Monday News N&N

Připravili jsme pro vás několik událostí, které nás v posledních dnech zaujaly a které si stihnete přečíst u ranní kávy.

1. ZLATÉ ČASY V BERLÍNĚ SKONČILY?

Berlínský ministr financí Matthias Kollatz vyhlásil, že za měsíc duben příjmy ze živnostenské daně klesly oproti březnu ze 73 na 5 milionů euro, daň z obratu klesla o 37 %, daň z turismu o 100 %. Počítá, že Berlín stojí před historickým zadlužením. Vyzval starosty 12 okresů, aby ušetřili 160 milionů. 12 starostů jde na barikády. Kde tedy najít chybějící peníze?

2. NĚMECKÝ MINISTR FINANCÍ VÍ, JAK NAPLNIT STÁTNÍ MĚŠEC

Olaf Scholz chce snížit daně těm, kteří vydělávají málo a méně peněz a zvýšit těm, kteří vydělávají hodně, a ještě více peněz. Pozn. autorky: 20 % lidí v Německu produkuje 80 % peněz; 45 německých rodin vlastní více peněz než polovina obyvatelstva.

3. BERLÍNSKÉ HOTELY NAPSALY DOPIS STAROSTOVI A SENÁTORŮM 

Pomohli jsme k tomu, že Berlín se stal jedním z nejoblíbenějších cestovatelských cílů v Evropě. Zachraňte naši branži! Co nám pomůžou kredity, které musíme vrátit, když nemáme žádný příjem? Jednostránkovou inzerci v novinách podepsalo 75 hoteliérů.

4. NA COOKIES JE SPOLEH

I Heinz Gindullis, majitel první vegetariánské restaurace v Berlíně, která vlastní Michellina, musel zavřít své provozy. Rozjel ale dodávkovou službu domů cookies.show, která je tak úspěšná, že čtyřchodové menu nyní začíná dodávat i po Německu.

5. KULTURNÍ EXODUS V BERLÍNĚ POKRAČUJE

Město ztrácí dvě svoje nejdůležitější sbírky. Nejdříve přišla zpráva, že Friedrich Christian Flick stáhne svoji uměleckou sbírku, která byla od roku 2003 zapůjčena galerii Hamburger Bahnhof. Nyní Julia Stoschek vyhlásila uzavření svých výstavních prostor v Leipziger Strasse (bývalé České Centrum). Berlín tak ztratí nejlepší a největší sbírku uměleckých videí na světě.

6. ROCK YOU LIKE A HURRICANE

Světový rekord v době korony? Ano, i to je možné. 1 320 hudebníků 44 národností nahrálo v sobotu večer na své nástroje píseň „Rock You Like A Huricane“ od Scorpions. Iniciátor „Corona Special Online Orchestra“, učitel hudby Jens Illemann ze Šlesvicka-Holštýnska, z něj vystřihl společné video:

7. LÍBÍ SE MI

Pod #wesaygracias postují umělci z celého světa své poděkování korona pomocníkům. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Martina Barta: Berlín mi pomohl provést životní restart

Z Prahy odešla v 18 letech studovat na Jazzový institut do Berlína, s kufrem, velkým kloboukem a trochou peněz v kapse. Nyní vystupuje s různými hudebními projekty mj. jako sólistka Big Bandu der Deutschen Oper Berlin na mezinárodních hudebních festivalech (Kurt Weill Fest, Choriner Musiksommer, Jazztage Dresden). Pravidelně také vystupovala v duu s uznávaným americkým vibrafonistou Davidem Friedmanem. “Jsem ráda, že jsem zůstala. Berlín je pro mě naprosto inspirativní město,” hodnotí po letech své rozhodnutí.
Wikimedia, Simsalabimbam
Přečtěte si

Oceňovaná švýcarská autorka Dorothee Elmiger: Je na čtenářích, jak naloží s mými texty

Prožitek, konzum, peníze, sny, loterie, cukr. Nejúspěšnější švýcarská autorka současnosti Dorothee Elmiger je oceňována především pro experimentální formu svých knih, v nichž nachází překvapivé souvislosti mezi společenskými a politickými tématy. Rodačce z Wetzikonu vyšly již tři knihy, za každou z nich obdržela nominaci na prestižní Švýcarskou knižní cenu. Její texty se dočkaly překladu do mnoha jazyků, ten do češtiny však chybí. Pro N&N Magazín se rozpovídala o svém nejnovějším díle ‚Z továrny na cukr‘, o inspiraci i o tom, jak vnímá kritiku.
archiv
Přečtěte si

Mosty

Vydavatelka N&N Czech-German Magazine Danuše Siering odešla za komunistů z Československa přes železnou oponu. A když opona spadla, začala mezi Prahou a Berlínem stavět mosty. Dělá to s radostí už 30 let.

Nejčtenější v kategorii Society