Německá vláda brání převzetí výrobce plicních ventilátorů čínským investorem

Během koronavirové pandemie se plicní ventilátory staly „chráněným zbožím“. Spolková vláda proto hodlá zabránit převzetí insolventního výrobce Heyer Medical AG čínskou skupinou Aeonmed, zabývající se výrobou zdravotnických přístrojů v Pekingu.

Německá spolková vláda zakázala podle týdeníku Der Spiegel převzetí německého výrobce ventilátorů čínskou společností. Ministerstvo hospodářství zastavilo nákup malé společnosti Heyer Medical AG v sídlící Bad Ems v Porýní-Falcku pekingskou skupinou Aeonmed. Vyplývá to ze zápisu jednání německé vlády ze 27. dubna.

Německá vláda se takto rozhodla i s ohledem na pandemii koronaviru, z důvodů veřejného pořádku a bezpečnosti ve Spolkové republice, uvádí se v podkladech. V případě převzetí by tato „státem chráněná aktiva“ jinak čelila „vážnému nebezpečí“.

Bezmála 140 let stará firma Heyer Medical AG se prozatím nevyjádřila. Podle spolkového ministerstva hospodářství firma se zhruba 35 zaměstnanci a obratem 42 milionů eur (2020) v roce 2018 zkrachovala.

Čínský Aeonmed s tržbami kolem sta milionů eur (2021) a zhruba 1200 zaměstnanci začal už před časem přebírat tradiční společnost z Bad Ems. Aeonmed se v Německu prezentuje agresivními cenami a těží z podpůrných opatření čínského státu.

Společnost Heyer Medical AG se kromě plicních ventilátorů zabývá i výrobou anestetik, přístrojů pro domácí péči a výbavy pro operační sály. K vládnímu rozhodnutí se prozatím nevyjádřila a na svých webových stránkách stále uvádí propojení s pekingským Aeonmedem. Na mapce ukazující působnost německé firmy jsou uvedeny Německo a Čína. Udávaná adresa čínské pobočky je shodná s tou, na níž sídlí Aeonmed. Aeonmed také doposud hrdě prezentuje Heyer Medical AG na svých webových stránkách jako jednu z firem své skupiny.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher