Návštěvníci interaktivní výstavy si povídají s Monou Lisou i s jejím stvořitelem

Interaktivní multimediální výstava Genius Da Vinci se představí na mnoha místech světa, její první zastávkou je Berlín
Výstava nazvaná Genius představuje nejen dílo Leonarda da Vinci, ale nastiňuje i možný pohled tohoto génia na dnešní svět. Jaký by byl da Vinci v roce 2022, jak by uvažoval, a co čím by se zabýval?

“Abych mohl navrhnout tento jedinečný zážitek, procestoval jsem celý svět a viděl snad všechny nejnovější imerzivní pořady,“ popisuje Jeffrey Jah, zakladatel společnosti Borealis Interactive Group, která výstavu uspořádala. Jah v této souvislosti mluví o nové perspektivě umění a trojdimenzionálním pohlcujícím zážitku.

„Dotkne se smyslů lidí, ti budou moci tento dotek cítit a budou schopni na tento dotek reagovat. Zvuk a hudba jsou naprosto hypnotické a obrazy jsou tak silné, že mohou změnit pocit reality a svést diváka k téměř surrealistickému zážitku a zkušenosti,” vysvětluje k výstavě, jejíž koncept vytvořilo berlínské designérské studio flora&faunavisions.

Současné problémy očima Leonarda Da Vinci

Génius propojuje odkaz vizionářského průkopníka s naší moderní dobou a dotýká se některých z nejdůležitějších problémů a výzev dneška. Neustále se měnící vizuální dějové linie vybízejí diváky, aby se stali součástí představení, zapojili se do světa Leonarda da Vinci a hlouběji pronikli do života tohoto malíře, vynálezce, vědce a astronoma.

Zážitek kromě videí a zvuku zprostředkovávají i dotyky a virtuální realita. Divák si tak může například povídat s Monou Lisou, jejíž odpovědi reprezentují současný duch a trendy naší doby. Genius vybízí své hosty k přemýšlení o aktuálních tématech: zodpovědnost a spotřeba, rozmanitost a inkluze, propojení technologií a vztahů, ekologie a otázka, jak můžeme všichni přispět k tomu, aby byl náš svět lepší. Genius povzbuzuje každého, aby se stal tvůrcem a napsal svůj vlastní příběh.

Show Genius Da Vinci trvá hodinu a stojí 25 Euro. Berlín je první zastávkou této výstavy. Do roku 2025 bude hostovat na dalších 12 místech v Evropě a USA.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign