Německý pas zůstává mezi nejsilnějšími cestovními doklady světa. Před ním jsou ale nově pasy Emirátů

Z každoroční analýzy vízových předpisů letos nově vzešly jako nejsilnější pasy světa ty ze Spojených Arabských Emirátů. Německý pas se však drží hned za nimi.

Portál Passportindex posuzuje pasy celkem 200 zemí světa podle toho, do kolika zemí s nimi jejich držitelé mohou jezdit bez víza Foto: Shutterstock

Portál Passportindex, který provozuje poradenská společnost Arton Capital, každoročně analyzuje vízové předpisy jednotlivých států a vydává ranking nejsilnějších pasů světa.   

Překvapivým vítězem roku 2022 se nestal jako každoročně německý pas. V porovnání celkem 199 zemí Arton Capital zjistil, které pasy mají při cestování nejvíce výhod a umožňují vstup bez víza nebo ho obdrží přímo při příjezdu.

Na prvním místě v žebříčku nejsilnějších pasů se překvapivě umístily pasy ze Spojených arabských emirátů. Každý, kdo má pas některého z emirátů, může v současné době vstoupit do 159 zemí bez víza nebo s “vízem při příjezdu”. V loňském žebříčku se SAE neobjevily ani v první desítce.

O druhé místo se dělí již zmíněné Německo, Finsko a Itálie. Držitelé německých pasů mohou vstoupit do 151 zemí bez víza nebo s vízem při příjezdu. To je o 17 zemí více než v předchozím roce.

Pro srovnání: poslední 91. místo, si dělí Afghánistán a Irák, které mají bezvízový styk s pouhými 34 zeměmi světa.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

48 hodin v Augšpurku

Augšpurk (Augsburg) je třetí nejlidnatější sídlo Bavorska a živé univerzitní město plné obchůdků. Leží na soutoku řek Wertach a Lech – v jehož blízkosti se odehrála v roce 955 slavná bitva na Lechu. Český kníže Boleslav I. a jeho družina pomáhali prvnímu císaři Svaté říše římské Otovi I. Velikému odrazit vpád maďarských kmenů. Později byl Augšpurk jedním z největších finančních center v Evropě, což je na něm dodnes znát, a také sídlem reformace. Narodili se tu Mozart i Bertold Brecht, Rudolf Diesel zde v roce 1892 sestrojil svůj slavný motor. Dnes je Augšpurk (pojmenovaný po římském císaři Augustovi) sídlem univerzitních studentů a odpočinku – italský punc křivolakých uliček láká bloudění a znovunalézání se.

Nejčtenější v kategorii Travel