Nechte se namlsat: Sladké legendy Berlína a Prahy

Současné moderní cukrárny a kavárny nabízejí sofistikované zákusky, které jsou na pohled stejně krásné, jako jsou lahodné. Ale my stále prahneme po osvědčené tradici, která nikdy nezklame. Zajímá vás, co si dát v berlínské cukrárně? No přeci tradiční Baumkuchen! V Česku pak mezi nejoblíbenější zákusky patří osvědčený věneček. Tady je pár zajímavostí o těchto legendárních dezertech.

NĚMECKÝ BAUMKUCHEN

Historie zákusku Baumkuchen sahá prý až do starého Řecka. Pravda je, že již v 18. století začaly vznikat v Berlíně první výrobny tohoto nezvyklého cukrářského díla. Dnes, stejně jako v minulosti, se těsto nanáší stěrkou vrstvu po vrstvě a peče nad otevřeným plamenem. Jediný rozdíl je v tom, že učeň již neotáčí hřídelí, ale ta se otáčí elektricky. Trvá však hodinu, než je všech 13 vrstev naplněno a zapečeno. Později se veledílo zdobí bílou polevou, čokoládou nebo zůstává “natur”. Chuť Baumkuchen je příjemně jemná, šťavnatá, a ne příliš sladká.

V Japonsku, kam ho před 100 lety přinesl německý cukrář Karl Joseph Wilhelm Juchheim, je Baumkuchen, i navzdory své relativně vysoké ceně, jedním z nejpopulárnějších pekařských výrobků, který má dokonce svůj vlastní svátek – 4. březen je den Baumkuchen (バウムクーヘン). A tak když japonský, tehdy ještě korunní princ Akishino se svou ženou Kiko navštívili Berlín, odvezli si domů jako suvenýr právě Baumkuchen.

ČESKÝ VĚNEČEK

Věneček už se stal tak běžným v nabídce cukráren, až se může zdát, že je to obyčejný a všední dezert. Opak je však pravdou a jeho historie je více než zajímavá. Za předky věnečků se počítá například takový dezert, jakým jsou francouzské Les Profiteroles (u nás známé jako profiterolky). Odpalované těsto, z něhož se vyrábí, bylo poprvé použito v 17. století. Tehdy neexistovaly horkovzdušné trouby, a tak se k jeho výrobě používala vodní pára, která napomáhala zvětšení jeho objemu.

Název tohoto dezertu vznikl v návaznosti na jeho tvar, a to pravděpodobně v 19. století. Termín „věneček“ používala již proslulá Marie Dobromila Rettigová ve své Domácí kuchařce, kde píše: „Utluč a prosej libru cukru, udělej po třech bílcích sníh, s tím ten cukr na půl hodiny míchej, dej pak do toho z jednoho citronu šťávu, též oloupej a na drobné nudličky pokrájej půl libry sladkých mandlí a na teplém místě nech dobře usušit; dej pak do toho, dělej z toho věnečky, obloučky a hromádečky (…)“.

Tip redakce:

Pokud chcete ochutnat netradičně tradiční věneček, zajděte na něj do kavárny Proti Proudu, která se nachází v Karlíne na adrese Březinova 22. Jejich věneček má těsto křehké a křupavé, krém extrémně lehoučký a nadýchaný, a i když je mnohem větších rozměrů, než na co jste zvyklí, rozhodně se o něj nebudete chtít dělit.

Připravily: Veronika Hong a Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.