého světa, přivítat příslib zářné budoucnosti města zalitý v betonu.

Martin Barry, zakladatel Manifesto v Praze a Berlíně. Foto: Danuše Siering

Ústředním bodem tohoto nového souboru budov, který měl přilákat davy lidí, byly Arkády. Díky legendárnímu umístění byly něčím výjimečné, ale očekávaný půvab se nikdy zcela neprosadil. Arkády se staly skromným luxusem pro masy a ve slovníku tradičního Berlíňana hrály zanedbatelnou roli. Netrvalo dlouho a nájemníci si začali předávat kliku. Když bylo v roce  2014 za rohem otevřeno nové nákupní centrum Mall of Berlin, vtáhlo do sebe i toho posledního nakupujícího. Bylo třeba radikální řešení. Kanadský investor Arkády 2020 zboural a kompletně vystavěl nové. 

Zda Manifesto, tento nový ambiciózní projekt, vnese do Arkád i lásku Berlíňanů, povíme si na podzim.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Business

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka