Německý pas zůstává mezi nejsilnějšími cestovními doklady světa. Před ním jsou ale nově pasy Emirátů

Z každoroční analýzy vízových předpisů letos nově vzešly jako nejsilnější pasy světa ty ze Spojených Arabských Emirátů. Německý pas se však drží hned za nimi.

Portál Passportindex posuzuje pasy celkem 200 zemí světa podle toho, do kolika zemí s nimi jejich držitelé mohou jezdit bez víza Foto: Shutterstock

Portál Passportindex, který provozuje poradenská společnost Arton Capital, každoročně analyzuje vízové předpisy jednotlivých států a vydává ranking nejsilnějších pasů světa.   

Překvapivým vítězem roku 2022 se nestal jako každoročně německý pas. V porovnání celkem 199 zemí Arton Capital zjistil, které pasy mají při cestování nejvíce výhod a umožňují vstup bez víza nebo ho obdrží přímo při příjezdu.

Na prvním místě v žebříčku nejsilnějších pasů se překvapivě umístily pasy ze Spojených arabských emirátů. Každý, kdo má pas některého z emirátů, může v současné době vstoupit do 159 zemí bez víza nebo s “vízem při příjezdu”. V loňském žebříčku se SAE neobjevily ani v první desítce.

O druhé místo se dělí již zmíněné Německo, Finsko a Itálie. Držitelé německých pasů mohou vstoupit do 151 zemí bez víza nebo s vízem při příjezdu. To je o 17 zemí více než v předchozím roce.

Pro srovnání: poslední 91. místo, si dělí Afghánistán a Irák, které mají bezvízový styk s pouhými 34 zeměmi světa.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

ONEXPERIENCE v Braniborsku: Unikátní průnik designu do vilémovského rustikalismu

Exkluzivně pro naše čtenáře se nám podařilo zajistit výjimečné cestovatelské nabídky na místa v Německu, kam se běžný turista jen tak nedostane. Cestovní agentura Onexperience je s autentickou jedinečností obchodní značkou nejpozoruhodnějšího partnera pro cestování. Zavede vás na místa, kde se mísí styly způsobem, který překonává běžnou lidskou představivost. V tomto venkovském domě zažijete 19. století na dotek, aniž byste opustili souřadnice moderního věku.
Přečtěte si

Drážďany – jaké památky musíte navštívit, abyste sem už nemuseli?

Většina drážďanských památek se nachází v historickém Starém městě a projdete je v klidu pěšky. Za dnešní dominantu Drážďan je považován kostel Frauenkirche (česky obvykle označovaný jako kostel Panny Marie), vůbec nejznámější památka Drážďan. Slavný je ani ne tak z historického hlediska, jako spíš symbol poválečné i postkomunistické obnovy NDR. Tento protestantský chrám byl zcela zničen při spojeneckém bombardování Drážďan v únoru 1945 a po sjednocení Německa znovu vystavěn. Každá část původní stavby, sebemenší úlomek či kámen, byla zaevidována a podle počítačových modelů znovu instalována do stavby. Touto neuvěřitelně náročnou a pracnou metodou se podařilo kostel ze 43 procent obnovit z původních dílů.

Nejčtenější v kategorii Travel