Návštěvníci interaktivní výstavy si povídají s Monou Lisou i s jejím stvořitelem

Interaktivní multimediální výstava Genius Da Vinci se představí na mnoha místech světa, její první zastávkou je Berlín
Výstava nazvaná Genius představuje nejen dílo Leonarda da Vinci, ale nastiňuje i možný pohled tohoto génia na dnešní svět. Jaký by byl da Vinci v roce 2022, jak by uvažoval, a co čím by se zabýval?

“Abych mohl navrhnout tento jedinečný zážitek, procestoval jsem celý svět a viděl snad všechny nejnovější imerzivní pořady,“ popisuje Jeffrey Jah, zakladatel společnosti Borealis Interactive Group, která výstavu uspořádala. Jah v této souvislosti mluví o nové perspektivě umění a trojdimenzionálním pohlcujícím zážitku.

„Dotkne se smyslů lidí, ti budou moci tento dotek cítit a budou schopni na tento dotek reagovat. Zvuk a hudba jsou naprosto hypnotické a obrazy jsou tak silné, že mohou změnit pocit reality a svést diváka k téměř surrealistickému zážitku a zkušenosti,” vysvětluje k výstavě, jejíž koncept vytvořilo berlínské designérské studio flora&faunavisions.

Současné problémy očima Leonarda Da Vinci

Génius propojuje odkaz vizionářského průkopníka s naší moderní dobou a dotýká se některých z nejdůležitějších problémů a výzev dneška. Neustále se měnící vizuální dějové linie vybízejí diváky, aby se stali součástí představení, zapojili se do světa Leonarda da Vinci a hlouběji pronikli do života tohoto malíře, vynálezce, vědce a astronoma.

Zážitek kromě videí a zvuku zprostředkovávají i dotyky a virtuální realita. Divák si tak může například povídat s Monou Lisou, jejíž odpovědi reprezentují současný duch a trendy naší doby. Genius vybízí své hosty k přemýšlení o aktuálních tématech: zodpovědnost a spotřeba, rozmanitost a inkluze, propojení technologií a vztahů, ekologie a otázka, jak můžeme všichni přispět k tomu, aby byl náš svět lepší. Genius povzbuzuje každého, aby se stal tvůrcem a napsal svůj vlastní příběh.

Show Genius Da Vinci trvá hodinu a stojí 25 Euro. Berlín je první zastávkou této výstavy. Do roku 2025 bude hostovat na dalších 12 místech v Evropě a USA.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Berlíně je po 50 letech k vidění dílo sochaře Alexandera Caldera

Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám Calder dodnes platí jako objevitel uměleckého perpetuum mobile.
Das Prager Jesulein
Přečtěte si

Pražskému Jezulátku se klaní i ve světě

Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních symbolů. Kult Pražského Jezulátka v zahraničí je mnohem větší než jakékoli jiné české postavy či osobnosti. Od Filipín přes Srí Lanku až po Jižní Ameriku dobylo Jezulátko miliony srdcí; v Indii má svoji vlastní komunitu, v Bangalore je mu zasvěcen kostel Infant Jesus Shrine. Co ale o něm víme my?

Nejčtenější v kategorii ArtDesign