Art Bechyně zkoumá Vztahová pole

Malebný zámek Bechyně nad řekou Lužnicí a říčkou Smutnou se pro milovníky umění stává během léta vyhledávaným cílem. I letos ho do 13. září zabydlují čeští mezinárodní umělci.

Tematickou letní výstavu Relational Fields – Vztahová pole připravily kurátorky Nicole Stava spolu s Claudií Rajlich z düsseldorfské Konrad Fischer Gallery. K letošní výstavní sezóně přizvali Miroslava Jiřeleho z pražské Etcetera galerie. Umělecká přehlídka probíhá nejen v zámeckém parku a přilehlé galerii Sýpka, ale zcela poprvé i v rámci uměleckých intervencí v historických sálech zámku.

Přehlídka cílí na vzájemný dialog – mezi jednotlivými díly a okolním prostředím, současným uměním a historickou architekturou, jednotlivými autory nebo mezi návštěvníky zámku a artefakty. I letos jsou pod vystavenými díly podepsáni výrazné osobnosti mezinárodní i české současné scény, jako Daniel Buren, Candida Höfer, Sol LeWitt, Thomas Schütte, Milena Dopitová, Margita Titlová Ylovsky, Tomáš Ruller, Lukáš Rittstein, Dalibor Chatrný či Maxim Velčovský.

Právě před Velčovského barevnou instalaci Candy Tree (2025) z oceli a skla, která na bechyňském panství už zůstane natrvalo, narazí návštěvník ještě před branou. Podle kurátorky, sběratelky, bývalé konzultantky londýnského aukčního domu Christie’s a spolumajitelky zámku Bechyně Nicole Stava jde o reakci na architekturu starých zámeckých parků.

Letos vůbec poprvé rozeznívá bechyňský park zvuková instalace Intermodal Morphology současného nizozemského vizuálního umělce a hudebního skladatele Rolanda Emila Kuita. Dílo ožívá po naskenování QR kódu mobilního audia a pohybu návštěvníka mezi barevnými kůly, které pochází z bechyňských lesů. V různých sekvencích se ozývá pískání papoušků ze zahradní voliéry zámku a zvuk tím dostává podobu „nehmotného a průhledného média.“

I další instalaci Mass vytvořil Kuit přímo pro Bechyni. V podkroví impozantní barokní sýpky z roku 1743 umělec v setmělém prostoru rozehrává na vodorovné ploše 10 tisíc pingpongových míčků, které vlivem proudícího vzduchu z ventilátorů při náhodných nárazech rezonují. „Zvuk může připomínat padající kapky deště na střechu. Když komponuji hudbu, snažím se, abych si od ní udržel odstup. V této instalaci vzniká pokaždé nová skladba“, upřesňuje nizozemský umělec, jehož nahrávky byly vyslané do vesmíru na palubě během mise NASA-OSIRIS REx.

Lukáš Rittstein a jeho Lucy před zámkem Bechyně

Za pozornost stojí i další vystavená díla zámeckého Sculpture parku, jako například Lucy od sochaře Lukáše Rittsteina.

Konceptuální umění v Sýpce

Přízemí Galerie Sýpka zaplňuje kolekce z umělecké sbírky rodiny Stavových a představení nového sbírkového katalogu.

Umění v prvním patře shromažďuje konceptuální a minimalistické artefakty ze sbírek Konrad Fischer Galerie. „Zprava doleva tu vidíme tři umělecké generace. Prostor tu dostávají například americký malíř a sochař Sol LeWitt nebo francouzský konceptuální umělec Daniel Buren“, vysvětluje kurátorka Claudie Railich.

Tvorba o patro výš se věnuje českým osobnostem: Mileně Dopitové, Margitě Titlové Ylovsky či Tomáši Rullerovi. Díla Dopitové se většinou týkají osobních prožitků umělkyně, jako je tíživá atmosféra zachycená v objektu ze souboru Next Time at Your Place / Příště u vás, jehož hlavním motivem je hrozba. Divák si není jistý, zda zhmotňuje obranu nebo útok. „K tématům mého dalšího projektu patří intimita. Protože pocházím z jednovaječných dvojčat, řeším v něm mládí, dospívání a stáří a jeho návrat zpátky. Tehdy jsem měla možnost, abych všechna životní období prožila za jeden den“, vysvětluje konceptuální a multimediální umělkyně Milena Dopitová prezentovanou motýlí instalaci.

Instalace české konceptuální umělkyně Mileny Dopitové

Zámecké intervence Nives Widauer

Od prvního výstavního léta na jihočeském zámku Bechyně vstupují do jeho prostor osobnosti současného umění, letos jsou to instalace, videoart, kresby i scénografie, které švýcarská umělkyně Nives Widauer ve všech místnostech prohlídkové trasy bechyňského zámku. Včetně sálu s největší sbírkou dětských portrétu v Evropě, do nichž multimediální umělkyně jemně zasáhla prostřednictvím své série inspirované loutkami. Vedle drobných intervencí nacházíme v zámeckých komnatách a sálech i ty objemnější. Patří k nim skupina textilních ženských figur v životní velikosti. V různých polohách, s poháry na stole, podle autorky tematizují alkoholismus u žen.

Zejména malí návštěvníci zámku jistě ocení starou oddychující almaru. „Jde o zvukovou instalaci Panajama. Intervence vytvářím na rozličných místech. Na zdejším zámku jsem pracovala s historickou skříní a myšlenkou, že i nábytek nás sleduje a vypráví příběhy. Na tuto výstavu chci přivést k umění děti i touto cestou, prostřednictvím věcí, které dobře znají,“ uzavírá švýcarská umělkyně Nives Widauer.

Hlavní foto: pohled do výstavy v zámecké Galerii Sýpka