Manifesto uprostřed Prahy

V Praze u Masarykova nádraží vzniká nevšední kulturní a gastronomický pop­‑up podle vzoru Lisabonu a Londýna, jehož ideu inicioval zakladatel neziskovky reSITE, americký architekt Martin Barry, držitel prestižní ceny ASLA pro krajinné architekty.

Jak se k vám do života dostal projekt Manifesto? Jaká idea za tím vším stojí?
Myšlenka na Manifesto krystalizovala několik let. Vždy jsem chtěl s reSITE založit nějaké místo otevřené veřejnosti, které změní naše vnímání veřejného prostoru. Pak se naskytl pozemek u Masarykova nádraží a kromě vlastníka – Penty Real Estate – jsem přesvědčil další lidi, celý tým lidí i sponzory, že tady můžeme něco takového vytvořit. Velkou inspirací mi byla podobná tržiště ve světě – TimeOut Market v Lisabonu, trh v Tchaj­‑peji, londýnský Boxpark. Kultura a jídlo, které budou náplní Manifesta, skvěle fungují dohromady a věřím, že dokážou změnit tento donedávna nevlídný kout Prahy. Chceme také ukázat, že kvalitní jídlo od šéfkuchařů nemusí stát příliš mnoho peněz, na druhé straně že nabídka streetfoodu nemusí být fádní a obyčejná.

manifesto

Jak se stalo, že jste si vybral právě Prahu? A co se vám na ní líbí?
Do Prahy jsem se dostal jako vyučující krajinné architektury přes Fulbrightovo stipendium a před dvěma lety jsem se sem přestěhoval natrvalo. Líbí se mi, že tu často můžete narazit na někoho známého. Čtvrti žijí jako veliké vesnice, v dobrém smyslu. Udržuje se tu pocit blízkosti a lidskosti. A to je další věc, o kterou nám v Manifestu jde, potkávat se.

Pro koho je Manifesto určené?
Těšíme se na všechny náhodné chodce, byznysmeny, cestující, turisty, hipstery. Snažíme se toto místo oživit, nabídnout inovativní koncept a ekonomicky udržitelný model včetně kvalitního kulturního programu. Koncept vytváříme spolu s Aerofilms. K projektu se také připojila společnost MasterCard, která zde vytvoří první cashless místo. Velký podíl na celkovém pohodlí bude mít díky úžasnému venkovnímu nábytku mmcité.

Kdybyste měl říci vašich TOP 5 hesel charakterizujících váš projekt, která by to byla?
Potkávat se – bavit se – ochutnávat – neřešit hotovost – vracet se.

 

DOŠA BOX V MANIFESTU – otevíráme 8. 6. 2018
Součástí Manifesta bude také premiéra prvního ájurvédského bistra v Praze. Gary Wright, spoluzakladatel a šéfkuchař z komunity Ayurvedic breakfast, zde bude v DošaBox nabízet zdravé jídlo v podobě placek z fermentované rýže a čočky s nejrozmanitějšími náplněmi a čatní. Na principu rovnováhy v jídle i v životě je totiž postavená celá ájurvéda, indické učení, které bere ohled na různorodou fyzickou konstituci člověka, na „došu“. A snaží se – zejména jídlem – každou z nich přivádět do rovnováhy. Placky doša jsou rychlé, barevné, kreativní a hlavně – podmanivě dobré. Patří k nejzdravějším a nejpopulárnějším indickým pokrmům. Přijďte je vyzkoušet, ale pozor! Je nebezpečí, že se do nich zamilujete!

www.resite.org

Text Barbora Pečová Foto reSITE

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch