Německá vláda brání převzetí výrobce plicních ventilátorů čínským investorem

Během koronavirové pandemie se plicní ventilátory staly „chráněným zbožím“. Spolková vláda proto hodlá zabránit převzetí insolventního výrobce Heyer Medical AG čínskou skupinou Aeonmed, zabývající se výrobou zdravotnických přístrojů v Pekingu.

Německá spolková vláda zakázala podle týdeníku Der Spiegel převzetí německého výrobce ventilátorů čínskou společností. Ministerstvo hospodářství zastavilo nákup malé společnosti Heyer Medical AG v sídlící Bad Ems v Porýní-Falcku pekingskou skupinou Aeonmed. Vyplývá to ze zápisu jednání německé vlády ze 27. dubna.

Německá vláda se takto rozhodla i s ohledem na pandemii koronaviru, z důvodů veřejného pořádku a bezpečnosti ve Spolkové republice, uvádí se v podkladech. V případě převzetí by tato „státem chráněná aktiva“ jinak čelila „vážnému nebezpečí“.

Bezmála 140 let stará firma Heyer Medical AG se prozatím nevyjádřila. Podle spolkového ministerstva hospodářství firma se zhruba 35 zaměstnanci a obratem 42 milionů eur (2020) v roce 2018 zkrachovala.

Čínský Aeonmed s tržbami kolem sta milionů eur (2021) a zhruba 1200 zaměstnanci začal už před časem přebírat tradiční společnost z Bad Ems. Aeonmed se v Německu prezentuje agresivními cenami a těží z podpůrných opatření čínského státu.

Společnost Heyer Medical AG se kromě plicních ventilátorů zabývá i výrobou anestetik, přístrojů pro domácí péči a výbavy pro operační sály. K vládnímu rozhodnutí se prozatím nevyjádřila a na svých webových stránkách stále uvádí propojení s pekingským Aeonmedem. Na mapce ukazující působnost německé firmy jsou uvedeny Německo a Čína. Udávaná adresa čínské pobočky je shodná s tou, na níž sídlí Aeonmed. Aeonmed také doposud hrdě prezentuje Heyer Medical AG na svých webových stránkách jako jednu z firem své skupiny.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.