Milovníci umění, architektury, historie a Berlína — radujte se!

Dnes je slavnostní otevření James Simon Gallery, jediné novostavby, která téměř po sto letech byla postavena na Museuminsel — Muzejním ostrově, nejznámějším místě v centru Berlína.Dnes je slavnostní otevření James Simon Gallery, jediné novostavby, která téměř po sto letech byla postavena na Museuminsel — Muzejním ostrově, nejznámějším místě v centru Berlína.

134 miliónu euro a 13 let bylo zapotřebí k tomu, aby se pod taktovkou londýnského architekta Davida Chipperfielda jednotlivé budovy Pergamonského muzea propojily kolonádou sloupů. Nová galerie je vlastně budova, jejímž hlavním účelem je vchod na ostrov. Jsou zde umístěné pokladny, toalety, šatny a samozřejmě design shop.

james-simon-galerie-berlin-industrial

james-simon-galerie-berlin-architektura-2

james-simon-galerie-berlin-prostor

 

V podstavci sloupořadí se nachází 650 qm velký výstavní prostor a přednáškový sál. Nezávisle od otevírací doby muzea bude otevřena nová restaurace/kavárna. Vavříny si zaslouží David Chipperfield. Nejen, že postavil v Berlíně další výjimečnou stavbu, ale i přes kritiku všech, kteří si myslí, že za každou cenu musí propagovat svůj názor, měl andělskou trpělivost, zachoval si autoritu a svůj projekt dotáhl podle svých představ až do konce. Umění je od slova umět. Tento architekt umí to, co všichni ti mluvkové neumí — má vizi navrhnout a sílu zrealizovat projekt, který spojuje krásu a účelnost do nadčasové symbiózy.

james-simon-galerie-berlin-architektura

james-simon-galerie-berlin-interier

james-simon-galerie-berlin-top

james-simon-galerie-berlin

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society